تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان آرزوی هر فردی است و هیچ تردیدی وجود ندارد که دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه های جهان در حال حاضر است. دانشگاه آلبرتا که در شهر ادمنتون در استان آلبرتا واقع شده است. به نسبت بسیاری از دانشگاه های برتر جهان قدمت چندانی ندارد و در سال 1908 افتتاح شده است با این وجود اما توانسته است جایگاه بسیار خوبی را برای خود در میان دانشگاه های جهان پیدا کند.

بسیاری از ایرانیان که تمایل به تحصیل در کانادا دارند نیز، در تلاش هستند تا به نحوی وارد دانشگاه آلبرتا شوند اما حقیقت امر آن است که برای رسیدن به این مهم، نیاز به رزومه نسبتا قدرتمندی است. هر ساله جمعیت قابل توجهی از دانشجویان بین المللی وارد دانشگاه آلبرتا می شوند و در نهایت پس از پایان دوره تحصیل خود در کشورهای مختلف جهان از جمله کانادا موفق به ورود به بازار کار می شوند.

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص شرایط تحصیل در دانشگاه آلبرتا در اختیار شما قرار خواهیم داد اما در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در این دانشگاه یا شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا ، می توانید با ما در ارتباط باشید.

تاریخچه دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا که با نام U of A نیز شناخته می شود، یک دانشگاه دولتی در شهر ادمنتون در استان آلبرتا است که در سال 1908 توسط الکساندر کامرون روترفورد اولین نخست وزیر آلبرتا و هنری مارشال توری اولین رئیس دانشگاه آلبرتا افتتاح شد. این دانشگاه در ابتدای امر با الگو برداری از دانشگاه های ایالات متحده آمریکا برای امور تحقیقاتی ساخته شد.

تا شروع جنگ جهانی اول، تعداد دانشجویان این دانشگاه به 439 نفر رسید اما پس از شروع جنگ جهانی در سال 1914، تعداد دانشجویان این دانشگاه به 309 نفر کاهش یافت. با این وجود در سال 1918-19، تعداد دانشجویان این دانشگاه به 613 افزایش یافت و مسیر رشد این دانشگاه آغاز شد.

در آغاز جنگ جهانی دوم نیز اتفاقات مشابهی رخ داد به طوری که تعداد دانشجویان در این دانشگاه 15% کاهش پیدا کرد. با این وجود در یک حرکت هوشمندانه دانشگاه آلبرتا اقدام به پرورش نیروهای مسلح کرد به طوری که شرکت در دانشگاه برای ورود به ارتش اجباری شد. شرایط دانشگاه آلبرتا در طول جنگ جهانی دوم بسیار مناسب پیش رفت به طوری که پس از پایان جنگ، بیش از 1600 نفر به تعداد دانشجویان این دانشگاه افزوده شد.

سال های 1951، 1952 و 1953 سال های باشکوه تاریخ دانشگاه بوده است و مجموعه ای نویسندگان، بازیگران، موسیقی دانان این دانشگاه موفق به اخذ جوایز هنری در سطح ملی و بین المللی شدند.

تصویر دانشگاه آلبرتا

مشاهیر دانشگاه آلبرتا

بدون تردید شخصیت های برجسته دانشگاه آلبرتا می توانند نشان دهنده قدرت علمی آن دانشگاه در آماده سازی افراد برای ورود به بازار کار باشد. یکی از برجسته ترین شخصیت هایی که در این دانشگاه تحصیل کرده است جو کلارک (Joe Clark) شانزدهمین نخست وزیر کشور کانادا است. داریل آلان کاتز (Daryl Allan Katz) میلیونر و خَیِر ثروتمند کانادایی نیز از دانش آموختگان رشته های حقوق و هنر در دانشگاه آلبرتا بوده است.

