بسیاری از افرادی که به کشور کانادا مهاجرت می کنند، در پی آن هستند که با خرید خودرو در کانادا، شرایط بهتری از نظر حمل و نقل در این کشور داشته باشند. سیستم های حمل و نقل عمومی در کشور کانادا دارای بالاترین استانداردهای جهانی است و به همین دلیل می توان به راحتی از آن ها استفاده کرد اما طبیعی است که بسیاری به دنبال خرید خودروی شخصی خود در این کشور باشند اما آیا شهروندان خارجی می توانند در کشور کانادا خودرو خریداری کنند؟ در کشور کانادا قوانین ویژه ای برای خرید خودرو، بیمه کردن آن و همچنین رانندگی وجود دارد که باید به صورت مفصل مورد بررسی قرار گیرند.

کانادا کشور پهناوری است و به همین دلیل می توان گفت برای سفر کردن در کانادا هیچ راهی بهتر از خرید خودروی شخصی نیست. در اختیار داشتن خودرو به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید از مناظر خارج از محیط شهری نیز لذت ببرید. در این صورت دیگر شما نیازی به استفاده از اتوبوس، تورهای مسافرتی و پروازهای داخلی نخواهید داشت و در صورتی که بتوانید در مسیر اردو بزنید، یک اقامت ارزان نیز خواهید داشت. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید در کانادا خودرو خریداری کنید و از مزایای آن بهره ببرید.

خرید خودرو در کانادا به عنوان توریست

در بسیاری از موارد به شهروندان خارجی اجازه داده می شود تا با استفاده از خودروی اجاره ای نیاز خود را برطرف سازند اما خرید خودرو در کانادا به جای اجاره آن برای افرادی که می خواهند برای مدتی طولانی در این کشور اقامت داشته باشند بسیار منطقی است. در حقیقت می توان گفت افرادی که قصد دارند بیش از 2 ماه را در کانادا اقامت داشته باشند، مقرون به صرفه تر آن است که به جای اجاره، خودروی شخصی خریداری کنند. برای خرید خودرو در کانادا باید اطلاعات دقیقی در این رابطه داشته باشید و همچنین قوانین استانی را نیز با توجه به محل اقامت خود در نظر بگیرید.

اولین قدم برای توریست هایی که می خواهند در این کشور خودروی شخصی خریداری کنند آن است که تصمیم بگیرند که چه مدت زمان در اختیار دارند تا بتوانند به سفرهای جاده ای بپردازند و این که کدام استان ها را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند. در حقیقت خرید خودرو، بیمه کردن آن و فروش مجددش به این بستگی دارد که فرد در کدام منطقه این اقدامات را انجام داده است. همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، استان های مختلف کانادا قوانین متفاوتی در این زمینه دارند که فرد باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشد.

خرید وسایل نقلیه شخصی توسط شهروندان سایر کشورها در کشور کانادا قانونی شناخته می شود حتی اگر آن ها به عنوان توریست در این کشور حضور دارند، البته شرایط بیمه خودرو مسئله دیگری است. برخی از استان ها به شما اجازه خواهند داد که با استفاده از گواهینامه خارجی خود برای مدت 3 ماه در این کشور رانندگی کنید و در برخی از استان ها نیز برای مدت 1 سال گواهینامه خارجی اعتبار دارد. در انتاریو و آلبرتا شما نمی توانید خودروی خود را بیمه کنید مگر آنکه گواهینامه ای معتبر در این استان ها داشته باشید.

نکات مهم درباره خرید خودرو در کانادا

راه هایی برای پیدا کردن خودرو در کانادا

منابع بسیار زیادی وجود دارد که به کمک آن ها می توان خودروی دست دوم خریداری کرد. بسیاری از افراد تا زمانی که امکان داشته باشد و خودرو به تعمیرات اساسی نیازی نداشته باشد، از آن استفاده می کنند. از آن جا که خرید خودروهای قدیمی و رانندگی با آن ها مجاز است، بسیاری از افراد می توانند خودروهای دست دوم را با قیمت بسیار مناسب خریداری کرده و از آن استفاده کنند. چند راه حل برای پیدا کردن خودرو در کانادا وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد.

