معمولا اولین مرحله‌ توسعه بیزینس در کانادا، ثبت برند است. موفقیت در تجارت، تا حد زیادی به پیام منتقل شده و تصویر ارائه‌شده از کسب‌وکار بستگی دارد. ممکن است خدمات یا محصول فوق‌العاده‌ای در یک بیزینس ارائه شود، اما اگر به خوبی تجاری‌سازی نشود، رقابت را به شرکتی که حضور قدرتمندتری در بازار داشته است، ببازد. در واقع ثبت برند، باعث ایجاد هویت متمایزی می‌شود که یک بیزینس برای موفقیت به آن نیاز دارد.

ثبت برند در کانادا، نه تنها به شما اجازه می‌دهد که به صورت عمومی در اختیار داشتن مالکیت کالاها (محصولات) و خدمات خود را اعلام کنید، بلکه باعث می‌شود که استفاده از علامت تجاری و برند خود در سراسر کانادا را نیز کنترل کنید. همچنین، ثبت برند باعث می‌شود که دیگران حق استفاده از علامت تجاری شما را نداشته باشند که می‌تواند از کسب‌وکارتان محافظت کند. انجام این کار، از ثبت نام‌های تجاری مشابه با کسب‌وکار شما نیز جلوگیری خواهد کرد.

بر همین اساس در این مقاله تلاش شده است تا به جزئیات ثبت برند در کانادا پرداخته شود؛ با ما همراه باشید.

ثبت برند در کانادا چیست؟

قبل از اینکه به توضیح ثبت برند بپردازیم، باید گفت که علامت تجاری یک یا ترکیبی از چند کلمه، طرح، رنگ، بافت، تصاویر متحرک، اشکال سه بعدی و یا هولوگرام‌هایی است که کالاها یا خدمات یک فرد یا شرکت را از دیگران متمایز می‌کند. اگر علائم تجاری به‌درستی کار کنند، مصرف‌کننده را به سمت کالاها یا خدمات مالک هدایت می‌کنند.

این موضوع به نوبه خود، باعث ایجاد حسن نیت می‌شود که در واقع همان شهرتی است که مالک علامت تجاری نزد مصرف‌کنندگان به دست آورده است.

البته از یک دیدگاه دیگر هم می‌توان به علامت تجاری نگاه کرد و  آن را یک گواهی در نظر گرفت که می‌تواند برای افراد یا شرکت‌ها صادر شود تا نشان دهد که کالا یا خدمات قابل‌ارائه، با استانداردهای تعیین‌شده، مطابقت دارند.

ثبت شرکت در کانادا از دو راه مختلف امکان پذیر است؛  ثبت شرکت از طریق ICT یا انتقال درون سازمانی یا
ثبت شرکت از طریق مالک گرداننده ( Owner Operator )

اخذ اقامت با ثبت برند در کانادا

متقاضیانی که قصد راه‌اندازی کسب‌وکار در کانادا با ارائه خدمات یا محصولات خاص هستند، می‌توانند با ثبت برند خود، از نام تجاری و انحصاری بودن خدمات/محصولات خود را محافظت کنند. متقاضیان پس از ثبت برند در کانادا، می‌توانند تحت آن، فعالیت تجاری خود را شروع کنند. 

در نظر داشته باشید که متقاضیانی که قصد دریافت اقامت دائم از طریق ثبت برند و شروع فعالیت در کسب‌وکار خود در کانادا را دارند، باید واجد شرایط یکی از برنامه‌های کلاس اقتصادی باشند.