سِر جان اروینگ بل (Sir John Irving Bell) دانشمند مطرح کانادایی در زمینه ایمنی شناسی و ژنتیک از دیگر افراد سرشناس این دانشگاه است. جوردن پترسون (Jordan Peterson) روانشناس بالینی و نویسنده 6 عنوان جلد کتاب معتبر علمی نیز از دیگر فارغ التحصیلان این دانشگاه است. جانات اسکات (Jonathan Scott) مجری سرشناس کانادایی نیز در فارغ التحصیل رشته ساخت و طراحی از این دانشگاه است و در همین رابطه یک برنامه تلویزیونی را ارائه می کند.

برایان تریسی (Brian Tracy) یکی از مشهورترین سخنرانان انگیزشی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. کاوان اسمیث (Kavan Smith) و یادین وونگ (Jadin Wong) نیز تنها بخشی از هنرمندان تحصیل کرده در این دانشگاه هستند. بریتون میشل هوگتون نیز مهم ترین شخصیت سرشناس از دانشگاه آلبرتا است که در کنار دو پزشک آمریکایی موفق به اخذ جایزه نوبل در سال 2020 شده است.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا یکی از مشهورترین دانشگاه های کانادا است و در رتبه بندی های جهانی نیز جایگاه بسیار مناسبی داشته است. زمانی که صحبت از جایگاه علمی یک دانشگاه می شود، بدون تردید می توان با نگاهی به رده بندی های مختلف جهانی به این نتیجه رسید که جایگاه واقعی این دانشگاه چیست. هر سازمان و یا نهاد ارزش گذار با توجه به شاخص های مورد توجه خود، جایگاهی را برای دانشگاه های برتر جهان معرفی کرده است. در جدول زیر، جایگاه دانشگاه آلبرتا در سال 2021 در سطح جهان و کانادا به تفکیک ارائه شده است.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه آلبرتا

در نمودار زیر، جایگاه علمی دانشگاه آلبرتا طی سالیان گذشته به نقل از QS منتشر شده است.

جایگاه علمی دانشگاه آلبرتا طی سالیان گذشته به نقل از QS

چنانچه قابل مشاهده است، دانشگاه آلبرتا در سال های اخیر روند رو به رشدی را نداشته است اما همچنان می توان دید که این دانشگاه در جمع برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

جایگاه رشته های علمی در دانشگاه آلبرتا

اگرچه دانشگاه آلبرتا جایگاه 119 جهانی را در اختیار دارد اما برخی از رشته های این دانشگاه نظیر علوم مرتبط با حرکت شناسی و ورزش در رده بندی QS جایگاهی بسیار بهتر را به خود اختصاص داده اند و دانشگاه آلبرتا را در جمع 10 دانشگاه برتر جهان قرار داده اند. جایگاه علمی یک دانشگاه معمولا میانگینی از جایگاه نهایی رشته های مختلف تحصیلی است. در جدول زیر جایگاه علمی برخی از رشته های دانشگاهی در دانشگاه آلبرتا معرفی شده است.

جایگاه علمی برخی از رشته های دانشگاهی در دانشگاه آلبرتا

علوم اقتصاد که پیش تر یکی از رشته های شاخص در دانشگاه آلبرتا بوده است، امروزه ضعیف ترین رشته این دانشگاه است و در جایگاه 200 جهانی قرار دارد. رشته های مهندسی مکانیک، هنر و زبان شناسی نیز با قرار گرفتن در جایگاه 151-200، از ضعیف ترین گروه های آموزشی در دانشگاه آلبرتا در سال 2020 بوده اند.

نکاتی درباره دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از 18 دانشکده در 5 ساختمان اصلی تشکیل شده است. ساختمان آگوستانا در کامروز قرار دارد و چهار ساختمان سنت جین، ساختمان جنوبی، ساختمان شمالی و میدان اقتصادی در شهر ادمنتون واقع شده اند. ساختمان سنت جین، ساختمان زبان فرانسوی است و ساختمان آگوستانا نیز ساختمان تاریخی این دانشگاه است که در محیطی روستایی حفظ شده است.

