یکی از گروه های درسی محبوب در جهان، گروه آموزش مهندسی است و جمعیت قابل توجهی در سراسر جهان تمایل به ورود به زیرمجموعه های فراوان آن را دارند. بسیاری از متقاضیان تحصیل در این گروه آموزشی ترجیح می دهند که تحصیلات خود را در پلی تکنیک ها ادامه دهند چراکه این دانشگاه ها به صورت تخصصی به آموزش رشته های مرتبط با گروه مهندسی می پردازند و جو پلی تکنیک ها نیز متفاوت از دانشگاه های عادی است.

در کانادا نیز پلی تکنیک های متعددی وجود دارد که امکان تحصیل را برای دانشجویان خارجی نیز فراهم می کنند. یکی از قدیمی ترین پلی تکنیک ها در کشور کانادا پلی تکنیک مونترئال است که افتتاح آن به قرن 19 میلادی باز می گردد. شعار رسمی این دانشگاه دولتی “کشش با نیرو نسبت مستقیم دارد” (As the extension, so the force) است که در حقیقت از یک قانون علم فیزیک به نام قانون هوک گرفته شده است. در ادامه در رابطه با شرایطی که دانشجویان در دانشگاه پلی تکنیک مونترئال با آن روبرو خواهند شد و همچنین تاریخچه این دانشگاه بیش تر توضیح خواهیم داد با این امید که مورد توجه متقاضیان تحصیل در این دانشگاه قرار گیرد.

تاریخچه پلی تکنیک مونترئال

دانشکده علوم کاربردی در هنر و صنعت (École des sciences appliquées aux arts et à l’industrie) در سال 1873 به منظور پاسخ به نیاز های بوجود آمده در ارتباط با انقلاب صنعتی، افتتاح شد. 3 سال بعد یعنی در سال 1876، این دانشکده به صورت رسمی توسط دولت استانی به رسمیت شناخته شده و سپس به دانشکده پلی تکنیک مونترئال (École Polytechnique de Montréal) تغییر نام داد.

در سال 1895، پلی تکنیک مونترئال، به طور رسمی استقلال اداری و مالی خود را بر اساس قوانین استانی به دست آورد. زمانی که در سال 1920، دانشگاه مونترئال توسط دولت محلی استقلال خود را به طور کامل بدست آورد، دانشکده پلی تکنیک مونترئال بدون از دست دادن استقلال خود، به دانشکده ای وابسته به این دانشگاه بدل شد. از ابتدا این دانشکده در مکان های مختلفی استقرار پیدا کرد اما در سال 1958، به مکان فعلی خود در دانشگاه مونترئال منتقل شد. ساختمان اصلی دانشگاه در سال های 1975 و 1989 دوبار بازسازی و به نوعی وسیع تر شد. رشد رشته های مختلف تحصیلی در این دانشگاه سبب شد تا در سال 2003 نیز سه ساختمان دیگر به دارایی های پلی تکنیک مونترئال اضافه گردد.

نماد رسمی این دانشگاه یک زنبور عسل است که نشان دهنده اهمیت نظم و برنامه ریزی یک مهندس است و این حس را در او بر می انگیزد. شعاع I استفاده شده در این نماد به احتمال فراوان به آن علت است که مهندسی عمران اولین رشته آموزشی بوده است که در پلی تکنیک مونترئال ارائه شده است. چرخ دنده نشان دهند رونق صنعتی در اواخر قرن 19 بوده است که نقش مهندسان در آن غیرقابل انکار است. سرانجام حلقه گل نشان دهنده برتری است. این نماد با شعار اصلی این دانشگاه که پیش تر در رابطه با آن توضیح داده شد، ترکیب شد تا هر آن که در پلی تکنیک حضور دارد را تحت تاثیر قرار دهد و برای او الهام بخش باشد.

تصویر دانشگاه پلی تکنیک مونترآل

مشاهیر دانشگاه پلی تکنیک مونترئال

یکی از مباحث مهمی که تفاوت میان دانشگاه ها را رقم می زند، درصد تبدیل فارغ التحصیلان به نیروی کار است. هرچه بر تعداد دانشجویانی که از یک دانشگاه وارد بازار کار مرتبط خود می شوند بیش تر باشد، آن دانشگاه نه تنها در دید سازمان های ارزش گذار بلکه در دید متقاضیان تحصیل نیز جایگاه بهتری پیدا می کند و می تواند با جذب دانشجوی بیش تر گوی سبقت را در تولید علم از رقبای خود بِرُباید. در این بخش از این گفتار برخی از برجسته ترین افرادی را که در این دانشگاه تحصیل یا تدریس کرده اند را معرفی خواهیم کرد تا بتوان اطمینان حاصل کرد که پلی تکنیک مونترئال مکانی مناسب برای تحصیل در رشته های مهندسی است.

