دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می کنند، برای پرداخت هزینه های احتمالی درمان خود در این کشور به بیمه درمانی نیاز خواهند داشت و در غیر این صورت متحمل هزینه های بسیار سنگین خواهند شد. بیمه دانشجویی در کانادا به این افراد کمک می کند تا با هزینه های بسیار کمتر بتوانند این هزینه ها را پرداخت کرده و تنها دغدغه آن ها روند درمان و بهبودی باشد. در حالی که کانادا به دلیل بیمه درمان رایگان شناخته می شود، اکثریت این خدمات در اختیار شهروندان رسمی کشور کانادا قرار می گیرد و همین مسئله سبب شده است تا دانشجویان برای استفاده از این خدمات نیاز به پرداخت هزینه داشته باشند.

سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا در استان های مختلف متفاوت است و شهروندان خارجی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند باید با شرایط استفاده از این خدمات در استان محل زندگی خود آشنا شوند. برخی از استان ها، به دانشجویان خارجی نیز اجازه می دهند تا از این بیمه های عمومی استفاده کنند اما در برخی از استان ها از دانشجویان خواسته می شود تا در یکی از برنامه های خصوصی بیمه ثبت نام کنند. در ادامه توضیحات تکمیلی در خصوص شرایط بیمه دانشجویی در کانادا را ارائه خواهیم کرد تا دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند با کسب آگاهی بیشتر در این زمینه گام بردارند.

بیمه درمانی در کانادا

همه شهروندان و ساکنان دائمی کاناد بدون نیاز به پرداخت هزینه از سبد خانواده خود می توانند به خدمات بیمارستانی ضروری پزشکی دسترسی داشته باشند. در حالی که مراقبت های بهداشت عمومی در سطح فدرال الزامی است اما برنامه های مراقبت های بهداشتی توسط استان ها و قلمروها به صورت جداگانه برگزار می شوند و به همین دلیل است که بسته به محل اقامت هر فرد، شرایط بیمه درمانی او نیز می تواند متفاوت باشد. خدمات پزشکی ضروری که در کانادا وجود دارد، تنها خدمات پزشکی ضروری را پوشش می دهد و این پوشش اولیه مراقبت های بهداشتی محسوب می شود.

سایر افرادی که در کشور کانادا زندگی می کنند و اقامت دائم این کشور یا شهروندی آن را در اختیار ندارند، باید انتظار این مسئله را داشته باشند که برای دریافت خدمات پزشکی از جیب خود هزینه کنند مگر این که بیمه درمانی خصوصی داشته باشند. در حقیقت بسیاری از برنامه های مهاجرتی که افراد در آن یک اقامت موقتی را به فرد اعطا می کنند، وی را ناچار می سازد تا برای پوشش هزینه های درمانی خود از بیمه های خصوصی استفاده کند. شهروندانی که اقامت موقت در اختیار دارند، چندین گزینه را پیش رو خواهند داشت.

  • آن ها می توانند بیمه خود را از یکی از شرکت های بیمه خصوصی خریداری کنند.
  • در صورتی که فرد در این کشور مشغول به کار است، می تواند از کارفرمای خود در این کشور بیمه درمانی دریافت کند.
  • در برخی از مدارس، دانش آموزان با ثبت نام سالانه خود بیمه درمانی دریافت می کنند.

در صورتی که شرایط اضطراری در کشور کانادا ایجاد شود، تمامی استان ها و قلمروهای کانادا خدمات رایگان ارائه می کنند و این اتفاق برای کسانی که کارت بهداشت دولتی نداشته باشند نیز اتفاق می افتد. در برخی از شرایط نیز ممکن است محدودیت هایی در پروسه بیمه درمانی هر فرد با توجه به شرایط مهاجرت فرد وجود داشته باشد.

برنامه بیمه درمانی استانی برای دانش آموزان و دانشجویان

در بسیاری از استان هایی که دانشجویان بین المللی را ملزم به دریافت بیمه درمانی به صورت خصوصی می کنند، خود موسسات آموزشی برخی از بسته های بیمه درمانی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. در برخی از موارد، در این موسسات آموزشی از دانش آموزان درخواست می شود تا برای دریافت بسته های درمانی ثبت نام کنند. در بعضی از موسسات آموزشی نیز به دانشجویان اجازه داده می شود تا از ثبت نام برای دریافت این بیمه ها انصراف دهد اما این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد ثابت کند که از منابع دیگری می تواند  بیمه درمانی خود را دریافت کند. همه موسسات آموزشی در کانادا اطلاعات کامل در خصوص شرایط بیمه دانشجویان خارجی را در اختیار دارند. در ادامه به بررسی شرایط بیمه درمانی دانشجویان در برخی از استان های شناخته شده در کانادا خواهیم پرداخت.