بیش از 700 رشته و دوره آموزشی در دانشگاه آلبرتا آماده ارائه مدرک معتبر به دانشجویان مختلف هستند و از همین روست که 40061 دانشجو از 156 کشور مختلف جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. 80% از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند و طبق گزارش این دانشگاه 14438 کارمند نیز در این دانشگاه مشغول تدریس  و فعالیت هستند.

این دانشگاه سالیانه در حدود 12.3 میلیارد دلار بر اقتصاد آلبرتا اثر مستقیم دارد. بیش از 290000 فارغ التحصیل از دانشگاه آلبرتا در جهان حضور دارند. تعداد موسسات و مراکز آموزشی این دانشگاه از 100 مورد فزونی یافته است و همزمان بیش از 800 قرارداد علمی و پژوهشی با 50 کشور توسط دانشگاه آلبرتا به امضا رسیده است. این دانشگاه با 78 عنوان قهرمانی ملی، از نظر ورزشی نیز در کانادا در جایگاه سوم قرار دارد. از نظر تعداد اساتید مدعو نیز، دانشگاه آلبرتا برترین دانشگاه در کشور کانادا است.

برای کسانی که در آلبرتا کار می کنند یا از مؤسسات و یا دانشگاه های معتبردر استان آلبرتا در مقطع دیپلم به بالا درس خوانده و تحصیلات خود را به پایان برده اند و یا دارای یک شغل با مجوز قانونی پس ازاتمام تحصیلات (Post Graduation Work Permit)  در استان باشند، برنامه فرصت آلبرتا می تواند راهی باشد برای اخذ اقامت دائم کانادا. درباره ی برنامه استانی آلبرتا بیشتر بخوانید.

معرفی دانشکده های دانشگاه آلبرتا

چنانچه پیش تر نیز گفته شد، دانشگاه آلبرتا از 18 دانشکده تشکیل شده است که عبارتند از:

 • علوم کشاروزی، زندگی و محیط زیست
 • مدرسه بیزینس آلبرتا
 • هنر
 • علوم آموزشی
 • علوم مهندسی
 • حرکت شناسی و علوم ورزشی
 • حقوق
 • پزشکی و دندانپزشکی
 • علوم بومی
 • پرستاری
 • داروسازی و علوم دارویی
 • مدرسه بهداشت عمومی
 • علوم پایه
 • پزشکی و توانبخشی
 • علوم اجتماعی

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

عوامل مختلفی از جمله نوع شهروندی و رشته تحصیلی و همچنین زمان ورود به دانشگاه در شهریه مشخص شده دانشجویان در دانشگاه آلبرتا تاثیر گذار خواهد بود. دانشگاه آلبرتا نیز فرمول مشخصی برای تعیین شهریه دانشجویان مشخص کرده است که تعداد واحد های آموزشی در هر ترم تحصیلی، شهریه نهایی آن را مشخص می کند. در ادامه به بررسی هزینه های تحصیل در گروه های مختلف تحصیلی در دانشگاه آلبرتا می پردازیم. در جدول زیر، لیست مهم ترین رشته های تحصیلی و همچنین شهریه آن ها به تفکیک ارائه شده است.

یست مهم ترین رشته های تحصیلی و همچنین شهریه آن ها

تمامی هزینه های ذکر شده در جدول فوق مربوط به دانشجویان بین المللی است و صرفا شهریه سالیانه تحصیل به دلار کانادا است.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

هزینه تحصیل گروه آموزش پزشکی در دانشگاه آلبرتا

یکی از مهم ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا بدون تردید، گروه آموزش پزشکی است. یکی از رشته های مهم این گروه آموزشی، رشته بهداشت دهان و دندان است که سالیانه 33989$ دلار کانادا هزینه در بر دارد و از آن جا که سه سال به طول می انجامد، شهریه کلی آن 101968.92$ دلار کانادا است. در صورتی که فردی تمایل به تحصیل در رشته دندانپزشکی داشته باشد، باید 4 سال در این دانشگاه تحصیل کند. شهریه سالیانه این رشته تحصیلی برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی 2020-2021، 89261.44$ دلار کانادا اعلام شده است که هزینه کلی آن 357045.76$ دلار کانادا خواهد بود.