افرادی که می‌توانند در کانادا برند ثبت کنند

به منظور اینکه بدانید چه افرادی می‌توانند در کانادا برند ثبت کنند، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • هر کسی از داخل یا خارج از کانادا می‌تواند برای ثبت برند درخواست دهد.
 • با این حال، به عنوان یک فرد غیر مقیم، لازم است نماینده‌ای برای انجام خدمات در کانادا تعیین کنید که واجد شرایط دریافت مکاتبات از اداره علائم تجاری کانادا باشد.
افرادی که می‌توانند در کانادا برند ثبت کنند

مواردی که می‌توان به عنوان برند در کانادا ثبت کرد

نمونه‌های رایج علائم تجاری، شامل موارد زیر می‌شود:

 • نام‌های تجاری
 • آرم‌ها،
 • طرح‌ها
 • صداها
 • رایحه‌ها
 • طعم‌ها
 • بافت‌ها
 • شعارها
 • عبارات

به طور کلی، هر چیزی که به‌طور مستقیم نشان‌دهنده برند شما و منحصر به فرد باشد، می‌تواند واجد شرایط ثبت علامت تجاری باشد.

مواردی که نمی‌توان به عنوان برند در کانادا ثبت کرد

شما نمی‌توانید موارد زیر را به عنوان برند در کانادا ثبت کنید:

 • نام یا نام خانوادگی
 • کلمات یا علائمی که به وضوح توصیفی یا فریبنده هستند
 • برندهایی که به منشا جغرافیایی محصول یا خدمات شما اشاره می‌کنند
 • برندهای مشابه با برندهایی که قبلا ثبت شده یا در مرحله‌ی ثبت هستند

همچنین، قانون علائم تجاری در کانادا فهرستی از آنچه به عنوان «علامت‌های ممنوعه» شناخته می‌شود، تعیین کرده است. این علائم، شامل هرگونه نشان یا علامتی است که توسط مقامات دولتی در کانادا به عنوان علامت رسمی پذیرفته شده، در حال استفاده شدن است و ثبت علائم تجاری (Registrar of Trademarks) نیز آن را به رسمیت می‌شناسد.

نکته: این موضوع از اهمیت فو‌ق‌العاده‌ای برخوردار است که با یک نماینده‌ ثبت‌شده و رسمی علائم تجاری کار کنید تا مطمئن شوید که در حال اقدام برای چیزی که قابل ثبت نیست، نباشید. اگر شما هم نسبت به این موضوع نگران هستید، می‌توانید با مشاورین و متخصصین کاناداپاس تماس بگیرید تا از هر آنچه که باید در این رابطه بدانید، اطلاع پیدا کنید.

مزایای ثبت برند در کانادا

برخی از مهمترین مزایای ثبت برند در کانادا عبارت است از:

 • ثبت برند تجاری در کانادا، به مالک آن حق استفاده انحصاری از برند خود در سراسر کانادا برای کالاها و خدمات ثبت شده، می‌دهد.
 • ثبت برند، به عنوان مدرک مستقیم مالکیت در نظر گرفته می‌شود و به مالک در اجرای حق استفاده انحصاری از برند خود کمک می‌کند.
 • با ثبت برند در کانادا، مالکان می‌توانند راه‌حل‌های قانونی دیگری نیز به دست بیاورند که مالکان برندهای ثبت‌نشده، امکان دسترسی و استفاده از آن‌ها را ندارند. اقدامات نقض رای دادگاه فدرال و حل اختلاف در مورد نام دامنه در اینترنت جزئی از این امکانات هستند.
 • اداره علائم تجاری کانادا، برندهای ثبت‌شده و در حال ثبت را در برابر متقاضیانی که اقدام به ثبت علائم تجاری مشابه کنند، محافظت می‌کند. بنابراین، با ثبت برند و حتی اقدام برای آن، اجازه ثبت علائم تجاری یکسان و حتی مشابه به متقاضیان بعدی داده نخواهد شد.
 • مالکان، به مدت ۱۰ سال نیازی به تمدید برند و علامت تجاری خود نخواهند داشت.
 • اگر علامت ثبت‌شده به‌طور مداوم و مناسب توسط مالک مورد استفاده قرار گیرد و هر 10 سال یکبار تمدید شود، حقوق انحصاری آن برای استفاده از برند، نامحدود است.
 • استان کبک، معمولا الزامات خاص خودش را برای زبان فرانسوی دارد، اما با ثبت برند در این استان، متقاضیان از داشتن مدرک زبان فرانسوی معاف خواهند شد که باعث می‌شود راحت‌تر کالا یا خدمات خود را تبلیغ کنند.
مزایا معایب
امتیاز و اعتبار انحصاری خدمات/کالاها فرآیند پرهزینه و زمان‌بر
حافظت و حمایت قانونی از مالک برند عدم وجود تضمین یا تایید درخواست ثبت برند
افزایش اعتبار کسب‌وکار نیاز به تمدید هر 10 سال
جلوگیری از سوءاستفاده سایرین از برند مالک محدود بودن برند به کانادا
توانایی استفاده از نماد ® چالش‌ها مربوط به شکایات از سودجویان
مزایای ثبت برند در کانادا