در آلبرتا دانشجویان می توانند از بیمه سلامت عمومی استفاده کنند. دانشجویان بین اللملی که برای یک بازه زمانی بیش از 6 ماهه در این استان تحصیل می کنند، معمولا واجد شرایط استفاده از بیمه سلامت استان از طریق طرح بیمه مراقبت های بهداشتی آلبرتا (AHCIP) شناخته می شوند. باید به این نکته نیز اشاره داشت که مراقبت های بهداشتی در آلبرتا تنها شامل هزینه های اولیه بهداشتی می شود و درمان های دندانپزشکی و همچنین داروهای تجویزی را پوشش نمی دهد. در صورتی که یک دانشجوی بین المللی واجد شرایط دریافت پوشش AHCIP نباشد، باید یک برنامه خصوصی را از طریق یک شرکت بیمه خریداری کند.

در بریتیش کلمبیا بیمه سلامت عمومی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می گیرد. اگر فردی قصد تحصیل در برای بازه زمانی حداقل 6 ماهه در این استان را داشته باشد، واحد شرایط برنامه خدمات بهداشتی بریتیش کلمبیا (MSP) شناخته می شود. هر دانشجوی خارجی، به محض ورود به این استان باید برای دریافت خدمات MSP اقدامات لازم را انجام دهد و باید به این نکته نیز توجه داشت که رسیدگی به این برنامه می تواند تا حدود 3 ماه به طول بیانجامد و دانشجویان اجازه ندارند تا قبل ورود به بریتیش کلمبیا برای آن درخواست را به ثبت برسانند. در طول این 3 ماه iMED به دانشجویان بیمه با شرایط اولیه را ارائه می دهد. دانشجویان ممکن است بتوانند واجد شرایط دریافت MSP در بریتیش کلمبیا شوند که پوشش دهنده بسیاری از خدمات درمانی است و در برخی از شرایط دانشجویان موظف هستند تا خدمات بیمه ای را خریداری کنند.

پوشش بیمه دانشجویی در استان های مختلف کانادا

در منیتوبا بیمه سلامت عمومی در دسترس نیست و دانشجویان باید تحت پوشش برنامه سلامت دانشجویان بین المللی قرار گیرند و به همین دلیل است که برخی از پروسه های درمانی مانند بستری شدن در بیمارستان و استفاده از خدماتی چون عکس برداری می تواند هزینه بسیار زیادی را به همراه داشته باشد.

در نیوبرانزویک نیز امکان استفاده از بیمه سلامت عمومی وجود دارد و دانشجویان بین المللی که معیارهای لازم برای واجد شرایط شناخته شدن را در اختیار داشته باشند می توانند تحت پوشش درمانی نیوبرانزویک قرار بگیرند. برای واجد شرایط شدن، دانشجویان باید در دوره های تمام وقت در یکی از موسسات آموزشی این استان شرکت کنند و حداقل طول دوره آن ها یک ساله باشد. طرح پوشش بیمه نیوبرانزویک تنها پوشش های اولیه پزشکی را شامل می شود و دانشجویان همواره تشویق می شوند تا طرح های گسترده تر بیمه های درمانی را از طریق شرکت های مختلف خریداری کنند.

در نیوفاندلند نیز امکان دسترسی به این بیمه ها وجود دارد و همه دانشجویان بین المللی ثبت نام شده، به طور خودکار در طرح بیمه درمانی خارجی ها ثبت نام می شوند. برای این که یک دانشجوی بین المللی بتواند از طرح بیمه درمانی این استان (MCP) استفاده کند باید در یک دوره تمام وقت که طول مدت آن حداقل یک سال باشد ثبت نام خود را تکمیل کند. دانشجویانی که واجد شرایط استفاده از این طرح بیمه ای نیستند، باید در طول اقامت خود در کانادا، از یکی از پوشش های بیمه خصوصی استفاده کنند. MCP تنها نیازهای اولیه درمان را پوشش می دهد و به همین دلیل است که دانشجویان در بسیاری از موارد به ناچار باید از طرح بیمه های خصوصی نیز برای پوشش نیازهای درمانی خود استفاده کنند.

در نوا اسکوشیا امکان استفاده از خدمات سلامت عمومی وجود ندارد و دانشجویان موظف هستند که از شرکت های خصوصی در این استان طرح های پوششی خریداری کنند. بسیاری از موسسه های آموزشی در این استان برنامه های مراقبت بهداشتی را ارائه می کنند و برخی از آن ها برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب هستند. در حالی که استان نوا اسکوشیا برنامه پوشش بیمه درمانی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار نمی دهد اما این بیمه در اختیار تمام افرادی که به صورت قانونی به مدت 12 ماه در این استان زندگی کرده اند قرار می گیرد و هزینه این طرح تقریبا 650$ (دلار) برای 12 ماه پوشش است.

