یکی از بخش‌های مهم و اساسی مرتبط با مهاجرت تحصیلی، آزادسازی مدارک است. در این زمینه شاید سؤالاتی ذهن شما را درگیر کرده باشد؛ سؤالاتی مانند:

 • چه روش‌هایی برای آزادسازی مدرک تحصیلی وجود دارد؟
 • هزینه آزادسازی مدرک تحصیلی در هر یک از روش‌های آن چقدر است؟
 • آزادسازی مدرک تحصیلی وزارت علوم نیازمند چه مدارکی است؟
 • شرایط آزادسازی مدرک کارشناسی چیست؟

نگران این موارد نباشید! ما در این بخش به بررسی دقیق این موضوع می‌پردازیم. در واقع آزادسازی مدارک تحصیلی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا و کلاً هر کشوری دیگر باید انجام دهند؛ برای این مورد نیز به اصل مدرک تحصیل و ریز نمرات نیاز است. از دانشجویان پسر گروهی پایان خدمت سربازی دارند یا اینکه معاف شده‌اند برای این مورد دغدغه‌ای ندارند اما فردی که مشمول خدمت سربازی است باید مراحل دریافت معافیت را سپری کند. در این پروسه نیاز به مراجعه به سازمان‌های مختلفی است و در صورت عدم موفقیت فرد شانس تحصیل در خارج را از دست می‌دهد.

منظور از آزادسازی مدرک تحصیلی چیست؟

درصورتی‌که شما در دانشگاه دولتی در ایران تحصیل‌کرده‌اید امکان دریافت مدرک تحصیلی خود پس از فارغ‌التحصیلی را ندارید! دلیل این مورد چیست؟

زمان ثبت‌نام در دانشگاه دولتی در ایران از افراد تعهد گرفته می‌شود که به تعداد سال‌های تحصیل رایگانی که در دانشگاه‌های دولتی گذرانده‌اند باید در ایران کار کنند؛ در غیر این صورت شرایط دریافت اصل مدرک تحصیلی را ندارند. البته این فرصت در اختیار افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در کشوری دیگر هستند وجود دارد که پول شهریه دانشگاه خود را تسویه کنند و مدرک را تحویل بگیرند.

جا دارد همین‌جا به این نکته نیز اشاره کنیم که سابقه کاری این گروه از افراد پس از پایان تحصیل محاسبه می‌شود و درصورتی‌که در زمان تحصیل کار کرده‌اید این مورد به‌عنوان سابقه کار حساب نمی‌شود؛ در واقع سابقه کار زمانی حساب می‌شود که کارفرما نیروی خود را بیمه کرده باشد.

تعیین هزینه‌ای که برای آزادسازی مدرک تحصیلی نیاز است بر اساس تصمیم‌گیری کارشناسان وزارت علوم است؛ اما فرمول‌های مشخصی وجود دارد که با کمک آن می‌توان هزینه هر ترم تحصیلی و تعداد واحدهای سپری کرده را محاسبه کرد.

راه‌های آزادسازی مدرک تحصیلی

 • آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل
 • آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی
 • آزادسازی مدرک تحصیلی باسابقه بیمه

مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی در ایران

گفتیم که برای افرادی که قصد تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را دارند داشتن اصل مدرک تحصیلی مهم‌ترین مورد است. دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی به دلیل اینکه در طول تحصیل خود شهریه پرداخت کرده‌اند در برابر دولت تعهدی ندارند و به‌راحتی هر زمان می‌توانند مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کنند. مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی در ایران به‌صورت زیر است:

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند نیاز است از وزارت علوم مدرک نامه دریافت کنند. این گروه افراد با ارائه وثیقه به سازمان نظام‌وظیفه موفق به کسب این نامه می‌شوند. دقت داشته باشید که سازمان نظام‌وظیفه یک نامه به وزارت علوم ارسال می‌کند و دانشجو با مراجعه به وزارت نامه را دریافت می‌کند. افرادی که برای این مورد اقدام کنند یک داشبورد در سامانه نشا دارند؛ اما افراد دیگر باید اقدام به ایجاد حساب کنند. دقت داشته باشید زمان دریافت نامه معافیت تحصیلی از آن یک کپی و اسکن تهیه کنید؛ چراکه این نامه باید به مراجع قانونی تحویل داده شود.  پس از آپلود مدارک باید به باجه 7 و 8 وزارت علوم رفته و نامه‌ای دریافت کنید. این نامه را باید به بایگانی داده و سپس پرونده خود را دریافت می‌کنید. در همین مرحله نامه معافیت تحصیلی شما در پرونده گذاشته می‌شود و نامه‌ای برای دانشگاه نیز در اختیار شما قرار داده می‌شود.

در مرحله بعد شما باید به اداره دانش‌آموختگان آموزش دانشگاه رفته و تمامی هزینه‌های مربوط به صدور دانشنامه را پرداخت کنید. در این مرحله درخواست ثبت شده و از اداره سوابق تحصیلی یک کارنامه غیررسمی فارسی دریافت می‌کنید.

