راه های جذاب زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و یکی از این راه ها مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری و خرید تجارت است. شهروندان خارجی در کشور کانادا اجازه خواهند داشت تا تجارت های فعال را تحت شرایط قانونی خاصی خریداری کنند و در نتیجه علاوه بر کسب درآمد مناسب، اقامت بلند مدت این کشور را نیز به دست آورند اقامتی که در نهایت می تواند منجر به اخذ پاسپورت کشور کانادا شود.

یکی از تجارت های در حال پیشرفت در کشور کانادا، در اختیار داشتن گلخانه های تجاری تولید غذا است. تامین 37 میلیون نفر کار ساده ای نیست و به همین دلیل است که با توجه به اهمیت توسعه پایدار و همچنین تغییرات آب و هوایی، اهمیت استفاده از گلخانه ها در این کشور افزایش یافته است. بر اساس دو برنامه “راهنمای غذای جدید کانادا” و “برنامه غذایی خود را نصف کن!” در دسترس بودن سبزیجات و میوه های تازه یک اجبار به نظر می رسد. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا توضیحات جامعی در خصوص شرایط خرید گلخانه در کشور کانادا در اختیار علاقمندان به حوزه کشاورزی قرار دهیم.

برای خرید گلخانه باید چه مواردی را در نظر داشت؟

زمانی که می خواهید یک گلخانه را در کشور کانادا خریداری کنید، باید عوامل متعددی را مد نظر قرار دهید. سعی کنید تمام گزینه ها را مد نظر قرار دهید و کار خود را سریعا شروع کنید. در رابطه با فاکتورهای مختلف یک گلخانه سوالات کافی را مطرح کنید و بهترین گزینه ای که با معیارهای شما وجود دارد را خریداری کنید.

یکی از شاخص های با اهمیت در خرید یک گلخانه برای شما مساحت آن است. گلخانه ای را خریداری کنید که ظرفیت و گنجایش کافی برای توسعه در آینده را داشته باشید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ساخت یا خرید یک گلخانه بزرگ تر در حال حاضر بسیار مقرون به صرفه از از گسترش دوباره آن است. در صورتی که بودجه کافی در دست ندارید، گلخانه ای را انتخاب کنید که طول بیشتری داشته باشد. در بسیاری از مواقع عرض یک گلخانه تاثیر بسیار زیادی بر قیمت نهایی آن خواهد داشت. در رابطه با ارتفاع نیز تصمیم گیری کنید چراکه هر چه ارتفاع بیش تر باشد، گرم کردن گلخانه دشوار تر خواهد بود. همچنین ورزش باید می تواند سازه های مرتفع تر را بیش تر در معرض آسیب قرار دهد.

نکته دیگری که باید مورد توجه شما قرار بگیرد، شکل ظاهری گلخانه است. کافی است در گوگل در رابطه با این موضوع جستجو کنید و می توانید از این طریق اطلاعات کافی در رابطه با گلخانه ها را بدست آورید. ساده ترین نوع گلخانه که ارزان ترین آن نیز هست، Quonset نام دارد. این سازه که مانند نیم دایره است معمولا در اکثر گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود یکی از مشکلات آن این است که در هنگام بارش برف نمی تواند آن را از روی سقف به پایین هدایت کند. در نتیجه نیاز به مراقبت دارد.

نوع دیگر گلخانه ها، گلخانه سبک گوتیک است که به نمونه قبل بسیار شباهت دارد اما از آنجا که دارای سقفی با ساختار متفاوت تر است، در برابر بارش برف نیز مقام تر است. نوع دیگر گلخانه ها نیز گلخانه های با سقف شیب دار هستند که سقف را با زاویه 35 تا 40 درجه قرار می دهند تا بتوانند در برابر بارش ها بالاترین مقاومت را داشته باشند. این گلخانه های با سقف شیب دار معمولا دارای محدودیت هستند و نمی توان به سادگی اندازه آن ها را تغییر داد.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر داشته باشید، پوشش محافظ گلخانه است. در بسیاری از گلخانه ها از پوشش شیشه استفاده می شود که در عبور نور نیز بسیار موثر است. بنابر برخی از داده ها، زمانی که 1% بر میزان ورود نور افزوده می شود، 1% نیز افزایش در محصولات زراعی رخ می دهد. با این وجود هزینه هر فوت مربع از شیشه حدود 4 تا 5$ دلار است. شیشه نیز گرما را به خوبی نگه نمی دارد و به همین دلیل بسیاری از کشاورزان از پلی کربنات یا پلی اتیلن استفاده می کنند.