سِر ژرژ گارتو (Sir Georges Garneau) از جمله برجسته ترین شخصیت هایی است که در پلی تکنیک مونترئال تحصیل کرده است او پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه لاوال در کانادا به تدریس شیمی پرداخت و نقش ویژه ای در احداث راه آهن شهر کبک به لاک سنت جین داشت. او در بین سال های 1906 تا 1910 شهردار شهر کبک بود. در جمع مشاهیر پلی تکنیک مونترئال به سادگی نمی توان از نام معمار برجسته کانادایی آریستاید شامپاین (Aristide Beaugrand-Champagne) گذشت.

ژوزف ناپلئون بوراسا  (Joseph-Napoléon-Henri Bourassa) نیز که تحصیلات خود را در پلی تکنیک مونترئال به پایان رسانده بود در 22 سالگی شهردار مونته بلو شد و پس از آن با ورود به عرصه سیاست بیانیه مشهوری را علیه ارسال شبه نظامیان کانادایی برای جنگ در بریتانیا در جنگ بوئر دوم صادر کرد و شهرت فراوانی یافت. مهندس میشل بوچارد (Micheline Bouchard) فارغ التحصیل پلی تکنیک مونترئال، در سال 2000 به اولین زنی تبدیل شد که ریاست آکادمی مهندسی کانادا را برعهده داشت.

یکی از آشنا ترین نام های فارغ التحصیل از پلی تکنیک مونترئال برای ایرانیان، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس پنجمین دوره شورای شهر تهران است که مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک خود را از این دانشگاه دریافت کرده است. از دیگر افراد سرشناس که تحصیلات خود را در پلی تکنیک مونترئال به پایان رسانده اند می توان به نام های زیر اشاره کرد:

 • دیوید سنت جاکوز فضا نورد
 • ارنست کورمیر معمار
 • دومینکوئه آنگلاده رئیس اوپوزیسیون کبک
 • مگدالنا باژازیسکا مهندس کامپیوتر
 • کلود لاژونسی مدیر اجرای انجمن صنایع هوافضا در کانادا
 • فیصل لاراچی مهندس شیمی

پلی تکنیک مونترئال در نگاه اعداد و ارقام

دانشگاه پلی تکنیک مونترئال یکی از دانشگاه های بین المللی است که آموزش را در بالاترین سطح خود ارائه می دهد. دانشگاه با بیش از 200 موسسه جهانی به توافق رسیده است و فعالیت های اقتصادی و تحقیقاتی خود را به همراهی آن ها انجام می دهد. همچنین دانشجویان بین المللی نیز در این پلی تکنیک جایگاه ویژه ای دارند به طوری که می توان گفت تقریبا 25% از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

پلی تکنیک مونترئال برای تبدیل علم به عمل، موفق شده است تا ساختمان لاسونده، که از ساختمان های آموزشی خود است، را با تمامی استاندارد های بین المللی طراحی و بسازد تا به عنوان اولین ساختمان دانشگاهی در کشور کانادا باشد که برنده جایزه LEED (پیشرو بودن در طراحی سازگار با محیط زیست و انرژی) را به خود اختصاص دهد.

تقریبا 9000 دانشجو در پلی تکنیک مونترئال مشغول به تحصیل هستند که 2200 نفر از آن ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند. در دانشگاه پلی تکنیک مونترئال، بیش از 140 عنوان رشته تحصیلی وجود دارد که دانشجویان از سراسر جهان امکان تحصیل در این مجموعه رشته ها را در اختیار دارند.

بر اساس گزارش دانشگاه از سال 1873 تا کنون، 50957 مدرک فارغ التحصیلی به دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند ارائه شده است. در سال 2019 نیز 1706 مدرک پایان تحصیل از طرف این دانشگاه صادر شده است. 278 استاد دانشگاهی در پلی تکنیک مونترئال وظیفه آموزش دانشجویان را به عهده دارند و 1530 نیروی کار نیز در این دانشگاه مشغول به کار هستند.

اگر به عنوان یک شهروند غیر کانادایی قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید جای نگرانی برای اخذ پذیرش برای شما وجود نخواهد داشت چراکه 29% از دانشجویان این دانشگاه همچون شما غیر کانادایی هستند و این آمار در نوع خود منحصر به فرد است. پلی تکنیک مونترئال بودجه ای بالغ بر 260 میلیون دلار به صورت سالیانه در اختیار دارد که 100 میلیون دلار آن صرف پروژه های تحقیقاتی می شود.

