مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا یکی از روش های مهاجرت موقت به این کشور است و جمعیت قابل توجهی همه ساله با استفاده از این روش خود را به کانادا می رسانند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود این فرصت را خواهند داشت که در کانادا کار کنند یا به کشور خود بازگردند و مشغول به کار شوند. بدون تردید اعتبار بسیار بالایی که مدرک دریافت شده از دانشگاه های کانادایی به رزومه شخص می بخشد می تواند او را به یکی از مهم ترین کاندید های یافتن کار تبدیل کند. یکی از دانشگاه های مطرح کشور کانادا جهت تحصیل دانشگاه یورک است.

دانشگاه یورک یکی از دانشگاه های دولتی و تحقیقات محور در کشور کانادا است که در استان انتاریو و شهر تورنتو واقع شده است. دانشگاه یورک یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور کانادا است و بیش از 55000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. با این وجود قدمت این دانشگاه به نسبت بسیاری از دانشگاه های بزرگ کانادا بسیاری کمتر است و در نیمه دوم قرن بیستم فعالیت خود را آغاز کرده است. شعار رسمی دانشگاه “راه را باید امتحان کرد” است. در این مقاله در رابطه با شرایط تحصیل در دانشگاه یورک توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد با این وجود در صورتی که متمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص دریافت ویزای تحصیلی كانادا و یا تحصیل در این کشور هستید ، حتما با ما در تماس باشید.

تاریخچه دانشگاه یورک

در اوخر دهه 1950 میلادی، یک بازه زمانی هیجان انگیز برای دانشگاه های انتاریو بود چرا که تعداد دانشجویانی که در این استان برای شرکت در دانشگاه ها ثبت نام کرده بودند بیش تر از هر مکان دیگری در کشور کانادا بود و انتظار می رفت که در دهه 1960 میلادی نیز تعداد آن ها دو برابر شود. این یک نکته بسیار مهم برای آموزش عالی در کشور کانادا بود.

دانشجویان می دانستند که دریافت یک مدرک تحصیلی می تواند به آن ها کمک کند که به یک شغل معتبر دست پیدا کنند و در شغل خود پیشرفت داشته باشند. در همین بازه زمانی بود که دانشگاه یورک افتتاح شد و برنامه ای متفاوت برای آموزش دانشجویان داشت. دانشگاه یورک با اهداف بسیار متنوع در شهر تورنتو با برنامه های منحصر به فرد و یک جامعه آموزشی موثر برای مقابله با مسائل پیش روی جهان از جمله مطالعات زنان، محیط زیست و بهداشت جهانی فعالیت های آموزشی خود را ادامه می داد.

موری جی راس (Murray G. Ross) موسس دانشگاه یورک در کانادا در رابطه با این دانشگاه یک نقل قول مشهور دارد: ” وظیفه این دانشگاه کمک به روشن کردن سوالات، نشان دادن این موضوع که چگونه ذهن های بزرگ در گذشته به این سوالات پاسخ دادنده اند، معرفی داده های مربوط به زندگی معاصر، تشویق دانشجویان برای شرکت در کارهای گروهی با استفاده از این موضوعات برای یافتن جواب های شخصی خود و یافتن شخصیت و هویت منحصر به فرد است.”

کالج های مختلفی از جمله کالج گلندون، کالج اتکینسون و یک دانشکده بزرگ شهری به نام کیل با یکدیگر ادغام شده و سبب شدند تا دانشگاه یورک به یکی از اصلی ترین دانشگاه های استان انتاریو در طول سالیان تبدیل شود. زمانی که دانشگاه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد، پیش بینی های اولیه نشان می داد که تا سال 1980 تعداد دانشجویان این دانشگاه به 7000 نفر خواهد رسید. با این وجود پیش بینی ها غلط از آب در آمد و بیش از 25000 نفر در این دانشگاه نام نویسی کرده بودند. تمرکز اولیه دانشگاه یورک بر روی رشته های مهندسی و پزشکی بود و پیشرفت آموزش در این رشته، این دانشگاه را به یکی از دانشگاه های معتبر در تورنتو بدل کرد و از همان زمان تاسیس تا کنون، دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه هایی بوده است که با حرکت در مسیر برنامه های توسعه حرفه ای، دانشجویان فراوانی را جذب کرده است.

دانشگاه یورک در حال حاضر یکی از برترین دانشگاه های آموزشی و پژوهشی در کشور کانادا است و دانشجویان فراوانی از بیش از 170 کشور جهان در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. بیش از 300000 دانشجوی فارغ التحصیل از این دانشگاه در سراسر جهان زندگی می کنند. بر اساس داده های بدست آمده یکی از برترین دانشگاه های جهان از نظر جایگاه انجام تحقیقات است و در حال حاضر بیش از 9500 برنامه آموزشی در این دانشگاه در حال تدریس است.

