شهرهای بسیار زیادی در کشور کانادا وجود دارد که امکانات بسیار مناسبی برای تحصیل، کار و به طور کلی زندگی ایجاد می کنند و بدون شک، کبک یکی از همین شهرها است. شهر کبک که مرکز استان کبک نیز به شمار می رود، یکی از شناخته شده ترین شهرهای فرانسوی زبان در کانادا است که جمعیت مهاجر فراوانی را به خود جذب کرده است. عوامل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار بوده است که در ادامه تلاش خواهیم کرد تا مهم ترین این عوامل را شناسایی کرده و توضیحاتی در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

معرفی کلی شهر کبک در کانادا

همانطور که گفته شد، کبک، مرکز شهر کبک است و سرشماری های رسمی در سال 2016 نشان داده است که این شهر، یازدهمین شهر بزرگ کانادا و همچنین پانزدهمین منطقه شهری بزرگ در این کشور است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که کبک پس از مونترئال دومین شهر بزرگ این استان به حساب می آید.

کبک جلوه گاه یکی از قدیمی ترین زیست گاه های اروپایی ها در آمریکای شمالی است و پس از عبور از مکزیک، تنها شهر آمریکای شمالی است که دیوارهای قدیمی آن پابرجا مانده است. کبک تلفیق بسیار زیبایی از سنت و مدرنیته در معماری است و یکی از جذاب ترین شهرهای کانادا برای سفر توریستی به حساب می آید.

اطلاعات کلی در رابطه با شهر کبک در جدول زیر قابل مشاهده است.

اطلاعات کلی در رابطه با شهر کبک

بررسی شرایط آب و هوایی در کبک

بررسی شرایط آب و هوایی در کبک به خوبی نشان می دهد که چگونه می توان خود را آماده سفر به این کشور کرد و بهترین زمان برای ورود به کبک چه بازه ای است. در تابستان های کبک، گرمای شدید وجود ندارد و رطوبت هوا قابل لمس است. در زمستان ها نیز هوا به حالت سرمای شدید می رسد و بارش باران و روزهای ابری کاملا رایج است. در طول یک سال، دمای هوا در حدود 15- تا 26 درجه سانتی گراد در حال تغییر است و به ندرت پیش می آید که شدت سرما به 24- درجه و گرما به 30 درجه سانتی گراد برسد.

آنچه از داده های هواشناسی در کبک بر می آید، در صورتی که قصد مسافرت به کبک را دارید، اواخر جون تا اوایل سپتامبر بهترین زمان برای ورود شما به این شهر است. متوسط دمای هوا در کبک نشان می دهد که فصل گرما در این شهر در حدود 4 ماه است که از 28 می تا 17 سپتامبر به طور می انجامد و معمولا دمای هوا از 19 درجه سانتی گراد بیشتر است. جولای گرم ترین ماه سال در این شهر است که دمای هوا در آن بین 16 تا 25 درجه سانتی گراد متغیر است.

سردترین فصل سال نیز در این شهر 4 ماه به طول می انجامد که از چهارم دسامبر تا 13 مارچ به طول خواهد انجامید. دمای هوا در این شهر معمولا در حالت منفی است. ژانویه در کبک سردترین ماه سال است تا جایی که دمای هوا در آن بین 6- تا 14- درجه سانتی گراد در حال تغییر است.

بررسی شرایط آب و هوایی در کبک

بررسی شاخص های کیفیت زندگی در کبک

یکی از نکاتی که کلیه علاقمندان به زندگی در کشور کانادا باید به آن توجه داشته باشند، کیفیت زندگی در شهرهای مختلف این کشور است. باید به این نکته اشاره داشت که شاخص های کیفیت زندگی در اکثر شهرهای این کشور شرایط مساعدی دارند اما بررسی آن ها خالی از لطف نیست. در کبک نیز شرایط زندگی بسیار مناسب است به طوری که می توان آن را یکی از شهرهای مهم برای زندگی در کانادا معرفی کرد.

قدرت خرید مردم در کبک شاخص 88.17 را به دست آورده است که نشان از کیفیت بالای این مورد دارد. ضریب شاخص امنیت در کبک نیز 84.78 اعلام شده است که نشان از آن دارد که کبک یکی از امن ترین شهرهای جهان برای زندگی است. شاخص مراقب های بهداشتی در این شهر نیز عدد 72.76 را نشان می دهد که کیفیت بالا را تداعی می کند.