  • روزنامه های محلی را بررسی کنید. در بسیاری از روزنامه ها بخش ویژه ای برای فروش وجود دارد و می توان خودروهای زیادی را در آن ها یافت.
  • یکی از بزرگ ترین سایت های فروش اتومبیل های نو و دست دوم در کشور کانادا Autotrader است که می تواند خدمات ارزشمند زیادی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.
  • سایت Kijiji نیز یکی دیگر از سایت های معتبر برای فروش محصولات است.
  • سایت Craigslist نیز یک سایت مناسب دیگر برای خرید و فروش محصولات است.
  • در بسیاری از مراکز شهری نیز می توان در تابلوهای اعلانات آگهی های بسیاری برای فروش خودرو را مشاهده کرد.

خرید خودرو به صورت شخصی می تواند به شما کمک کند تا هزینه های کمتری را پرداخت کنید و در این صورت می توانید پیشنهاد کمتر از قیمت خواسته شده را ارائه کنید و در برخی مواقع فروشنده مبلغ پیشنهادی را می پذیرد. در این صورت شما نمی توانید ضمانتی را دریافت کنید و خودرو را همانطوری که هست می خرید و در صورتی که خودرو پس از خرید دچار هرگونه عیب و ایراد شود، فروشنده در برابر آن مسئولیتی ندارد.

گزینه دیگری که در دسترس قرار دارد، مراجعه به نمایندگی ها است. به این ترتیب امکان دریافت خدمات پس از فروش نیز برای شما وجود خواهد داشت و فروشنده در انجام امور مرتبط با مدارک خودرو، شما را همراهی می کند اما خرید خودرو از این نمایندگی ها همواره گران تر خواهد بود.

هزینه خرید خودرو در کشور کانادا

یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه شود، هزینه ای است که فرد می خواهد برای خرید خودرو در این کشور بپردازد. به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که خرید یک خودرو نو در کشور کانادا تقریبا مشابه با قیمتی است که در اکثر کشورهای مطرح می توان با آن روبرو شد اما در صورتی که فردی خوش شانس باشد، می تواند با حدود 500$ (دلار کانادا) یک خودرو قدیمی را خریداری کند. البته در صورتی که تمایل به تعمیرات خاص نداشته باشد، این نوع خریدها می تواند زیان بار باشد. شهرهای کانادا فاصله زیادی از هم دارند و به همین دلیل درخواست یدک کشی می تواند مدت زمان زیادی را برای انتظار از شما بگیرد و همچنین هزینه آن نیز بالا است!

هزینه ای بین 2000$ تا 4000$ (دلار کانادا) می تواند یک وسیله نقلیه مناسب را در اختیار شما قرار دهد که نیاز چندانی به تعمیرات نخواهد داشت. با این بازه قیمتی حتی می توان یک ون خریداری کرد که در سفرها شرایط بهتری را برای شما ایجاد خواهد کرد.

شرایط خرید خودرو در کشور کانادا

انتقال مالکیت خودرو در کانادا

زمانی که یک خودرو مناسب برای خود پیدا کردید، باید مالکیت آن را نیز به نام خودتان تغییر دهید. در بسیاری از موارد فروشندگان، فرم های مربوط به انتقال مالکیت را در اختیار شما قرار می دهند اما در غیر این صورت می توانید در دفاتر استانی ICBC، MTO، SAAQ و غیره و یا سایر کارگزاری ها، این فرم ها را دریافت کنید. توجه داشته باشید که باید از فروشنده قبض فروش خودرو را نیز دریافت کنید.