از دیگر رشته های آموزشی در دانشگاه آلبرتا، رشته علوم آزمایشگاهی است که شهریه سالیانه آن 30810$ دلار کانادا است و از آنجا که طول دوره آموزشی این رشته 3 ساله است، 92430$ دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت. رشته پرستاری نیز از جمله رشته های پر متقاضی این دانشگاه است که سالیانه 27000$ دلار کانادا هزینه در بر دارد. با توجه به 4 ساله بودن دوره تحصیل، انتظار می رود که 108000$ به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت شود.

رشته داروسازی نیز از دیگر رشته های مهم این گروه آموزشی است که در 4 سال به دانشجویان ارائه می شود و شهریه هر سال تحصیلی در این دانشگاه 50000$ دلار کانادا است پس بنابراین شهریه کلی آن 200000$ دلار کانادا خواهد بود.

هزینه های جانبی در دانشگاه آلبرتا

علاوه بر هزینه های مربوط به شهریه دانشگاه، هزینه های جانبی دیگری وجود دارد که دانشجویان گاه مجبور به پرداخت آن ها شده و گاه به اختیار آن را می پردازند. در جدول زیر برخی از مهم ترین هزینه های جانبی دانشجویان بین المللی در دانشگاه آلبرتا بیان شده است.

مهم ترین هزینه های جانبی دانشجویان بین المللی در دانشگاه آلبرتا

علاوه بر موارد ذکر شده، دانشجویان در حدود 2700$ دلار کانادا در سال برای هزینه خورد و خوراک نیاز خواهند داشت. سبک زندگی افراد در هزینه های کلی زندگی بسیار موثر خواهد بود اما به طور متوسط دانشجویان برای تهیه پوشاک معمولا 600$ دلار کانادا هزینه می کنند. هزینه های محاسبه نشده نیز در حدود 2200$ دلار کانادا در سال است.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با شرایط زندگی در کانادا و مهاجرت به این کشور مهاجر پذیر می توانید با ما در ارتباط باشید.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.ualberta.ca

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.

پرسش های متداول در رابطه با دانشگاه آلبرتا

 • سی وی یا رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدارک توانایی های زبان انگلیسی
 • آخرین مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات و ترجمه آنها
 • مدارک شناسایی
 • ویزا
 • GRE

این موارد در هر رشته متفاوت است اما بطور کلی داشتن معدل حداقل ۱۵ و داشتن حداقل نمره ۸۶ در تافل iBT که نمره هیچ مهارتی زیر ۲۱ نباشد و یا آیلتس ۶.۵ که هیچ مهارتی زیر ۵ نباشد الزامی است. در ضمن حداقل معدل در رشته های مختلف متفاوت است و ممکن است حتی دانشکده های مختلف معدل بالاتری را حداقل خود قرار داده باشند. برای اطلاع از حداقل های مورد نیاز برای هر رشته بطور دقیق می توانید با موسسه کاناداپاس تماس بگیرید.

مهلت ارسال درخواست هر برنامه برای دانشجویان بین المللی توسط بخش ارائه دهنده برنامه تعیین می شود. این مهلت ممکن است تا 12 ماه قبل از شروع برنامه باشد.

متقاضیان باید از قبل با بخش موررد نظر تماس بگیرند چون مهلت دپارتمان ها اغلب به ملاحضات در مورد بودجه و جوایز مبوط است و متقاضیان بین المللی به طور کلی برای مقدمات ورود به کانادا به بازه زمانی حدوداً شش ماهه نیاز دارند.