در سال های گذشته نسبت ثبت نام زنان در این دانشگاه به صورت چشمگیری افزایش داشته است و نمودار زیر به خوبی این روند را به تصویر می کشد.

مقایسه دانشجویان ثبت نام شده در پلی تکنیک مونترئال بر حسب جنسیت

از نمودار فوق به خوبی بر می آید که زنان در طی یک دهه گذشته از نظر تعداد ثبت نامی ها 78.43% افزایش جمعیت داشته اند که خود نشان دهنده افزایش توجه این گروه از جامعه به این رشته تحصیلی است. از طرف دیگر، نسبت حضور زنان به مردان نیز در طول این دهه از تقریبا یک پنجم به تقریبا یک سوم ارتقا داشته است. بنابراین می توان گفت که میزان تمایل زنان برای حضور در این دانشگاه بیش از مردان افزایش پیدا کرده است.

معرفی دپارتمان های پلی تکنیک مونترئال

یکی از موضوعاتی که باید در هنگام انتخاب دانشگاه به آن توجه داشت، گروه های آموزشی آن دانشگاه است. شما باید اطمینان حاصل کنید که رشته تحصیلی مد نظر شما در دانشگاه مورد علاقه خودتان وجود دارد یا خیر. ضمن آن که باید جایگاه علمی آن را نیز مورد بررسی قرار دهید. در پلی تکنیک مونترئال 8 گروه آموزشی وجود دارد که  عبارتند از:

 • دپارتمان مهندسی شیمی
 • دپارتمان مهندسی عمران، زمین شناسی و معدن
 • دپارتمان مهندسی الکترونیک
 • دپارتمان مهندسی کامپیوتر و نرم افزار
 • دپارتمان ریاضیات و مهندسی صنایع
 • دپارتمان مهندسی مکانیک
 • دپارتمان مهندسی فیزیک
 • دپارتمان مهندسی پزشکی

هزینه تحصیل در پلی تکنیک مونترئال

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید مورد توجه متوجه متقاضیان تحصیل در پلی تکنیک مونترئال قرار بگیرد، شهریه ای است که سالیانه باید توسط دانشجویان پرداخت گردد. شهریه ای که دانشجویان پرداخت می کنند به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال دانشجویانی که شهروند استان کبک هستند، کمترین هزینه را پرداخت می کنند. دانشجویان کانادایی برای تحصیل در این دانشگاه باید سالیانه تقریبا 3برابر شهروندان کبک شهریه بپردازند. شهریه برای دانشجویان غیر کانادایی نیز تقریبا 3 برابر شهروندان کانادایی در نظر گرفته شده است. در این بخش صرفا شهریه دانشجویان بین المللی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

یک دوره عادی در پلی تکنیک مونترئال شامل 9 تا 12 واحد درسی می شود. شهریه ای که دانشجویان  ارشد برای دوره های بدون پایان نامه باید پرداخت کنند معادل 774$ دلار کانادا به ازای هر واحد درسی است و در واقع می توان گفت که برای 45 واحد درسی مجبور به پرداخت 34900$ دلار کانادا هستند.

در مقطع کارشناسی ارشد، که شامل پایان نامه نیز می شود، دانشجویان در سال اول موظف به پرداخت 21000$ دلار کانادا هستند و در سال دوم تنها 9200$ دلار کانادا پرداخت می کنند. در مقطع دکتری، دانشجویان بین المللی در سال اول و سال دوم موظف به پرداخت 3800$ دلار کانادا هستند و سال سوم تحصیل در این مقطع تحصیلی 3600$ دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت و از آن پس در هر سال 3400$ دلار کانادا هزینه ای است که باید توسط دانشجویان بین المللی به دانشگاه پرداخت شود.

دانشجویان باید به هزینه های دیگری نیز توجه داشته باشند که سالیانه با آن روبرو خواهند بود. یکی از این هزینه ها، هزینه اقامت در مونترئال است. هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی، 4725$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است و هزینه یک آپارتمان برای دانشجویان در حدود 9000$ دلار کانادا است. البته دانشجویان می توانند با اجاره خانه های اشتراکی هزینه اقامت خود را به 6600$ دلار کانادا کاهش دهند.