هزینه ثبت برند در کانادا

هزینه درخواست ثبت برند در کانادا برای سال 2024 در جدول زیر آمده است:

نوع درخواست شرایط درخواست هزینه
آنلاین اولین دسته از کالاها یا خدمات 458 دلار
هر کلاس اضافی از کالاها یا خدمات 139 دلار
روش‌های دیگر اولین دسته از کالاها یا خدمات 597 دلار
هر کلاس اضافی از کالاها یا خدمات 139 دلار

راه اندازی استارت آپ در کانادا تنها منوط به ارائه یک ایده جدید برای کسب‌وکار نخواهد بود و پیچیدگی های بسیاری دارد که همراهی وکیل استارتاپ کانادا می تواند احتمال موفقیت آن را افزایش دهد.

مدت زمان پروسه ثبت برند در کانادا

ثبت برند در کانادا، معمولا حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد، اما امکان تسریع این روند وجود دارد که  در این صورت، باید هزینه‌های اضافی دیگری نیز پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که کل فرآیند درخواست، از تشکیل پرونده تا ثبت برند، در صورتی که هیچ اعتراضی از سوی بازرس یا مخالفت با درخواست شما وجود نداشته باشد، معمولا 24 تا 42 ماه زمان می‌برد.

مدت زمان پروسه ثبت برند در کانادا

ثبت برند به صورت حضوری و غیرحضوری در کانادا

برای ثبت برند در کانادا، متقاضیان می‌توانند به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت و هزینه آن را پرداخت یا درخواست تکمیل شده همراه با رسید پرداختی خود را از طریق پست ارسال کنند.

برای شروع سرمایه گذاری در کانادا و ثبت شرکت در شهرها و استان های آن توصیه می‌کنیم مقالات ثبت شرکت در ونکوور ، ثبت شرکت در تورنتو،  ثبت شرکت در انتاریو، ثبت شرکت در آلبرتا ، ثبت شرکت در بریتیش کلمبیا و ثبت شرکت در استان کبک ، ثبت شرکت در مانیتوبا را مطالعه کنید.

قوانین ثبت برند در کانادا

 • طبق قوانین کانادا، برند به معنای زیر است:
 1. علامت یا ترکیبی از علائم برای ایجاد تمایز کالاها/خدمات از سایرین
 2. علامت تضمینی (certification mark): مطابق با استانداردهای مورد تایید

 

 • براساس این قانون، برند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 1. معرفی ویژگی یا کیفیت کالاها یا خدمات
 2. شرایط کاری تولید کالاها یا ارائه خدمات
 3. دسته افراد تولیدکننده کالا یا ارائه‌دهندگان خدمات یا منطقه مربوط به آن‌ها

 

 • براساس مقررات و قوانین ثبت برند در کانادا، هیچ شخصی نباید:
 1. اظهارات نادرست یا گمراه‌کننده‌ای به منظور بی‌اعتبار کردن کسب‌وکار، کالاها یا خدمات یک رقیب ارائه دهد.
 2. برای جلب توجه عمومی به کالاها، خدمات یا کسب‌وکار خود در کانادا باعث سردرگمی یا اشتباه مشتریان برای انتخاب بین آن‌ها با کالاها، خدمات یا کسب‌وکار سایر افراد شود.
 3. خارج از همان کالاها یا خدماتی که برای آن‌ها برند ثبت کرده است، موارد دیگری را ارائه دهد.
 4. در ارتباط با کالاها یا خدمات از هر توصیفی که از نظر مادی (مانند توصیف کیفیت، کمیت، ترکیب، مبدا جغرافیایی یا نحوه ساخت و تولید) نادرست است و احتمالا باعث گمراهی عموم مردم می‌شود، استفاده کند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند در کانادا