تصویر دانشگاه یورک

مشاهیر دانشگاه یورک

دانشگاه یورک با وجود اینکه قدمت چندانی ندارد اما مشاهیر فراوانی را در سراسر جهان آموزش داده است. ریچل مک آدامز (Rachel McAdams) بازیگر سرشناس کانادایی یکی از مشاهیر این دانشگاه است که در سال 2001 در رشته تئاتر در این دانشگاه فارغ التحصیل شد. جک لایتون (Jack Layton) رهبر سابق اوپوزسیون ها نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. ادموند هو (Edmund Ho) یکی دیگر از شخصیت های برجسته سیاسی تحصیل کرده در این دانشگاه است و رئیس منطقه ماکائو است.

ناودیپ بینز (Navdeep Bains) یکی دیگر از سیاست مداران برجسته تحصیل کرده در این دانشگاه است و امروزه یکی از وزرای شناخته شده ی دولت کانادا است. سندی رینالدو (Sandie Rinaldo) خبرنگار برجسته کانادایی نیز تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان رسانده است. جگمنت سینگ (Jagmeet Singh) از اعضای پارلمان کانادا نیز از دیگر فارغ التحصیلان این دانشگاه است. لینکولن الکساندر (Lincoln Alexander)، افسر پلیس سابق استان انتاریو نیز تحصیلات خود را در این دانشگاه به پایان رسانده بود.

جیم فلاهرتی (Jim Flaherty) وزیر سابق دارایی کانادا نیز از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده است. ریچل نوتلی (Rachel Anne Notley) هفدهمین نخست وزیر آلبرتا از سال 2015 تا 2019 بوده است. شیوا نگار (Shiva Negar) بازیگر ایرانی- کانادایی نیز در این دانشگاه تحصیلات خود را به پایان رسانده است. عمر الغبرا (Omar Alghabra) نیز از اعضای پارلمان کانادا است که در این دانشگاه به تحصیل پرداخته است. هنرمندان بسیار مشهوری نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • گابریله گراهام
  • استیسی فاربر
  • ساسکیا گرل
  • کاترین وینیک
  • ناتالی برون
  • لیندا اسیفو
  • تئا گیل
  • ویکتوریا پرت
  • لیلی سینگ

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه یورک

دانشگاه یورک یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا برای تحصیل است و دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در این دانشگاه تمایل نشان داده اند. یکی از دلایل این امر را می توان در جایگاه علمی این دانشگاه یافت. دانشگاه های مختلف جهان همواره تلاش می کنند تا با استفاده از شاخص های مختلف، رتبه دانشگاهی خود را در جهان بهبود ببخشند و این طریق با جذب دانشجویان نخبه، در مسیر پیشرفت گام های بلند تری را بردارند. بسیاری از دانشجویان با توجه به رزومه قدرتمندی که در اختیار دارند، با مطالعه جایگاه علمی دانشگاه های مختلف در جهان تلاش می کنند تا برترین گزینه ممکن را برای خود انتخاب کنند.

در جدول زیر جایگاه علمی دانشگاه یورک را در سازمان های ارزیاب مختلف مورد بررسی قرار داده ایم.

جایگاه علمی دانشگاه یورک

با توجه به جدول فوق، می توان گفت که دانشگاه یورک یکی از 20 دانشگاه برتر در کشور کانادا است و در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. سطح بالای آموزش در این دانشگاه را به خوبی می توان در بررسی این جایگاه علمی بدست دریافت.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه یورک

همه چیز را نمی توان در جایگاه علمی یک دانشگاه خلاصه کرد. بلکه باید به رشته های تحصیلی در این دانشگاه نیز به صورت جز به جز مورد بررسی قرار داد. این موضوع می تواند نشان دهد که هر رشته تحصیلی چه جایگاهی را در جهان دارد و ارزش آن به تنهایی در میان رشته مشابه ارائه شده در دانشگاه های مختلف جهان چگونه است. برای مثال در حالی که رشته کسب و کار و اقتصاد در دانشگاه یورک رتبه 84 جهان را در اختیار دارد، رشته پزشکی در این دانشگاه رتبه 518 در جهان را بدست آورده است. کاملا قابل مشاهده است که تفاوت فراوانی میان هر دو رشته ارائه شده وجود دارد و هر یک به تنهایی تاثیر خود را در جایگاه نهایی دانشگاه در جهان می گذارند اما ارزش آن ها به طور کامل متفاوت است. در جدول زیر جایگاه علمی برخی از رشته های مختلف در دانشگاه یورک را به نقل از USN ارائه کرده ایم.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه یورک