علاوه بر هزینه مربوط اقامت هزینه های زندگی نیز بسیار حائز اهمیت است. دانشجویان برای تامین خوراک زندگی خود به طور متوسط به 5000$ دلار کانادا نیاز خواهند داشت. هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان خارجی در حدود 612$ دلار کانادا است. برای خرید کتاب و تجهیزات آموزشی نیز دانشجویان به حدود 1000$ دلار کانادا نیازی خواهند داشت. هزینه های مربوط به موبایل و اینترنت پرسرعت نیز حدودا 1200$ دلار کانادا در سال خواهد بود. به طور متوسط هزینه های مربوط به تفریحات و خرید لباس نیز می تواند در حدود 2000$ دلار کانادا باشد. با همه این تفاسیر، شما هستید که مشخص می کنید به چه هزینه هایی نیاز خواهید داشت. در حقیقت سبک زندگی شماست که مشخص می کند که سالانه به چه بودجه ای نیاز خواهید داشت.

در سال نخست حضور در پلی تکنیک مونترئال شما موظف به پرداخت هزینه هایی هستید که عبور از برخی از آن ها غیرممکن به نظر می رسد. شما به محض ورود باید برای دریافت اقامت خود به صورت موقت اقدام کنید که 500$ دلار کانادا برای شما هزینه در بر دارد. از سوی دیگر شما برای اقامت اولیه خود در کانادا باید به هتل مراجعه کنید که در این صورت نیز می توان به صورت متوسط 600$ دلار کانادا را در نظر داشت. اگر در کشور کانادا خویشاوندانی داشته باشید، می توانند بخش عمده ای از هزینه های شما را کاهش دهند. خرید لباس زمستانه باید یکی از اولویت های شما باشد. هزینه خرید این البسه با توجه به کیفیت متفاوتشان می تواند حدود 800$ دلار کانادا هزینه در بر داشته باشد که البته تا پایان دوره تحصیل می توان از آن استفاده کنید. در صورتی که خانه اجاره ای شما فاقد مبلمان باشد به طور متوسط به 1200$ دلار کانادا برای تهیه آن نیاز خواهید داشت.

نکته دیگر مربوط به هزینه بیمه است که مقدار آن نیز برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. در جدول زیر هزینه های مربوط به بیمه را مطرح کرده ایم.

هزینه های مربوط به بیمه در کانادا

حال شما باید محاسبه کنید که به کدام یک از مبالغ ذکر شده در بالا نیاز خواهید داشت و سالیانه باید چه مبلغی را برای پوشش هزینه های زندگی و تحصیل خود در پلی تکنیک مونترئال در نظر بگیرید.

بورسیه تحصیلی پلی تکنیک مونترئال

دانشجویان مقطع دکترا در پلی تکنیک مونترئال شانس استفاده از بورسیه های تحصیلی این دانشگاه را خواهند داشت که سالیانه معادل 21000$ دلار کانادا است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که تحقیق محور هستند نیز می توانند شانس استفاده از بورسیه 18000$ دلاری را داشته باشند.

توجه داشته باشید که این بورسیه تحصیلی به صورت اتوماتیک در اختیار دانشجویان قرار نخواهد گرفت و استاد راهنمای دانشجویان است که واجد شرایط بودن دانشجو را بر اساس سابقه تحصیلی برای دریافت بورسیه تحصیلی به تایید می رساند. دانشجویانی که به طور کلی نمی توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند، این شانس را خواهند داشت که به عنوان نیروی کار در دانشگاه به کار مشغول شوند و از این طریق بخشی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. برخی از مشاغل در دسترس برای دانشجویان عبارتند از:

 • سخرانان
 • دستیاری اساتید
 • تدریس
 • دستیاری آزمایشگاه

توجه داشته باشید که پلی تکنیک مونترئال تنها یکی از گزینه های مناسب برای ورود به بازار کار مهندسی در کشوری پیشرفته مانند کانادا است و متقاضیان با توجه به رزومه تحصیلی خود می توانند گزینه های بیشماری را پیش روی داشته باشند. بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که به تحصیل در کشور کانادا علاقه مند هستید، حتما با کارشناسان ما در تماس باشید تا بتوانند با بررسی رزومه تحصیلی شما بهترین گزینه ممکن را در پیش روی شما قرار دهند تا شانس دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا برای شما افزایش پیدا کند.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.polymtl.ca

پرسش های رایج درباره دانشگاه پلی تکنیک مونترئال

دپارتمان مهندسی شیمی، مهندسی عمران، زمین شناسی و معدن، مهندسی الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و نرم افزار، ریاضیات و مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی فیزیک و مهندسی پزشکی

ترم تابستان: اول نوامبر (اوایل مهر)، ترم پاییز: اول مارس (اوایل اسفند ) و ترم زمستان: اول ژوئن (اوایل خرداد)