هر دو طرف معامله باید فرم انتقال و مالیات را تکمیل و امضا کنند. شما نیز باید به عنوان خریدار، مالیات را پرداخت کنید و در فرم انتقال و مالیات، قیمت خرید خودرو را ثبت کنید. در برخی از موارد طرفین توافق می کنند تا به منظور پرداخت مالیات کمتر، هزینه انتقال را کمتر اعلام کنند اما باید در نظر داشت که مبلغ انتقال خودرو می تواند بر مبلغ دریافتی شما از بیمه، در صورت نیاز، تاثیر بگذارد. بهترین کار آن است که همراه با فروشنده به یک کارگزاری مراجعه کرده و تمامی این مراحل را به صورت قانونی به ثبت برسانید.

در بریتیش کلمبیا مراحل اداری بسیار بهتر انجام می شود به طوری که می توانید در همان کارگزاری همه مدارک را ثبت کنید، مجوزها را دریافت و همچنین پروسه بیمه را نیز انجام دهید اما در سایر استان ها برای انجام این پروسه نیاز به دریافت برخی از استعلام ها وجود دارد.

مراحل ثبت خودرو در کشور کانادا

قبل از این که بتوانید خودرو خود را ثبت کنید، ممکن است در برخی از استان ها از شما خواسته شود تا معاینه فنی خودرو انجام شود. حقیقت امر آن است که فروشنده پیش از به فروش گذاشتن خودرو باید این کار را انجام دهد. همچنین ممکن است برای خودروهایی که مدت زیادی از ثبت آن ها گذشته است نیز معاینه فنی به یک اجبار تبدیل شود. در این صورت ممکن است کارشناس مربوطه از شما بخواهد که پیش از رانندگی با خودروی خریداری شده، تعمیراتی را بر روی آن انجام دهید. پیش از خرید کامل خودرو حتما باید به این نکته توجه داشته باشید.

در استان بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور و هچنین دره فریزر، خودرو ها باید در تست آلایندگی هوا نیز مورد سنجش قرار گیرند. بسیاری از خودروهای قدیمی ممکن است در این شهرها نتوانند مورد تایید قرار بگیرند. شاید بهتر باشد که برای ثبت در چنین شرایطی به نقاط روستایی مراجعه شود.

نکات اساسی مربوط به خرید خودرو و بیمه آن در کانادا

بیمه کردن خودرو در کشور کانادا یک الزام است و در هر استان این کشور بیمه کنندگان خاصی وجود دارد که می توانند خدمات مرتبط را ارائه کنند. برای حداقل هزینه ها شما به بیمه شخص ثالث نیاز خواهید داشت و می توانید گزینه های دیگری که در این راستا وجود دارد را نیز به آن اضافه کنید. در بریتیش کلمبیا، سسکچوان، منیتوبا و کبک، سازمان های ارائه کننده بیمه از آژانس های دولتی هستند.

برای مثال در بریتیش کلمبیا به شما اجازه داده می شود تا با استفاده از گواهینامه خود، که در کانادا دریافت نشده است، خودرو را بیمه کنید. در صورتی که یک نامه رسمی عملکرد از شرکت بیمه در کشور خودتان در اختیار دارید، می توانید از تخفیف های بیمه نیز بهره ببرید. در این استان به شما اجازه داده می شود که بیمه نامه های 3 ماهه، 6 ماهه یا 12 ماهه را خریداری کنید. شما همچنین این فرصت را خواهید داشت که بیمه خود را لغو کنید و باقی مانده حق بیمه خود را نیز دریافت کنید.

در انتاریو اما شرایط متفاوتی وجود دارد. در بسیاری از موارد افرادی که در این استان سکونت موقت دارند از خرید خودرو منصرف می شوند چراکه برای بیمه کردن خودرو خود در این استان به یک گواهینامه معتبر از استان انتاریو نیاز خواهند داشت. آلبرتا نیز سیاست های مشابهی را در دستور کار خود قرار داده است.