دانشگاه یورک از نگاه آمار و ارقام

یکی از موضوعاتی که در رابطه با دانشگاه یورک می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد، توجه به آمار و ارقامی است که در این رابطه از طرف دانشگاه منتشر شده است. برخی از دانشجویانی که در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند، ممکن است به بورسیه های مختلف تحصیلی در این کشور نیاز پیدا کنند. به گزارش دانشگاه در سال گذشته تحصیلی، 35986 بورسیه تحصیلی به دانشجویان اختصاص داده شده است. مبلغ اعطا شده به دانشجویان از این طریق 74.903.183$ اعلام شده است.

بیش از 55000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و با توجه به بورسیه های تحصیلی اعطا شده از طرف دانشگاه می توان گفت که بیش از 65% از دانشجویان موفق شده اند از بورسیه های تحصیلی ان دانشگاه استفاده کنند. از میان دانشجویان این دانشگاه بیش از 8500 نفر دانشجویان بین المللی هستند که از 178 کشور مختلف جهان در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

بر اساس اطلاعات بدست آمده از طرف منابع ارزیاب، دانشگاه یورک بهترین دانشگاه استان انتاریو برای تحصیل در رشته های مدیریت کسب و کار و حسابداری، ریاضیات و پرستاری در سال 2017 بوده است. نکته بسیار مهمی که در رابطه با این دانشگاه وجود دارد آن است که 92% از فارغ التحصیلان این دانشگاه در طی دو سال گذشته موفق شده اند تا به بازار کار وارد شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه یورک

از دیگر نکاتی که باید در رابطه با تحصیل در دانشگاه یورک مورد توجه قرار دهیم، هزینه های تحصیل در این دانشگاه است. شهروندان کانادایی به نسبت دانشجویان بین المللی در این دانشگاه شهریه های بسیار کمتری را پرداخت می کنند. در این بخش از مقاله صرفا شهریه های مربوط به دانشجویان بین المللی در دانشگاه یورک را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

شهریه تحصیل دانشجویان بین المللی در اکثر رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی 32416$ (دلار کانادا) تعیین شده است. با این وجود شهریه تحصیلی در برخی از رشته های تحصیلی نیز متفاوت است. برای مثال شهریه رشته های طراحی 30263$ (دلار کانادا) در نظر گرفته شده است. رشته های بیزینس نیز سالیانه 33875$ (دلار کانادا) هزینه در بر خواهد داشت. شهریه سالیانه رشته بازرگانی نیز 34537$ (دلار کانادا) است. علوم کامپیوتر اما یکی از ارزان قیمت ترین دوره های آموزشی در این دانشگاه است و شهریه ای معادل 29873$ (دلار کانادا) را در بر دارد. رشته مهندسی نیز سالیانه 37243$ (دلار کانادا) هزینه در بر خواهد داشت.

دانشجویان علاوه بر تحصیل هزینه های دیگری را نیز پیش رو خواهند داشت که برخی از آن ها عبارتند از:

هزینه تحصیل در دانشگاه یورک

در مقطع کارشناسی ارشد اما هزینه های تحصیل بسیار کمتر است. برای مثال در هزینه تحصیل در رشته طراحی برای دانشجویان بین المللی 12758.86$ دلار کانادا است. در رشته مدیریت منابع انسانی نیز شهریه ای معادل 15102.35$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. تحصیل در رشته بازاریابی در این دانشگاه نیز 26705.99$ دلار کانادا هزینه در بر دارد. علوم کاربردی برای رشته های مهندسی عمران و مکانیک نیز 7474.10$ دلار کانادا هزینه در بر دارد. تحصیل در دانشگاه یورک در دانشکده علوم آموزشی در مقطع دکترا نیز امکان پذیر است و هزینه ای معادل 6273.96$ دلار کانادا در سال خواهد داشت.

چنانچه مشاهده کردید دانشگاه یورک یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا است و بیش از 55000 دانشجو از سراسر جهان در حال تحصیل در این دانشگاه هستند و این خود می تواند دلیل روشنی برای این موضوع باشد که دانشگاه یورک توانسته است در ارائه دروس رضایت بسیاری از افراد را بدست آورد. شما نیز در صورت تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با تحصیل در این دانشگاه یا تحصیل در کشور کانادا و یا سایر راه های مهاجرت به کانادا می توانید با ما در تماس باشید.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.yorku.ca