اگر در اندیشه تحصیل در کشور کانادا هستید و می خواهید از امکانات آموزشی این کشور استفاده کنید، بهتر است پیش از هر موضوع رزومه خود را ارزیابی کنید و با توجه به آن نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدامات لازم را انجام دهید. در حال حاضر دانشگاه های فراوانی در کشور کانادا وجود دارند که آماده پذیرش دانشجویان خارجی هستند اما کدام یک از آن ها می توانند با توجه به سطح دانش شما و همچنین انگیزه شما از ادامه تحصیل مناسب تر باشند؟ ما در این گفتار صرفا به معرفی دانشگاه گوئلف در کشور کانادا خواهیم پرداخت.

دانشگاه گوئلف (University of Guelph) که با نام دانشگاه گولف نیز شناخته می شود در شهری با همین نام در استان انتاریو در کانادا احداث شده است و قدمت آن به حدودا نیم قرن پیش یعنی سال 1964 باز می گردد. شعار رسمی این دانشگاه “فراگیری دلایلِ واقعیت ها” است. دانشگاه گوئلف در محیط شهری واقع شده است و تعداد بالای دانشجویان محصل در آن نشان از برتری و اعتبار آن در کشور کانادا دارد. در ادامه توضیحات تکمیلی را در خصوص شرایط تحصیل در این دانشگاه ارائه خواهیم کرد. شما نیز قادر خواهید بود ضمن مطالعه این نوشتار در رابطه با دانشگاه گوئلف، در صورت تمایل به تحصیل در این دانشگاه و دریافت اطلاعات تکمیلی با ما در تماس باشید.

بررسی تاریخچه دانشگاه گوئلف

ریشه های تاریخی دانشگاه گوئلف به سال 1874 باز می گردد زمانی که زمین کشاورزی فردیک ویلیام استون (Frederick William Stone) توسط دولت انتاریو خریداری شد. در اولین روز ماه می سال 1874، این زمین 200 هکتاری به مدرسه کشاورزی انتاریو تبدیل شد و 6 سال بعد در سال 1880 به کالج کشاورزی انتاریو (OAC) تغییر نام داد. اولین ساختمان این کالج لژ مورتون بود که امروز سالن بزرگ جانستون در آن واقع شده است و شامل کلاس های درس، خوابگاه های دانشجویی، یک کتاب خانه و یک اتاق غذا خوری می شد.

در سال 1874، مدرسه دپارتمان زنبورداری را نیز افتتاح کرد و به دانشجویان اطلاعات لازم در خصوص زنبور ها و زنبورداری را آموزش می داد. این دوره آموزشی هنوز به قدرت سابق خود باقی است و امکان تحصیل در این دوره های آموزشی زنبورداری برای متقاضیان فراهم است.

در سال 1903، رشد بزرگی در دانشگاه بوجود آمد و موسسه مک دونالد نیز افتتاح و به این دانشگاه ملحق شد. این موسسه مکانی از اولین موسسات آموزش اقتصاد در شمال آمریکا بود اما رشته های هنر و علوم نیز در آن به دانشجویان آموزش داده می شود. نام این موسسه از نام سرمایه گذار آن سر ویلیام مک دونالد (Sir William Macdonald) که برای ترویج علوم در روستا های کانادا کار می کرد وام گرفته شده است. او علاوه بر این کالج، کالج دانشگاه مک گیل را نیز افتتاح کرده است. کالج دامپزشکی انتاریو (OVC) نیز که در سال 1862 در میمیکو افتتاح شده بود، در سال 1922 به دارایی های دانشگاه گوئلف اضافه شد.

در سال 1919 کالج کشاورزی انتاریو با هدف جذب “پسران مزرعه” با یک برنامه دو ساله کم هزینه (20$ دلار در سال) که کم ترین هزینه ممکن بود اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

در 8 می سال 1964 دولت انتاریو دستور داد تا سه کالج به یکدیگر متصل شوند و از ترکیب آن ها دانشگاه گوئلف به وجود آمد. همچنین هیئت مدیره ای را برای نظارت بر عملکرد اداری و مالی ایجاد کرد تا مشکلات آکادمیک را برطرف سازند. مدتی پس از نگارش قانون دانشگاه گوئلف، کالج ولینگتون افتتاح شد و 5 سال بعد به کالج هنر، کالج علوم فیزیکی و کالج علوم اجتماعی تقسیم شد. کالج مک دونالد نیز به کالج خانواده و مطالعات مصرف کنندگان تغییر نام داد. پس از این تقسیم بندی ها بود که دانشگاه گوئلف شروع به سازماندهی مجدد خود کرد و در سال 1971 کالج علوم زیستی (CBS) در این دانشگاه افتتاح شد.