متقاضیان ثبت برند در کانادا، برای تشکیل پرونده، باید مدارک زیر را به اداره مالکیت معنوی کانادا (CIPO) را ارائه دهند:

 • درخواست ثبت
 • نمایندگی ثبت برند
 • فهرست کالاها/خدمات
 • مشخصات و مدارک متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه تشکیل پرونده

نکته 1: ارائه سند اولویت (برای اثبات اولویت داشتن و اضطراری بودن بررسی درخواست) معمولا مورد نیاز نیست، مگر این که متقاضی ادعای حق تقدم برای درخواست برند خود را داشته باشد، سردفتر ممکن است کپی گواهی سند اولویت را از متقاضی بخواهد.

نکته 2: الزامی به ارائه وکالت و انتخاب نماینده برای ثبت برند در کانادا وجود ندارد. نمایندگان ثبت اختراع و برند تجاری به پدیدآورندگان و نوآوران کمک می‌کنند تا از حقوق مالکیت معنوی (IP) خود محافظت کنند. فقط افرادی برای نمایندگی برند در کانادا واجد شرایط هستند که پس طی کردن یک دوره آموزشی 24 ماهه و موفقیت در آزمون‌های مرتبط، مجوز CPATA را دریافت کرده باشند.

مراحل ثبت برند در کانادا

مراحل اصلی ثبت برند در کانادا به شرح زیر است:

 

 1. یک علامت یا لوگوی قوی انتخاب کنید

یک برند تجاری متمایز و قوی، دارای علامتی است که در میان دیگران شاخص، برجسته و به‌راحتی قابل یادآوری باشد. علاوه بر این، نباید خیلی شبیه به برندهای موجود باشد یا شامل توصیفی از کالاها یا خدماتی باشد که از آن استفاده می‌کنید.

در نظر داشته باشید که علائم تجاری، معمولا به یکی از دسته‌های زیر تعلق دارند. این دسته‌بندی، بر اساس سطح تمایز آن‌ها به وجود آمده و به شکل زیر است:

 • عمومی / توصیفی: شامل توصیف کامل محصولات یا خدمات ارائه‌شده
 • پیشنهادی: این دسته از علائم تجاری، مستقیما به ویژگی‌های محصول ارائه‌شده اشاره نمی‌کنند (فقط سرنخی به شما می‌دهند که بدانید محصول قابل ارائه درمورد چیست و چه کاری انجام می‌دهد)
 • دلخواه: یک کلمه تصادفی و روزمره که هیچ ارتباطی با محصولی که شما ارائه می‌دهید ندارد.
 • فانتزی: معمولا شامل نئولوژیزم است (یک کلمه / عبارت تازه ایجاد شده).

 

 1. یک وکیل بگیرید (اختیاری)

تنها به شرطی که دارای یک آدرس در کانادا باشید، خودتان به تنهایی هم می‌توانید یک برند ثبت کنید، اما قطعا باید از کمک افراد متخصصی که دارای تجربه کافی در این زمینه هستند، استفاده کنید تا مسیر اشتباهی نروید. داشتن یک وکیل در این مسیر، می‌تواند به شما کمک کند تا مراحل را با کمک یک راهنما پشت سر بگذارید.

یک وکیل حرفه‌ای و با تجربه می‌تواند به شما کمک کند یک برند قوی ایجاد کنید و روند قانونی اغلب پیچیده برای درخواست ثبت برند در کانادا را طی کنید. شما می‌توانید در این مسیر از مشاوره و نظرات مهیار حلاج‌پور، وکیل مهاجرتی کانادا و مدیر مجموعه حقوقی و مهاجرتی کانادپاس با سال‌ها تجربه موفق در زمینه مهاجرت به کانادا، استفاده کنید.