وضعیت آب و هوایی و همچنین هزینه های زندگی در این شهر اما، دو شاخصی هستند که شرایط متوسط را نشان می دهند. وضعیت آب و هوایی در کبک با عدد 47.98 نشان داده شده است و هزینه زندگی در این شهر نیز متوسط شاخص 66.37 را نشان می دهد. در این رابطه می توان گفت که قدرت خرید بالای مردم در کبک، که پیش تر به آن اشاره شد، به خوبی نشان می دهد که سطح درآمد در کبک مناسب است و توریست ها و همچنین دانشجویان ممکن است در این رابطه با چالش هایی روبرو شوند.

قدرت خرید ملک در کبک نیز با توجه به درآمدهای مردم در این شهر در سطح بسیار خوبی قرار دارد و شاخص 4.93 را به دست آورده است. سطح ترافیک و آلودگی هوا نیز در این شهر در حدود استاندارد قرار دارد و شاخص تقریبی 27.5 را نشان می دهد. برآورد کلی چنین آماری نشان می دهد که شاخص کیفیت زندگی در شهر کبک 179.01 است که نشان از کیفیت بالای زندگی در این شهر دارد.

آنچه باید در طول سفر به شهر کبک انجام داد

همانطور که گفته شد، کبک یکی از شهرهای تاریخی و البته توریستی در کشور کانادا است که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. تماشای کبک قدیم می تواند یکی از شگفت انگیزترین تجربه های سفر شما در کانادا باشد. معماری قرن 17 و 18 اروپایی را به خوبی می توان در آثار بجا مانده در این شهر دید. کلیسا، میدان اصلی، خیابان ها و بسیاری دیگر از آثار بجامانده از آن دوره می تواند حال و هوای زندگی در این شهر را به خوبی به شما القا کند.

خارج از دیوارهای شهر کبک، منطقه سبزی وجود دارد که با نام دشت های آبراهان شناخته می شود. در این باغ نیز دو برج بزرگ وجود دارد که ساخت آن ها به اواخر دهه 30 میلادی باز می گردد. این مکان می تواند یکی از بهترین سایت های دیدنی در کبک برای خانواده ها باشد. موزه، نمایشگاه ها و از همه مهم تر شکار گنج می تواند برای کودکان درون این پارک بسیار خاطره انگیز باشد.

کلیسای باسیلیکا سنت آنه نیز که در قرن 17 میلادی تاسیس شده است، یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر کبک برای تماشا است. معماری خاص این بنا، آن را از سایر ابنیه موجود در این مکان مجزا کرده است. بندر قدیمی در کبک نیز یکی دیگر از مکان هایی است که در سفر خود می توانید به آن مراجعه کنید. این مکان یکی از آثار به جا مانده از قرن 19 میلادی است.

این ها تنها بخشی از آثار دیدنی در شهر کبک هستند و زمانی که به آن ها فستیوال های مختلف در کبک را نیز اضافه کنیم، در خواهیم یافت که کبک شهری بسیار جذاب برای یک سفر توریستی است.

یکی از شناخته شده ترین فستیوال های شهر کبک، کارناوال کبک است که در ماه فوریه برگزار می شود و یک هفته به طول می انجامد. همه سنین در این کارناوال شرکت می کنند و همین مسئله یکی از مهم ترین دلایلی است که کارناوال کبک در کانادا علاقمندان بسیار زیادی دارد.

فستیوال سلتیک نیز یکی دیگر از جشن های بزرگ در شهر کبک است که جلوه گاه روشنی برای نشان دادن فرهنگ فرانسوی، ایرلندی، اسکاتلندی و کلیه جوامع و اقلیت ها در کبک است. این مراسم در ماه سپتامبر برگزار می شود و هزینه شرکت در آن نیز کاملا رایگان است.

فستیوال فیلم کبک که در ماه سپتامبر برگزار می شود نیز یکی دیگر از گردهمایی های مهم در این شهر است که بیش از 45000 بازدید کننده دارد. ژانرهای مختلف فیلم های کوتاه و بلند در این فستیوال شرکت می کنند و البته در سال 2019 کارگردان های بزرگی در این مراسم شرکت کرده بودند.