تصویر گلخانه تولید غذا

چند عامل موثر در انتخاب یک گلخانه در کشور کانادا

علاوه بر عواملی که پیش تر ذکر شد، تهویه نیز نقش بسیار مهمی در کیفیت یک گلخانه بازی می کند. استفاده از یک تهویه مناسب باعث می شود هوا هر چند دقیقه یکبار دچار تغییر شود و در نتیجه از رطوبت آن کاسته شود و نرخ تغییر کربن دی اکسید موجود در گلخانه افزایش پیدا کند، بعلاوه تهویه می تواند در کاهش دمای گلخانه بسیار موثر باشد.

یکی دیگر از مسائلی که به شدت می تواند تجارت شما را تحت تاثیر قرار دهد، مکان احداث گلخانه است. در نظر داشته باشید که شما می توانید در یک مکان طراحی نشده برای گلخانه کار خود را آغاز کنید اما زمانی که در یک شیب مناسب و زمین زهکشی شده فعالیت خود را آغاز می کنید، علاوه بر ساده کردن کار خود در آینده می توانید بخش عمده ای از هزینه های خود را نیز کاهش دهید. شرایط تابش نور آفتاب نیز می تواند یکی از نکات مهم در رابطه با موقعیت مکانی گلخانه مد نظر شما باشد.

برای دسترسی به نتیجه بهتر، جهت وزش باد غالب را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید به تهویه بهتری دسترسی داشته باشید. در صورتی که می خواهید در زمین خریداری شده گلخانه های بیشتری داشته باشید، فاصلهای 12 فوتی بین گلخانه ها را باید در نظر بگیرید. در آخر در نظر داشته باشید که شرایط استفاده گلخانه از تجهیزات مورد نیاز شما مانند آب و برق نیز بسیار مناسب باشد.

بودجه مورد نیاز برای یک گلخانه

اگر قصد خرید یک گلخانه نوپا در کشور کانادا را دارید، برای هر فوت مربع بین 2 تا 10$ دلار کانادا هزینه کنید. برای این کار شما باید اولویت بندی های خود را مشخص کنید و در نتیجه گزینه ای را انتخاب کنید بتواند از نظر مالی، آورده کافی برای شما داشته باشد. باید تلاش کنید تا حد امکان هزینه های خود را کاهش دهید و برای آینده گلخانه خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

قیمت گلخانه های موجود در بازار فروش تجارت های کانادا نیز بسیار متغیر است. برای مثال یک گلخانه در کِنورا در استان انتاریو با 4 نیروی کار و همچنین 9 سال فعالیت، با سود 40000$ دلاری با قیمت تقریبی 500000$ دلار کانادا در دسترس علاقمندان به این تجارت قرار گرفته است.

در جنوب غربی آلبرتا در کروسنست پس یک گلخانه با امکانات زندگی شامل اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق هال و پذیرایی و همچون یک دفتر کار با 40 سال سابقه فعالیت و 20 نیروی کار با سود 100000$ دلاری به قیمت 1650000$ دلار کانادا در لیست فروش تجارت ها قرار گرفته است.

در استان ساسکاچوان نیز گلخانه ای به مساحت 1664 فیت مربع با 7 سال سابقه فعالیت و 5 تا 8 نیروی کار با قیمت 1 میلیون دلار کانادا به مزایده گذاشته شده است.

تصویر دختر در حال کاشت گیاه در گلخانه

علاقمندان به خرید گلخانه یا سایر تجارت های موجود در کشور کانادا، باید پیش از هرگونه اقدام برای خرید، ابتدا اطلاعات قانونی کافی در این رابطه را بدست آورند. خرید برخی از تجارت های حساس در کشور کانادا برای شهروندان خارجی ممنوع است و به همین دلیل صرف وقت و هزینه بر روی آن ها می توانند با خسارت همراه شود. در صورتی که به دنبال خرید بیزینس خود در کشور کانادا هستید، توصیه می کنیم که حتما در این مسیر با مشاورین ما در تماس باشید تا به روز ترین اطلاعات و قوانین مربوط به خرید یک تجارت در کشور کانادا را در اختیار شما قرار دهند.