در مرحله سوم باید وارد سایت  Portal.saorg.ir شده و یک حساب کاربری برای خود تشکیل دهید و بر اساس قوانین این سامانه مدارک را آپلود کنید. در این بخش به مدارکی مانند پشت و روی کارت ملی، تمامی صفحات شناسنامه، برگه معافیت و کارت پایان خدمت نیاز است. وارد قسمت اداره کل امور دانشجویان داخلی شوید و به قسمت لغو تعهد آموزش رایگان بروید و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید.

در زمان تکمیل این فرم باید به نکاتی توجه کنید؛ این نکات عبارتند از:

 • نیازی به ارائه ترم‌های تابستانه یا صفر واحدی نخواهید داشت.
 • به‌جای مدرک تحصیلی، کارنامه غیررسمی خود را ارائه دهید.
 • در تکمیل تعداد واحدهای هر ترم و تطابق تعداد ترم‌ها در بخش‌های مختلف فرم دقت داشته باشید.
 • الزامی برای برابری تعداد واحدهای کل با مجموع واحدهای هر ترم نیست.

پس از انجام این کارها باید منتظر بررسی و تأیید درخواستتان توسط مسئولین دانشگاه باشید. در صورتی‌ که شما محدودیت زمانی دارید به قسمت آموزش دانشگاهی که در آن تحصیل‌کرده‌اید بروید و درخواست سریع رسیدگی دهید. زمانی که درخواست شما تأیید شود به شما فرصت پرداخت هزینه‌ها داده می‌شود.

برای اطلاع از تأیید شدن درخواست باید به قسمت کارتابل سایت مراجعه کنید؛ در این قسمت در بخش توضیحات لینک پرداخت در جهت لغو آموزش رایگان برای شما قرار داده شده است. با کلیک روی این لینک شماره پیگیری را برداشته و اطلاعات دقیق مربوط به مبلغ بدهی را مشاهده می‌کنید و با کلیک روی گزینه پرداخت مستقیماً به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. پس از پرداخت این هزینه درخواست شما به سازمان امور دانشجویان ارسال می‌شود و کمتر از یک هفته این درخواست رسیدگی می‌شود. در این یک هفته دائمی کارتابل خود را بررسی کنید تا از وضعیت درخواستتان مطلع شوید.

آزادسازی مدرک تحصیلی برای مهاجرت

شرایط دریافت دانشنامه از دانشگاه های دولتی

با لغو تعهد شما این امکان را خواهید داشت که دانشنامه خود را از دانشگاه دریافت کنید. به دانشگاه خود و اداره آموزش یا دانش آموختگان دانشگاه مراجعه کنید و درخواست دریافت دانشنامه خود را ارائه کنید.

متاسفانه امکان دریافت این مدرک به صورت همزمان برای شما وجود نخواهد داشت و شما باید در حدود دو هفته زمان برای دریافت دانشنامه خود در نظر بگیرید. در بسیاری از دانشگاه های کشور، پس از صدور دانشنامه یک پیامک از طرف دانشگاه برای شما ارسال خواهد شد اما در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، می توانید به آموزش دانشگاه مراجعه کنید.

درون پرونده دانشنامه، اصل مدرک لیسانس، کارنامه رسمی فارسی و همچنین انگلیسی وجود دارد. در صورتی که مدارک مرتبط با دبیرستان و پیش دانشگاهی را در اختیار دانشگاه قرار داده باشید، می توانید آن ها را نیز در پرونده دانشنامه خود مشاهده کنید.

آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق عدم کاریابی

یکی از روش‌های آزادسازی مدرک تحصیلی دانشگاه عدم کاریابی است؛ این روش نیز فرایند مخصوصی دارد. برای این مورد باید در یکی از مؤسسات کاریابی ثبت‌نام کنید. درصورتی‌که در یک بازه زمانی موفق به اخذ شغلی نشدید از طرف مؤسسه یک نامه به شما داده می‌شود که در آن ذکر شده نامبرده موفق به کاریابی نشده است. بر اساس آخرین بخشی که در نامه وجود دارد از زمان ثبت‌نام در مؤسسه تا درخواست آزادسازی باید حداقل 6 ماه گذشته باشد.

نکات مربوط به این مورد شامل موارد زیر است:

 • فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد، با ارائه نامه عدم کاریابی می‌توانند مدرک خود در مقطع کارشناسی را نیز آزاد کنند.
 • از طرف دیگر افرادی که در مقطع تحصیلی بالاتر در حال تحصیل هستند، برای دریافت نامه عدم کاریابی واجد شرایط شناخته نمی‌شوند. دانشجویان پسر نمی‌توانند زودتر از یک سال از زمان پایان خدمت خود اقدامی برای دریافت این مدرک داشته باشند.
 • این قانون در سال‌های اخیر به‌شدت دچار تغییر شده است و دانشجویان باید پیش از اقدام از آخرین اخبار دراین‌رابطه باخبر شوند. نکته قابل‌توجه این که فرد نباید پس از دریافت مدرک تحصیلی خود در سازمان‌های خصوصی یا دولتی سابقه بیمه داشته باشد.
 • دانشجویان وزارت علوم تنها قادر به استفاده از این فرصت خواهند بود و دانشجویان وزارت بهداشت نیز شرایط خاص خود را برای دریافت مدرک خواهند داشت.