پس از عبور از سال اول تحصیل، دانشجویان ممکن است واجد شرایط شوند تا برای دریافت کارت سلامت نوا اسکوشیا درخواست رسمی ارسال کنند و از طریق بیمه خدمات درمانی (MSI) به پوشش اولیه بهداشت رایگان دسترسی داشته باشند. پس از دریافت این کارت دانشجویان ممکن است بتوانند از پوشش بیمه موسسه آموزشی خود خارج شده و تنها از همین کارت استفاده کنند.

در انتاریو نیز دانشجویان وجد شرایط استفاده از خدمات درمان عمومی (OHIP) نیستند و به همین دلیل است که دانشگاه ها و کلیه موسسات آموزشی در این استان طرح های بیمه درمانی را نیز در اختیار دانشجویان بین المللی خود قرار می دهند. دانشگاه های دولتی انتاریو، به طور کلی بیمه درمانی را از طریق طرح بیمه درمانی دانشگاهی (UHIP) ارائه می دهند در حالی که کالج ها و دانشگاه های خصوصی طرح های دیگری را پیش روی متقاضیان قرار می دهند. برنامه های بیمه درمانی که از طرف دانشگاه ها به دانشجویان پیشنهاد می شود رایگان نیست و هزینه سالیانه آن به شهریه دانشگاه اضافه می شود.

در جزیره پرنس ادوارد اما دانشجویان می توانند از خدمات بیمه درمانی (PEI) استفاده کنند به شرط این که مشخص باشد آن ها حداقل برای یک بازه زمانی 6 ماهه در این استان زندگی خواهند کرد. با این حال فرد تنها زمانی می تواند برای کارت بهداشت PEI درخواست خود را به ثبت برساند که حداقل 3 ماه از اقامت او در این استان گذشته باشد. به همین دلیل است که دانشجویان موظف هستند برای شروع دوره تحصیل خود در این استان حتما از پوشش بیمه درمانی دانشگاه خود استفاده کنند. در صورتی که دانشجویی واجد شرایط دریافت PEI شناخته شود، ممکن است بتواند از بیمه درمانی خریداری شده خود انصراف دهد.

در کبک شرایط کمی با سایر استان ها متفاوت است و این استان با 10 کشور مختلف موافقت نامه های متقابلی را به امضا رسانده است که ساکنان این کشورها را قادر می سازد تا از طریق بیمه درمانی اولیه رایگان از طریق RAMQ ثبت نام کنند. در صورتی که دانشجویان از کشوری به غیر از این کشورها برای تحصیل به کبک مهاجرت کنند، باید از دانشگاه خود بخواهند تا نام او را در لیست بیمه گروهی دانشگاه یا موسسه آموزشی قرار دهند. در صورتی که یک دانشجو به هر دلیلی واجد شرایط RAMQ نباشد، باید برای مدت زمانی که در کانادا اقامت دارد، بیمه درمانی خریداری کند.

در ساسکاچوان نیز امکان استفاده از بیمه عمومی وجود دارد. دانشجویان بین المللی که در یک دوره حداقل 6 ماهه در این استان ثبت نام کرده باشند، ممکن است واجد شرایط دریافت خدمات بیمه عمومی با استفاده از کارت بهداشت و سلامت ساسکاچوان شوند. برخی از دانشگاه های این استان اما دانشجویان را به صورت خودکار در طرح های بیمه خصوصی ثبت نام می کنند. البته دانشجویانی که موفق به دریافت کارت بهداشت ساسکاچوان شوند یا شخصا با یک شرکت بیمه خصوصی قرارداد امضا کنند، می توانند از پیوستن به این طرح صرف نظر کنند.

بیمه های دانشجویی خارج از استانی در کانادا

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که پوشش بیمه ای استانی چه از طریق برنامه های دولتی و چه از طریق یک برنامه خصوصی، تنها می تواند هزینه هایی را پوشش دهد که فرد در همان استان از آن خدمات استفاده کرده است. دانشجویان بین المللی که تمایل به سفرهای خارج از استان محل تحصیل خود دارند یا قصد دارند به کشورهای دیگر سفر کنند باید با شرکت بیمه ای خود مشورت کنند که آیا می توانند از خدمات درمانی در مکان دیگری استفاده کنند یا خیر. در صورتی که بیمه درمانی دانشجویان بین المللی شامل سفرهای فرد نباشد، آن ها می توانند از بیمه های درمان خصوصی استفاده کنند تا بتوانند هزینه های احتمالی درمان خود در سفر را نیز تامین کنند.

باید به این نکته اشاره کرد که برای تمام دانشجویان بین المللی در کانادا این یک الزام است که تحت پوشش یکی از بیمه های درمانی قرار بگیرند و شرکت های بسیار مختلفی نیز در کانادا وجود دارند که خدمات بیمه را ارائه می کنند. حضور یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC در کنار هر دانشجوی خارجی می تواند به او کمک کند که در کوتاه ترین بازه زمانی، بهترین نوع پوشش بیمه دانشجویی در کانادا را برای خود انتخاب کند تا در موارد متعدد درمانی بتواند از آن ها بهره ببرد.