 

 1. از موجود بودن علامت تجاری مورد نظر خود مطمئن شوید

قبل از ارائه درخواست برای ثبت برند، باید مطمئن شوید که علامت تجاری مورد نظر شما موجود و قابل ثبت است. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع این است که پایگاه داده علائم تجاری کانادا را چک کنید.

 

 1. اقدام برای ثبت برند

زمانی که مطمئن شدید علامت تجاری مورد نظرتان موجود و قابل ثبت است، می‌توانید درخواست خود را برای ثبت برند به اداره مالکیت معنوی کانادا ارسال کنید. در نظر داشته باشید که پروسه‌ درخواست، کمی پیچیده و ممکن است شما را دچار سردرگمی کند. بنابراین، ضروری است که قبل از ارسال درخواست، دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید.

 

 1. درخواست‌های CIPO را نادیده نگیرید

پس از اینکه برای ثبت برند در کانادا درخواست دادید، CIPO ممکن است اطلاعات یا توضیحات بیشتری را درخواست کند. پاسخگویی سریع و دقیق به این درخواست‌ها ضروری است؛ در غیر این صورت، موفقیت پرونده خود را به خطر می‌اندازید.

 

 1. ثبت و انتشار در مجله Canadian Trademarks

به محض تایید درخواست شما، برندی که ثبت کردید، در مجله Canadian Trademarks  منتشر خواهد شد. پس از این، نام شما رسما به عنوان مالک علامت تجاری ثبت خواهد شد.

 

 1. تکمیل

پس از ثبت برند خود به‌طور رسمی، به یاد داشته باشید که علامت تجاری شما هر 10 سال یک بار باید تمدید شود. علاوه بر این، مطمئن شوید که استفاده‌ صحیح و کاملا قانونی از آن خواهید داشت. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به لغو علامت تجاری برند و انحلال آن شود.

درخواست ثبت برند در کانادا روند قانونی پیچیده ای دارد و شما به عنوان یک شهروند خارجی که با قوانین این کشور آشنایی کافی ندارید، بهتر است پیش از هر گونه اقدام قانونی با وکیل مهاجرت به کانادا در این زمینه مشورت کنید.

فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا
مدت زمان اعتبار ثبت برند در کاناد

تمدید علامت تجاری در کانادا

همانطور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، علامت تجاری برند شما باید هر ۱۰ سال یک بار تمدید شود. روند تمدید علامت تجاری در کانادا بسیار ساده است؛ با این حال، چند اقدام کلیدی باید انجام شود تا این روند به خوبی پیش برود:

 • برای تمدید علامت تجاری خود در کانادا، باید این کار را ظرف شش ماه قبل از به اتمام رسیدن اعتبار آن انجام دهید.
 • در غیر این صورت، علامت تجاری برند شما لغو خواهد شد و شما کلیه حق و حقوق مادی و معنوی آن را از دست خواهید داد.
 • هزینه تمدید ثبت برند در صورتی که درخواست و هزینه به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت CIPO ارسال شود ۴۲۱ دلار است و در صورتی که به روش دیگری ثبت شود، ۵۲۶ دلار است که باید پرداخت شود.

برای تمدید علامت تجاری برند خود در کانادا باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. به سایت My Canada Business Account مراجعه کرده و وارد حساب کاربری خود شوید.
 2. در مرحله بعد، می‌توانید به خدمات ثبت برند و تمدید آنلاین دسترسی داشته باشید.
 3. هزینه‌های ثبت برند یا تمدید علامت تجاری خود را پرداخت نمایید.
 4. اکنون می‌توانید گواهی تمدید خود را دریافت کنید.

به محض اینکه برند خود را ثبت و یا آن را تمدید کردید، به گواهی‌های ثبت برند و تمدید، دسترسی آنلاین خواهید داشت.