مراحل آزادسازی مدرک تحصیلی پس از دریافت نامه کاریابی

نامه‌ای که مؤسسه کاریابی دریافت کرده‌اید را باید به وزارت کار و رفاه اجتماعی ببرید تا آن را تأیید کند؛ دقت داشته باشید برای تأیید نامه به مدرک موقت نیاز است. نامه تأیید شده توسط وزارت کار فقط یک ماه اعتبار داشته و پس از دریافت آن باید تمامی مراحل ثبت‌نام را به‌سرعت و بدون اتلاف وقت انجام داد. سپس در سامانه سجاد وزارت علوم ثبت‌نام کرده و تأییدیه را دریافت کنید. سپس می‌توانید نامه لغو تعهد را پرینت گرفته و آن در کنار سایر مدارک قرار دهید سپس تمامی مدارکی را که تا این مرحله تهیه کرده‌اید به دانشگاه ارائه دهید.

برای یافتن مؤسسات کاریابی معتبر به سایت وزارت کار و رفاه به آدرس زیر بروید:

 https://karyabi.mcls.gov.ir

آزادسازی مدرک تحصیلی باسابقه بیمه

کم‌دردسرترین راه برای آزادسازی مدرک تحصیلی باسابقه بیمه است. در این روش تقریباً هیچ هزینه‌ای روی دوش متقاضی نیست و باید به این مورد توجه داشت که فرد متقاضی باید برابر با تحصیل خود کار کرده باشد. پس از گذراندن این مدت با ارائه بیمه کاری به‌راحتی می توان مدرک تحصیلی را ازاد کرد.

به این نکته توجه کنید هر تعداد روزی که متقاضی کار با بیمه داشته باشد از تعهد خدمتش کم می‌شود برای مثال اگر فرد 6 سال سابقه کاری دارد، 4 سال برای لیسانس و 2 سال برای فوق‌لیسانس کم می‌شود؛ در این صورت فرد 5 سال سابقه کار دارد. در این مدت بیمه تعهدات دوره‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهد. سپس فرد با پرداخت نصف هزینه تحصیل دوره فوق‌لیسانس می‌تواند مدرک را آزاد کند. درصورتی‌که فردی کار آزاد دارد می‌تواند از این طریق نیز اقدام کند؛ در این مورد تاریخ صدور پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرد. پسرانی که سربازی خود را تمام کرده‌اند با پرداخت بیمه می‌توانند خدمت خود را به بیمه کار اضافه کنند. سپس در سامانه سجاد وزارت علوم ثبت‌نام کرده و پس از سپری کردن مراحل اقدام به دریافت مدرک می‌کنند.

درخواست تغییر به سهمیه منطقه یک برای آزادسازی مدرک تحصیلی

دقت داشته باشید که دانشجویان مناطق 2 و 3 کشور که رتبه خوبی نسبت به متقاضیان منطقه 1 داشته‌اند با مراجعه به سازمان سنجش و سپس دریافت تأییدیه؛ این اجازه را دارند مدت خدمت را مانند دانشجویان منطقه 1 به میزان تحصیل خود کاهش دهند. البته برای مقاطع ارشد و دکترا این مورد حذف شده و دانشجویان شرایط یکسانی دارند.

همه افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، برای دریافت پذیرش و ویزای کشورهای مختلف جهان به مدرک تحصیلی خود نیاز خواهند داشت؛ اما دانشجویان دانشگاه های دولتی در ابتدای دوره تحصیلی خود، موظف به کار پس از تحصیل در کشور شده اند.

حال اگر این بازه زمانی برای کار سپری نشده باشد، دانشجویان باید از روش های مختلف قانونی برای آزادسازی مدرک خود استفاده کنند تا بتوانند با ترجمه آن، برای دریافت پذیرش یا ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند.

پروسه آزادسازی مدرک تحصیلی با توجه به شرایط هر فرد می تواند متفاوت باشد؛ اما بدون تردید افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند باید زمان بیشتری را برای رسیدن به آن صرف کنند. در صورتی که ابهاماتی در این رابطه برای شما وجود دارد، می توانید با مشاورین ما در این رابطه در تماس باشید.

canada.ca

پرسش های رایج درباره آزادسازی مدرک تحصیلی

 • آزادسازی مدرک تحصیلی با پرداخت هزینه تحصیل
 • آزادسازی مدرک تحصیلی از طریق کاریابی
 • آزادسازی مدرک تحصیلی باسابقه بیمه

برای تعیین میزان سرمایه مورد نیاز به عنوان هزینه آزاد سازی مدرک تحصیلی، کارشناسان وزارت علوم تصمیم گیری می کنند؛ اما فرمول های مشخصی برای تعیین هزینه هر ترم تحصیلی و همچنین واحدهای گذرانده شده در نظر گرفته شده است.