گواهینامه رانندگی در کانادا

هر استان از کشور کانادا برای صدور مجوز رانندگی شرایط خاص خود را دارد. افرادی که گواهینامه بین المللی (IDP) در اختیار دارند، می توانند برای مدت مشخصی در سراسر کانادا رانندگی کنند اما پس از آن باید برای دریافت یک گواهینامه محلی از استانی که در آن اقامت دارند اقدام کنند. در برخی از استان ها به شهروندان خارجی اجازه داده می شود تا گواهینامه خود را با یک گواهینامه محلی تعویض کنند اما زمانی که قصد ترک کانادا را داشته باشید، گواهینامه قبلی به شما برگشت داده نمی شود. در بریتیش کلمبیا برای مثال، ترجمه گواهینامه به زبان فرانسوی یا انگلیسی، برای رانندگی در این استان کفایت می کند.

فروش خودرو در کشور کانادا

افرادی که به عنوان توریست وارد کشور کانادا شده و خودرو خریداری می کنند، ناچارند آن را پیش از ترک این کشور به فروش برسانند. همچنین طبیعی است که افراد ساکن در کانادا نیز پس از مدتی تمایل به فروش خودروی خود داشته باشند. در این صورت باید یک فرایند مشابه با شرایط خرید را طی کرد. توصیه می شود که قیمت خودرو خود را منصفانه تعیین کنید و انتظار نداشته باشید که همان مبلغ پرداخت شده برای خرید خودرو را مجدد به دست آورید. در برخی از مواقع فروش خودرو به نصف قیمت خریداری شده نیز می تواند منصفانه باشد چراکه شما احتمالا فاصله زیادی را با آن خودرو طی کرده اید و مبلغی که از قیمت خرید کسر می شود همان هزینه حمل و نقل شما خواهد بود.

برای فروش خودرو شما به چند هفته زمان نیاز خواهید داشت و به همین دلیل باید به این نکته در برنامه ریزی های خود توجه داشته باشید. در نظر داشته باشید که بهترین راه برای فروش خودرو، به فروش گذاشتن آن در استان ثبت شده است چراکه در این صورت دیگر نیازی به معاینه فنی آن نخواهد بود و می توان در روند فروش سریع تر آن تاثیرگذار باشد.

یکی از راه های مناسب برای فروش خودرو آن است که برچسب “برای فروش” را به شیشه عقب خودرو وصل کنید و همچنین یک پوستر طراحی کرده و مشخصات آن را در تابلو اعلانات کافی شاپ ها، خوابگاه ها و سایر مراکز عمومی قرار دهید. فیس بوک و همچنین سایت هایی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم نیز می تواند به شما کمک کند تا هرچه سریع تر خودرو خود را به فروش برسانید.

در صورتی که قصد ترک کشور کانادا را دارید و هنوز موفق به فروش خودرو خود نشده اید، می توانید خودرو خود را اوراق کنید و امیدوار باشید که مبلغی را به شما پرداخت کنند. البته این فرصت را خواهید داشت که با قیمت بسیار کمی که تقریبا رایگان به نظر می رسد، آن را به یک مسافر دیگر واگذار کنید و در این صورت می توانید مطمئن باشید که خودرو شما خریداری جدید پیدا می کند. اگر چه در این صورت ممکن است پول بیشتری را از دست دهید اما همواره به این فکر کنید که با خودرو خود توانسته اید در بهترین مسیرهای ممکن در کانادا رفت و آمد کنید و مناظری را تجربه کنید که شاید هرگز برای شما تکرار نشوند.

در نظر داشته باشید که خرید خودرو و مراحل ثبت آن یک پروسه قانونی است و حضور یک وکیل و افراد خبره در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن خودرو مورد نظر خود را یافته و مجوزهای لازم برای رانندگی با آن را نیز دریافت کنید. در صورت تمایل به خرید خودرو در کشور کانادا می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید.