مهاجرت آن هم از نوع خانوادگی، تصمیم بزرگی است که می‌توان با برنامه‌ریزی درست و دقیق، ریسک‌های احتمالی را تا حد ممکن به حداقل رساند. یکی از مهمترین و اصلی‌ترین دغدغه افرادی که تصمیم دارند به صورت خانوادگی به کانادا مهاجرت کنند، پیدا کردن یک مدرسه خوب برای فرزندانشان است.

در همین راستا، اگر تصمیم به مهاجرت به شهر ونکوور را دارید یا می‌خواهید فرزندتان را به تنهایی برای تحصیل در کانادا به این شهر بفرستید، خواندن این گزارش به شما پیشنهاد می‌شود.

جایگاه تحصیلی شهر ونکوور

کشور کانادا از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان محسوب می‌شود. مشخصا یکی از اصلی‌ترین دلایل این محبوبیت، سطخ بالای خدمات تحصیلی و جایگاه‌ بالای مراکز علمی این کشور در جهان است.

در این میان، یکی از مهم‌ترین شهرهای کانادا که نقش بسیار مهمی را در جذب مهاجرین تحصیلی، برعهده دارد، شهر ونکوور است. ونکوور، مهمترین شهر استان بریتیش کلمبیا به شمار می‌رود که در قسمت غربی کانادا واقع‌شده است و علاوه بر پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه تحصیلی و جذب مهاجران محصل، از نظر شغلی و کاری نیز، رتبه بالایی دارد.

این نکته را به یاد داشته باشید که یکی از بهترین و مهمترین ویژگی‌های استان بریتیش کلمبیا که نظر بسیاری مهاجران را به خود جلب می‌کند، خدمات آموزشی و سیستم علمی آن است که استانداردهای آن بر اساس معیارهای جهانی، در رتبه بسیاری بالایی قرار دارد.

طبیعتا، ونکوور به عنوان مهمترین شهر استان بریتیش کلمبیا، می‌تواند گزینه بسیاری مناسبی برای آن دسته از افرادی باشد که می‌خواهند فرزندانشان در یک سیستم استاندارد و درست، تحصیل کنند.

نگاهی به سیستم آموزشی شهر ونکوور

همانطور که می‌دانید، هر یک از ایالت‌های کانادا، سیستم سیاسی و مدیریتی مخصوص به خود را دارد. در این میان، سیستم آموزشی نیز از این موضوع مستثنی نیست و هر یک از برنامه آموزشی مخصوص به خودشان را دارند. اما خوب است بدانید که استان بریتیش کلمیبا در میان سایر استان‌های کشور کانادا، از نظر سیستم علمی و آمورشی از جایگاه مطلوب و البته بالایی برخوردار است. از همین جهت است که برای اغلب مهاجرین که فرزند محصل دارند، شهر ونکوور جزو گزینه‌های اصلی محسوب می‌شود.

اما به صورت کلی می‌توان گفت که برنامه آموزشی استان بریتیش کلمبیا، فراگیر و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که امکان شخصی‌سازی یا فردی‌سازی آموزش برای دانش‌آموزان، وجود داشته باشد. یکی از مهمترین اهداف طراحان این سیستم آموزشی این است که بتوانند دانش‌آموزان را در آینده به افراد مبتکر و مؤثر در حوزه‌های گوناگون و  در رشته‌های مختلف، تبدیل کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که سیستم آموزشی بریتیش کلمبیا بر روی آزمون‌های استانی و ارزیابی‌های معلمان استوار است. برای رتبه‌بندی دانش‌آموزان در پایه 12 این روش اتخاذ شده است که از دانش‌آموزان امتحان استانی گرفته می‌شود و بر اساس نتایج به دست آمده، آنها را رتبه‌بندی می‌کنند.