از اواخر جولای تا اواخر آگوست، فستیوال آتش بازی بزرگ در کبک برگزار می شود و از جمله بهترین طراحی های آتش بازی در جهان است. این آتش بازی و نمایش نور در کبک، بیش از 3 میلیون بازدید کننده دارد. در ماه جولای همچنین فستیوال اپرای کبک نیز برگزار می شود. این فستیوال نیز بسیاری را به خود جلب می کند پس نیاز نیست نگران این نکته باشید که زبان انگلیسی یا فرانسوی را متوجه نمی شوید.

fireworks festival in quebec فستیوال آتش بازی در کبک

نگاهی به هزینه های زندگی در شهر کبک

یکی از مهم ترین مسائلی که در رابطه با شهر کبک می توان به آن اشاره داشت، هزینه های زندگی در این شهر است. افرادی که کبک را به عنوان مقصد تحصیل یا سفر توریستی خود انتخاب می کنند، باید اطلاعات دقیق تری در این رابطه داشته باشند چرا که نیروی کار در این شهر، درآمد کافی برای تامین مایحتاج خود را خواهند داشت. در جدول زیر، هزینه های مربوط به بخش مهمی از خدمات دریافتی و کالاهای مصرفی در شهر کبک را مورد بررسی قرار داده ایم.

جدول هزینه های زندگی در شهر کبک

در چنین شرایطی می توان گفت که یک فرد مجرد در کبک برای تامین هزینه های زندگی ماهانه خود به حدود 1062.49$ دلار کانادا و یک خانواده چهار نفره برای چنین کاری به 3913.98$ دلار کانادا نیاز خواهند داشت که به این مبلغ باید هزینه های اجاره بهای ملک را نیز اضافه کرد.

هزینه اجاره یک آپارتمان در مراکز شهری در شهر کبک در صورتی که تنها یک اتاق خواب داشته باشد در حدود 860$ دلار کانادا در ماه است و در صورتی که این ملک خارج از این مراکز باشد، هزینه اجاره آن به 657$ دلار کانادا در ماه کاهش پیدا می کند. هزینه اجاره یک آپارتمان با 3 اتاق خواب در مراکز شهری کبک در حدود 1515$ دلار کانادا و خارج از این مراکز شهری در حدود 1090$ دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت که باید آن را به هزینه های زندگی در این شهر اضافه کرد. در چنین شرایطی است که شرایط کار در کبک نیز اهمیت بسیار ویژه ای پیدا می کند.

بررسی شرایط کار در کبک

کبک یکی از شهرهای کانادا است که به نیروی کار بسیار زیادی نیاز دارد و به همین دلیل شرایط کار در این شهر می تواند برای بسیاری از افراد جذاب باشد. برخی از مشاغل در شهر کبک به عنوان مشاغل مورد نیاز در سال 2022 معرفی شده اند که با بررسی آن ها می توان دریافت که آیا تخصص شما نیز در این شهر مورد نیاز است یا خیر. در ادامه برخی از مهم ترین مشاغل موجود در لیست مشاغل مورد نیاز کبک را معرفی خواهیم کرد.

نمودار لیست مشاغل مورد نیاز کبک

تمامی مشاغل مورد نیاز در کبک به مشاغل حوزه مدیریتی ختم نمی شوند و بسیارند مشاغل دیگری که با یا بدون مدرک دانشگاهی نیز میتوان در آن ها به کار مشغول شد. از دیگر مشاغل مورد نیاز در کبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متخصصان حوزه منابع انسانی با NOC 1121
 • متخصصین علوم زمین شناسی NOC 2113
 • بیولوژیست ها و علوم مرتبط NOC 2121
 • مهندسان عمران NOC 2131
 • مهندسان مکانیک NOC 2132
 • مهندسان الکترونیک NOC 2132
 • مهندسان کامپیوتر NOC 2147
 • بازرسان کشاورزی و ماهیگیری NOC 2222
 • طراحان صنعتی NOC 2252
 • پرستاران NOC 3152
 • سونوگرافر NOC 3216
 • بینایی سنج NOC 3151
 • روانشناس NOC 4151
 • کارگر خدمات اجتماعی NOC 4212
 • گرافیست NOC 5241
 • تعمیرکار هواپیما و تجهیزات هوایی NOC 7315

در صورتی که تخصص خود را در لیست فوق مشاهده نکردید، جای نگرانی وجود ندارد چراکه لیست مندرج در رابطه با مشاغل مورد نیاز در کبک بسیار بلندبالاتر از حوصله بحث است. اندکی تحقیق در این رابطه می تواند دید وسیعی را در اختیار شما قرار دهد.