تفاوت علامت تجاری ثبت‌شده با علامت تجاری ثبت‌نشده

علائم و برندهای تجاری ثبت‌شده، مورد بررسی قرار گرفته و تایید شده‌اند؛ به این معنی که متمایز بودن آن‌ها از سایر علائم تجاری و برندهای موجود تایید شده و تحت حمایت قانون علائم تجاری قرار گرفته‌اند.

برای به دست آوردن یک برند و علامت تجاری ثبت‌شده برای آن، باید به اداره مالکیت معنوی کانادا درخواست دهید و هر ۱۰ سال یک بار برای تمدید آن اقدام کنید.

علائم تجاری ثبت‌نشده در کانادا، تحت قانون عرفی اداره می‌شوند و فقط در محدوده‌ خاصی می‌توانند فعالیت داشته باشند. این برندها حق فعالیت در خارج از محدوده‌ تعیین شده خود را ندارند.

کلام آخر

روند ثبت برند در کانادا، یک فرایند نسبتا ساده است؛ با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که برای موفقیت پرونده خود، باید مراحل و الزامات خاصی را رعایت کنید. با نکاتی که در این مطلب به آن‌ها پرداخته شد، اکنون تمام اطلاعات مربوط به نحوه ثبت برند در کانادا را به صورت گام به گام در اختیار دارید.

علاوه بر این، اهمیت ثبت برند که باعث محافظت از نام تجاری شما می‌شود را نیز می‌دانید. اگر شما هم به دنبال ثبت برند در کانادا برای توسعه بیزینس خود هستید، می‌توانید با متخصصین کاناداپاس تماس بگیرید تا به طور کامل و دقیق اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین، کلیه سوالات، ابهامات و نگرانی‌های خود را نیز می‌توانید با ما در میان بگذارید تا برطرف شوند.

سوالات متداول ثبت برند در کانادا

برای ثبت برند در کانادا، لزوما نیازی به وکیل ندارید و خودتان به تنهایی هم می‌توانید این کار را انجام دهید؛ اما با توجه به پیچیدگی‌ها و دشواری‌های بسیار زیاد این مسیر، توصیه می‌شود که همراهی یک وکیل ماهر و باتجربه را داشته باشید.

اکثر درخواست‌های ثبت برند و علامت تجاری در کانادا، در یک دوره 18 تا 24 ماهه پردازش و بررسی می‌شوند. با این حال، چند عامل می‌تواند بر جدول زمانی این پروسه تأثیر بگذارد، که از این دست، می‌توان به پیچیدگی علامت تجاری و اینکه آیا اعتراضی برای ثبت آن وجود دارد یا خیر اشاره کرد.

علائم تجاری جدیدی که در کانادا ثبت می‌شوند، برای مدت ۱۰ سال اعتبار دارند و پس از این مدت، باید تمدید شوند که پروسه‌ی کاملا ساده و راحتی هم دارد که در مطلب امروز خود به آن پرداختیم.

داشتن یک علامت تجاری ثبت شده، سطح تبلیغات و توجه به برند شما را افزایش می‌دهد. این امر، باعث برانگیخته شدن اعتبار برند شما نیز می‌شود. همچنین، نگرانی‌های شما را نسبت به ربوده شدن نام تجاری‌تان برطرف می‌کند.

بله؛ زیرا هر علامت تجاری، به کالاها و یا خدمات خاصی مرتبط است. به این ترتیب، علائم تجاری یکسان ممکن است در کلاس‌ها یا دسته‌های مختلف کالا یا خدمات وجود داشته باشند، مشروط بر اینکه چنین استفاده‌ای منجر به سردرگمی مصرف‌کنندگان در مورد منشا کالاها و خدمات نشود. به عنوان مثال، علامت تجاری “MAC” در کانادا هم برای استفاده در ارتباط با درخواست و فروش اوراق بهادار وام مسکن و هم برای قطعات اره برقی ثبت شده است.