در سال 1989، کالج علوم فیزیکی با مدرسه مهندسی OAC ترکیب شدند و کالج مهندسی و علوم فیزیکی (CEPS) را تشکیل دادند. در سال 1998 نیز کالج خانواده و مطالعات مصرف کنندگان با کالج علوم اجتماعی ترکیب شدند و کالج علوم اجتماعی و مردم شناسی کاربردی (CSAHS) را تشکیل دادند. در نهایت کالج مدیریت و اقتصاد (CME) نیز در سال 2006 افتتاح شد و نام آن در سال 2014 به کالج تجارت و اقتصاد تغییر پیدا کرد.

دانشگاه گوئلف (University of Guelph)

آشنایی با مشاهیر دانشگاه گوئلف

زمانی که قصد انتخاب یک دانشگاه برای تحصیل خود را دارید، بهتر است نگاهی به لیست مشاهیر این دانشگاه بیاندازید تا متوجه شوید که این دانشگاه چه نقشی در تبدیل دانشجویان به نیروی کار داشته است و فارغ التحصیلان این دانشگاه در بازار کار چه موفقیت هایی را به دست آورده اند. در این بخش از مقاله مشاهیری که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه گوئلف دریافت کرده اند را معرفی خواهیم کرد.

بدون تردید برای ایرانیان، شناخته شده ترین شخصیتی که مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کرده است، مانی حقیقی است. او در سال 1997 مدرک کارشناسی ارشد رشته فلسفه را از دانشگاه گوئلف دریافت کرد. از دیگر شخصیت های برجسته این دانشگاه می توان به اوان سیدال (Evan Siddall) مدیر اجرایی شرکت مرتبط با اعطای وام خرید خانه در کانادا اشاره کرد. رید کولسیت (Reid Coolsaet) دونده دوی مارتون نیز از جمله شخصیت های سرشناسی است که در این دانشگاه تحصیل کرده است.

روبرتا بوندار (Roberta Bondar) فضانورد 75 ساله کانادایی نیز بخشی از تحصیلات خود را در دانشگاه گوئلف پشت سر گذاشته است. آلستیر سامرلی (Alastair J. S. Summerlee) دانشمند برجسته علوم پزشکی نیز از جمله شخصیت های برجسته ای است که دانشگاه گوئلف را برای تحصیل انتخاب کرده است. کریستا بروسئو (Christa L. Brosseau) شیمی دان و همچنین روبرت لایت (Robert Leigh) فیزیکدان مشهور کانادایی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند. کلود کورمیر (Claude Cormier) معمار برجسته کانادایی که سابقه تحصیل در دانشگاه هاروارد را در کارنامه خود دارد نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است.

جان استفلر (John Steffler) شاعر و نویسنده کانادایی نیز از جمله شخصیت های تحصیل کرده در این دانشگاه بزرگ است. پیرز نَش (Piers David Nash) استاد دانشگاه و سرطان شناس برجسته آمریکایی، اولیویا چو (Olivia Chow)، لیزا سارا (Lisa Sarah MacCormack Raitt) اعضای سابق پارلمان کانادا نیز از جمله شخصیت های برجسته تاریخ این دانشگاه هستند. از جمله سایر هنرمندان تحصیل کرده در این دانشگاه نیز می توان به اسامی زیر اشاره کرد:

  • کنس میشل
  • کریس بانکس
  • لوئرا برترام
  • جین سیبری
  • جین اورکوهارت
  • الکساندرا بیتون
  • میشل موفیت
  • مارک لوتز
  • نوح دنبی

بدون تردید حضور چنین نام هایی در تاریخ دانشگاه گوئلف به خوبی نشان می دهد که این دانشگاه از نظر علمی جایگاه بسیار مناسبی را در اختیار دارد که توانسته است چنین افرادی را جهت تحصیل جذب کرده و در توسعه علمی آن ها نقش داشته باشد.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه گوئلف در سطح جهان

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با دانشگاه های جهان باید به آن توجه ویژه داشت، جایگاه علمی یک دانشگاه است. دانشگاه های سراسر جهان همواره در تلاش هستند تا با بهبود عملکرد خود در یک سال تحصیلی، نسبت به سال گذشته پیشرفت کرده و جایگاه بهتری را در رده بندی های جهانی به دست آوردند. در حقیقت زمانی که یک دانشگاه جایگاه علمی بهتری را پیدا می کند، می تواند نخبگان بیش تری را جذب خود کرده و در نتیجه از نظر حمایت های مالی نیز جایگاه بهتری را به دست خواهد آورد.

جایگاه علمی یک دانشگاه به فاکتور های متنوعی بستگی دارد که بخشی از آن ها وابستگی مستقیمی به شرایط علمی یک دانشگاه دارد. خروجی های علمی، تعداد فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف و عواملی از این دست همگی در جایگاه علمی یک دانشگاه تاثیر گذار هستند. از سوی دیگر عوامل خارجی مانند تعداد دانشجویان، تعداد دانشجویان خارجی، نسبت اعضای هیئت علمی دانشگاه به  تعداد دانشجو، وسعت دانشگاه، تنوع رشته های آموزشی و عواملی از این دست نیز نقش خود را در این رابطه ایفا می کنند.

دانشگاه گوئلف در انتاریو نیز جایگاه نسبتا مناسبی در جهان دارد و به همین دلیل است که دانشجویان فراوانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته های مختلف هستند. در جدول زیر می توان جایگاه علمی این دانشگاه در نظر سازمان های مختلف ارزیاب را مشاهده کنید.

QS

Usnews Shanghai

THE

رتبه در کانادا

رتبه جهانی رتبه در کانادا رتبه جهانی رتبه در کانادا رتبه جهانی رتبه در کانادا

رتبه جهانی

19

581-590 19 483 19-20 401-500 20

501-600

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که دانشگاه گوئلف یکی از 20 دانشگاه برتر در کشور کانادا است و در جمع 600 دانشگاه برتر جهان نیز جایگاه خود را پیدا کرده است اگر چه شانگهای آن را در جمع 400 دانشگاه برتر و USN آن را در جمع 500 دانشگاه برتر جهان قرار داده اند. از همین رو به علاقمندان تحصیل در این دانشگاه توصیه می شود تا پیش از انتخاب آن به عنوان مقصد تحصیلی خودف حتما رزومه تحصیلی خود را نیز در نظر داشته باشند تا شانس اخذ پذیرش خود از این دانشگاه را به صورت چشمگیری افزایش دهند.

بررسی جایگاه جهانی رشته های تحصیلی در دانشگاه گوئلف

پس از بررسی جایگاه علمی دانشگاه گوئلف دریافتیم که این دانشگاه جایگاه بسیار مناسبی در میان دانشگاه های مطرح جهان دارد و از همین رو می تواند مقصد بسیار مناسبی برای تحصیل دانشجویان باشد. اما ممکن است این سوال به وجود آید که آیا ارزش تحصیل در تمامی رشته های این دانشگاه یکسان است؟ پاسخ به این سوال منفی است. اگر قصد تحصیل در یک دانشگاه را دارید، بهتر است پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، جایگاه رشته تحصیلی خود را نیز مورد بررسی قرار دهید تا از این طریق بتوانید اطمینان حاصل کنید که دانشگاه خود را به درستی انتخاب کرده اید.

در ابتدای این گفتار اشاره کردیم که رشته کشاورزی اولین رشته تحصیلی در این دانشگاه بوده است و از همین رو کشاورزی به عنوان سمبل رشته های دانشگاه گوئلف شناخته می شود. دانشگاه گوئلف در این رشته جایگاه 21 جهان را به دست آورده است و این در حالی است که رتبه جهانی این دانشگاه در رشته شیمی 915 است. جایگاه یک دانشگاه در حقیقت میانگینی از اعتبار همه رشته های تحصیلی در یک دانشگاه است.

رشته تحصیلی

جایگاه جهانی رشته تحصیلی

جایگاه جهانی

علوم کشاورزی

21 میکروبیولوژی

152

بیولوژی و بیوشیمی

301 بیولوژی مولکولی و ژنتیک

366

بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی کاربردی

204 شیمی

915

پزشکی بالینی

721 علوم دامی و گیاهی

59

مهندسی

531 علوم اجتماعی و بهداشت عمومی

470

محیط زیست/ اکولوژی

138

هزینه تحصیل در دانشگاه گوئلف

یکی از مهم ترین  موضوعاتی که در هنگام تحصیل در دانشگاه گوئلف باید مد نظر قرار دهید، هزینه های تحصیل در این دانشگاه است. دانشجویان خارجی باید در نظر داشته باشند که باید هزینه های تحصیل خود را از پیش در اختیار داشته باشند. به طور کلی با کار دانشجویی در کشور کانادا دانشجویان قادر به پرداخت هزینه های زندگی خود در کانادا خواهند بود اما پرداخت هزینه های تحصیل با استفاده از کار دانشجویی تقریبا وجود ندارد مگر این که دانشجو بتواند با توجه به رزومه خود از بورسیه های تحصیلی این دانشگاه استفاده کند.

دانشجویان خارجی شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی پرداخت می کنند و از همین روست که توجه به شهریه برای این افراد از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. در ادامه به بررسی هزینه های تحصیل در ساختمان اصلی دانشگاه گوئلف خواهیم پرداخت. تمامی هزینه های اعلام شده مربوط به دانشجویان بین المللی در پاییز 2021 و زمستان 2022 است.

گروه آموزشی

رشته های تحصیلی

هزینه یک سال به دلار کانادا

علوم کاربردی

مطالعات کودکان

تغذیه کاربردی

مطالعات خانواده و توسعه انسانی

30390.57 $

فنون و هنر

مطالعات کلاسیک

زبان انگلیسی

تاریخ

جغرافیا

فرانسوی

ریاضیات

آمار

تئاتر

روانشناسی

$ 30390.57

تا

$ 30448.57

مدیریت منابع زیستی

مدیریت محیط زیست

مدیریت منابع غذایی

$ 30448.57

بازرگانی

حسابداری

مدیریت

مدیریت مالی

مدیریت عمومی

$ 35796.57

کامپیوتر

علوم کامپیوتر

مهندسی نرم افزار

34305.07 $

مهندسی

مهندسی  بیولوژیک

مهندسی پزشکی

مهندسی کامپیوتر

مهندسی محیط زیست

مهندسی مکانیک

مهندسی منابع آب

42422.64 $

معماری

معماری منظر

38777.09 $

علوم

شیمی

زیست جانوری

علوم غذایی

علوم ریاضیات

میکروبیولوژی

علوم نانو

فیزیک

30395.57 $

تا

30448.57 $

علوم کشاورزی

علوم کشاورزی

علوم حیوانات

30448.57 $

علوم محیط زیست

اکولوژی

علوم محیط زیست

30448.57 $

یا
30395.57 $

دامپزشکی

دکتری دامپزشکی

75774.85 $

دانشجویان همچنین می توانند از وعده های غذایی در دانشگاه نیز بهره مند شوند که طرح های مختلفی را شامل می شود. طرح اول، حداقل است که برای دانشجویانی مفید است که آخر هفته ها در محیط دانشگاه حضور ندارند و اشتهای کم تری دارند. طرح سبک برای افرادی است که در برخی از آخر هفته ها ممکن است در محیط دانشگاه حضور داشته باشند و اشتهای آن ها کم است.

طرح کامل محبوب ترین طرح در برای وعده های غذایی است. این طرح شامل وعده های عادی است و ویژه دانشجویانی است که همه آخر هفته ها را نیز در دانشگاه حضور دارند.

طرح پلاس ویژه دانشجویانی است که اشتهای بیش تر از حد عادی دارند و تمام روز های هفته را در دانشگاه سپری می کنند. طرح ورزشکاران نیز ویژه افرادی است که معمولا آخر هفته ها در محیط دانشگاه حضور دارند و اشتهای زیادی دارند.

هزینه این طرح ها برای یک سال در جدول زیر ارائه شده است.

دانشگاه گوئلف (University of Guelph)

دانشگاه گوئلف یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا است و به همین دلیل توجه بسیاری از شهروندان کانادایی را به خود جلب کرده است. به همین واسته است که می توان آن را به عنوان یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا معرفی کرد. افرادی که می توانند پس از تحصیل به کشور خود بازگشته و در بازار کار رقابتی نیز جز اولویت های اول به حساب آیند. از طرف دیگر بار علمی آموخته های آن ها به گونه ای است که می توانند در حوزه آموزش نیز ورود کنند.

در حال حاضر 29507 دانشجو در دانشگاه گوئلف مشغول به تحصیل هستند که از این میان 1700 دانشجوی بین المللی هستند که از بیش از 130 کشور مختلف جهان موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه شده اند. بیش از 185000 فارغ التحصیل که در بیش از 160 کشور جهان زندگی می کنند.

ما در این مقاله دانشگاه گوئلف به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا را معرفی کرده ایم. با این وجود در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص تحصیل در این دانشگاه دارید، می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا ایشان با بررسی رزومه تحصیلی شما، در صورت وجود دانشگاه های مناسب تر، شما را در این زمینه همراهی و راهنمایی کنند.

 

وب سایت رسمی دانشگاه : www.uoguelph.ca