مدارس ونکوور در کانادا

مقاطع تحصیلی ونکوور را بشناسید

به طور کلی، سال تحصیلی در  بریتیش کلمبیا که شامل حال شهر ونکوور نیز می‌شود، از ماه سپتامبر (شهریور تا مهر) آغاز می‌شود و تا ژوئن (خرداد تا تیر) نیز ادامه ‌دارد.

اما مقاطه تحصیلی در این استان نیز به اینگونه است که تحصیلی از 5 سالگی آغاز می‌شود و کودکان این سن باید حتما در مقطع مهدکودک شرکت کنند. در ادامه مقاطع تحصیلی به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. بخش اول دوره یعنی ابتدایی که تا پایه ۷ است و بخش دوم از پایه 8 تا 12 را شامل می‌شود.

انواع مدرسه در شهر ونکوور

به طور کلی دو نوع مدرسه در استان بریتیش کلمبیا وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد. البته در این دسته‌بندی، گزینه تحصیل از راه دور در نظر گرفته نشده است.

مدارس دولتی در ونکوور

همانطور که انتظار دارید، تحصیل در مدارس دولتی این استان و شهر ونکوور رایگان است. البته این موضوع شامل حال آن گروه از مهاجران می‌شود که اقامت دائم خود را دریافت‌کرده‌اند یا اینگه موفق به دریافت ویزای کار برای اقامت در کانادا، شده‌اند.

بر اساس ارزیابی‌های انجام‌شده، مدارس دولتی ونکوور از نظر کیفیت و استاندارد، در شرایط مطلوب و مناسبی قرار دارند.

حتما به یاد داشته باشید که ثبت‌نام در یک مدرسه دولتی، به موقعیت مکانی خانه شما بستگی دارد. بنابراین توجه داشته باشید که در هنگام خرید یا اجاره خانه، در منطقه مورد نظر شما چه مدارسی وجود دارند و شما از نظر جغرافیایی زیر مجموعه کدام مراکز آموزشی، قرار می‌گیرید.

مدارس خصوصی در ونکوور

اول از هم به یاد داشته باشید که شما برای ثبت‌نام در یک مدرسه خصوصی باید از پیش درخواست خود را ارسال کنید. طبیعتا مدارس خصوصی در پیشبرد برنامه‌های تحصیلی از آزادی عمل بیشتری برخوردار هستند.

همچنین خوب است بدانید که تعدادی از مدارس بین‌المللی در ونکوور و برای مهاجرانی که می‌خواهند فرزندانشان طبق برنامه درسی کشورشان به تحصیل ادامه دهند، خدمات مناسبی ارائه می‌کند.

اما درباره هزینه تحصیل در مدارس خصوصی باید شرایط هر مدرسه را به صورت مجزا مورد بررسی قرار بدهید.

مدارک لازم برای ثبت نام در مدارس ونکوور

توجه داشته باشید که مدارکی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی نیستند باید توسط مترجم معتبر ترجمه شوند.

همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است مدارک زمانی ثبت نام خود را ارسال کنید که در شهر ونکوور زندگی می کنید و یک آدرس تایید شده دارید.

برخی از  مهمترین مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام دانش‌آموز در مدرسه، به شرح زیر است:

گذرنامه والدین یا سرپرست

گذرنامه دانشآموز

شناسنامه دانش‌آموز

سند مالی پرداخت هزینه‌های به هنگام ثبت‌نام

مدارک لازم برای اثبات اقامت

مدارک لازم از مدارک تحصیلی دانش‌آموز در مقاطع قبلی

مراحل مهاجرت تحصیلی دانش‌آموزان چگونه است؟

اگر می‌خواهید فرزندتان را به تنهایی برای تحصیل در کشور کانادا و البته شهر وکنوور در استان بریتیش کلمبیا، راهی این کشور کنید، بهتر است بدانید که شرایط مهاجرت تحصیلی با آن گروه از افرادی که اقامت و ویزای کار کانادا را دارند، متفاوت است.

بر همین اساس، در این بخش از گزارش به مراحل دریافت ویزای تحصیلی برای دانش‌آموزان پرداخته شده است:

 • درخواست (درخواست تحصیلی برای مدرسه مورد نظر)

قبل از هر مرحله‌ای شما باید بتوانید از موسسه مورد نظر خود، نامه پذیرش دریافت کنید. حتما اطمینان حاصل کنید که موسسه‌ای که پیدا کرده‌اید، مورد تایید ایالت بریتیش کلمبیا است.

برای آگاهی از برنامه‌های برخی از موسسات آموزشی بریتیش کلمبیاف می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.educationplannerbc.ca/plan/study/services

 • دریافت مجوز تحصیلی

اگر اقامت دائم ندارید، حتما باید از سازمان مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا، مجوز تحصیلی دریافت کنید. فراموش نکنید این فرآیند ممکن است چندین ماه زمان ببرد و به همین خاطر هم بهتر است زودتر از موعد مورد نظرتان، اقدام کنید.

مدارک لازم برای اخذ مجوز تحصیلی، به شرح زیر است:

 1. نامه پذیرش
 2. تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در طول مدت تحصیل

 

 • آماده‌سازی و ارائه مدارک لازم

پس ار ورود به کانادا، لازم است که مدارک لازم را به آژانس خدمات مرکزی کانادا ارائه دهید.

این مدارک عبارتند از:

 1. گذرنامه معتبر
 2. نامه پذیرش به همراه کد تحصیلی
 3. ویزا
 4. مجوز تحصیلی
 5. اسناد مربوط به تمکن مالی

مزایای تحصیل در ونکوور چیست؟

تحصیل یا اساسا مهاجرت به هر شهر و کشوری همیشه با نقاط مثبت و منفی بسیاری همراه است که هر کدام از آنها می‌تواند نسبت به شرایط و علایق شما از اهمیت بیشتر یا کمتری برخوردار باشد. طبیعتا شهر ونکوور نیز از این موضوع جدا نیست. مهاجرت به این شهر بزرگ از طریق تحصیل یا اساسا انتخاب این شهر برای زندگی و تحصیل فرزندان در مدارس آن، می‌تواند با ویژگی‌های بد و خوب بسیاری همراه باشد.

در همین راستا، در این بخش از گزارش تلاش شده است تا به برخی از مهمترین ویژگی‌های شهر ونکوور که باعث شده است، سالانه تعداد زیادی از افراد آن را برای ادامه زندگی و البته تحصیل انتخاب کنند، اشاره شود.

طبیعتا اگر شما تصمیم دارید به همراه فرزندانتان به یکی از شهرهای کانادا مهاجرت کنید، افزایش کیفیت زندگی و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان، یکی از مهمترین اهداف شما بوده است. پس به همین خاطر هم بهتر است قبل از انتخاب قطعی، حتما درباره شرایط تحصیلی هر کدام از ایالت‌های کانادا، اطلاعات درست و دقیقی به دست آورید.

 

 • آینده‌نگری علمی

به منظور آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با آینده علمی که در پیش دارند، سیستم آموزشی بریتیش کلمبیا برنامه‌ای ترتیب داده است که  دانش‌آموزان این استان، در جلسات آشناسازی و رویدادهایی شرکت ‌کنند که آنها را برای ورود به دانشگاه و کالج آشنا و آماده می‌کند.

 • کادر آموزشی حرفه‌ای

در کلیه مدارس استان بریتیش کلمبیا، مشاورانی به صورت حرفه‌ای و تخصصی فعال هستند که به دانش‌آموزان کمک می‌کنند که در ابعاد مختلف تحصیلی و فردی، درست تصمیم‌گیری کنند. امور مربوط به انتخاب دروس و برنامه‌ریزی و پیشرفت تحصیلی از جمله موضوعاتی است که تحت نظر این مشاوران، انجام می‌شود.

 • برنامه‌های جانبی

در سیستم آموزشی استان بریتیش کلمبیا، به غیر از برنامه‌های آموزشی و تحصیلی، برنامه‌های جانبی دیگری نیز برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. گستره این برنامه‌ها، حضور در جشن‌ها و فستیوال و برنامه‌های فرهنگی و هنری را شامل می‌شود.

همچنین جالب است بدانید که اکثر مدارس شهر ونکوور، بر اهمیت ورزش نیز بسیار تاکید دارند و به همین خاطر نیز اغلب این موسسات آموزشی مجهز به امکانات ورزشی همچون سالن ورزشی، سالن بدنسازی و باشگاه‌های ورزشی هستند.

معرفی بهترین مدارس دولتی ونکوور

برخی از مهمترین مدارس دولتی شهر ونکوور به شرح زیر است:

 

مقطع نام
Elementary

Dr R E McKechnie

 

Elementary Dr Annie B Jamieson
Elementary Brentwood Park
Elementary Braemar
Secondary Prince of Wales
Secondary Lord Byng
Secondary

Little Flower Academy

دخترانه

Secondary David Thompson

معرفی بهترین مدارس خصوصی ونکوور

برخی از مهمترین مدارس خصوصی شهر ونکوور به شرح زیر است:

میانگین شهریه

سالانه

مقطع نام
از 27 تا 47 هزار دلار از 8 تا 12 Bodwell High School
از 24 تا 28 هزار دلار تا مقطع 12 Stratford Hall
 26 هزار دلار تا مقطع 12             Crofton House School
از 16 تا 22 هزار دلار از 9 تا 12 Alexander Academy
22 هزار دلار از 8 تا 9 Vancouver Independent School for Science and Technology

به طور کلی در نظر داشته باشید که این لیست تمامی مدارس خصوصی و دولتی شهر ونکوور نیست و در این مطلب تنها به برخی از آنها اشاره شده است. شما می‌توانید متناسب با منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، مدرسه دولتی یا خصوصی مناسب خود را پیدا و انتخاب کنید.

چند نکته مهم!

 • تحصیل در مدارس کانادا، لزوما منجر به دریافت اقامات دائم برای والدین نمی‌شود.
 • مدارسی که دانش‌آموزان بین‌المللی بیشتری دارند، گزینه بهتری برای دانش‌آموزان تازه وارد هستند.
 • هزینه تحصیل در مدارس کانادا و استان بریتیش کلمبیا، شامل یک قانون کلی نمی‌شود. هزینه هر مدرسه را به صورت مجزا مورد بررسی قرار بدهید.
 • هر چه سطح زبانی دانش‌آموز بهتر باشد، شرایط تحصیلی او نیز بهتر خواهد بود. اما به طور کلی دانش‌آموزان را بر اساس سطح زبانی که دارند، گروه‌بندی می‌کنند.
 • اگر دانش آموزی بخواهد پس از پایان دبیرستان، شاغل شود، باید برای دو سال تحصیل به کالج برود.

نکته پایانی

ونکوور می‌تواند گزینه بسیار مناسبی هم برای مهاجرت و هم برای تحصیل فرزندان شما باشد. فراموش نکنید که پیش از هر اقدامی، بر اساس اطلاعات درست و دقیق تصمیم‌گیری کنید.

در صورتی که به دنبال بهترین مسیرهای مهاجرت به کانادا هستید و قصد دارید آشنایی بیشتری با روش های بروز شده مهاجرت به کانادا از جمله دریافت ویزای توریستی کانادا، برنامه ویزای استارتاپ کانادا، اخذ ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید، توصیه می کنیم تا با بهترین وکیل مهاجرت به کانادا و مشاور مورد تایید RCIC در ارتباط باشید تا بتوانید با بالاترین راندمان ممکن اطلاعات مورد نیاز خود در این رابطه را به دست آورید.