سطح درآمد در کبک نیز بسیار مناسب است و همانطور که در بخش های قبل در رابطه با شاخص قدرت خرید شهروندان کبک صحبت کردیم، به راحتی می توان با کار در این شهر، هزینه های مربوط به زندگی را نیز تامین کرد. در این رابطه باید گفت که نیروی کار در کبک به طور متوسط 11000$ دلار کانادا در ماه درآمد کسب می کند که بالاتر از متوسط درآمد در کشور کانادا است. در جدول زیر می توان متوسط درآمد برخی از مهم ترین مشاغل در شهر کبک را مشاهده کرد.

جدول متوسط درآمد برخی از مهم ترین مشاغل در شهر کبک

بررسی شرایط تحصیل در کبک

کبک را همچنین می توان به عنوان یکی از شهرهای مهم جهان برای تحصیل دانست تا جایی که دانشگاه های مهمی در این شهر واقع شده اند. 3 دانشگاه بزرگ در شهر کبک وجود دارد که دانشجویان خارجی نیز می توانند برای ادامه تحصیل خود به آن ها مراجعه کنند. دانشگاه لاوال بهترین دانشگاه موجود در شهر کبک است که رتبه 3 بهترین دانشگاه های این استان را نیز به دست آورده و در کانادا رتبه 12 را در اختیار دارد. دانشگاه کبک نیز به عنوان دومین دانشگاه برتر این شهر، رتبه 8 در استان کبک و همچنین رتبه 32 کانادا را در اختیار گرفته است. مدرسه ملی مدیریت نیز رتبه 17 کبک و همچنین 76 کانادا را به خود اختصاص داده است و نمی توان آن را در دسته دانشگاه های سطح بالای کبک و کانادا قرار داد.

در کبک مدارس شبانه روزی زیادی وجود دارد که می توان به کمک آن ها امکان تحصیل فرزندان در محیطی امن را نیز فراهم آورد. استنستید کالج یکی از همین مدارس است که امکان تحصیل در مقطع هفتم تا دوازدهم را به دانش اموزان می دهد. کلاس های این مدرسه نهایتا 13 نفره هستند و هزینه تحصیل در این مدرسه که زبان اصلی آن انگلیسی است، 22900$ تا 71900$ دلار کانادا در سال است.

بیشاپ کالج نیز یکی دیگر از مدارس شبانه روزی در شهر کبک است که به دانش آموزان فرصت تحصیل به زبان های فرانسوی و انگلیسی را می دهد. تعداد دانش آموزان این مدرسه 287 نفر اعلام شده است و کلاس ها نهایتا با 15 دانش آموز تشکیل می شوند. هزینه تحصیل در این مدرسه نیز در حدود 28100$ تا 72450$ است.

کالج بورگت یکی از مدارس شبانه روزی کبک است که از مقطع پیش دبستانی تا 12 را شامل می شود. زبان تحصیل در این مدرسه فرانسوی است و در حدود 1700 دانش آموز در دوره های شبانه روزی یا روزانه در این مدرسه در حال تحصیل هستند. هزینه تحصیل در این مدرسه در حدود 4700$ تا 35000$ است.

آکادمی ستاره شمال و آکادمی کلاس نیز از دیگر مدارس شبانه روزی هستند که در کانادا و شهر کبک می توانند امکان تحصیل فرزندان شما را فراهم آوردند. مدارس روزانه بسیار زیاد دیگری نیز در این شهر وجود دارد که بسته به شرایط دانش آموزان می توانند موقعیت مهاجرت افراد کمتر از 18 سال به این شهر را فراهم کند.

کبک به عنوان یکی از شهرهای مهم کانادا از جمله شهرهایی است که مهاجران زیادی را در خود جای داده است و همچنین به نیروی کار بسیار زیادی نیاز دارد که می تواند آن را از طریق مهاجرت های کاری و همچنین تحصیلی جذب کند. در چنین شرایطی است که می توان گفت توجه به شرایط موجود در شهر کبک و کسب آگاهی از شرایط زندگی در این شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که شما نیز تمایل به زندگی در یکی از بهترین شهرهای کانادا را دارید، با مشاورین ما در ارتباط باشید تا به بررسی رزومه شما پرداخته و برترین راه های مهاجرتی را پیش روی شما قرار دهند.