بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ در تلاش هستند تا سرمایه خود را به مکانی منتقل کنند که بالاترین سود ممکن را به آن ها ارائه دهد و در بدترین شرایط سرمایه آن ها را حفظ کند. بسیاری از سرمایه داران ایرانی نیز سرمایه خود را از کشور خارج می کنند تا بتوانند در بلند مدت علاوه بر استفاده از سود تجارت خود، با بهره گیری از نوسانات ارزی، سرمایه خود را چند برابر سازند. تردیدی وجود ندارد که کانادا به عنوان یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های جهان، می تواند مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری خارجی به شمار آید.

کبک یکی از استان های محبوب در میان ایرانیان است و متقاضیان مهاجرت به این استان نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا بسیار پرشمارند. یکی از راه های مهاجرت به این استان شرقی، خرید یک بیزینس فعال است. روشی که اگرچه نیاز به سرمایه اولیه دارد اما می تواند مسیر مهاجرت به همراه اعضای خانواده به این استان را هموار سازد. در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا از طریق روش های قانونی می توانید با مشاورین و وکلای ما در ارتباط باشید.

راه های مهاجرت تجاری به کبک

راه های مختلفی برای مهاجرت به استان کبک به عنوان استانی فرانسوی زبان وجود دارد و یکی از این راه ها، مسیر مهاجرت تجاری است. دولت کبک، 5 گام اساسی را برای علاقمندان به مهاجرت از این طریق مشخص کرده است و هر فرد موظف است پیش از مهاجرت، اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورد. پنج گام مهم برای مهاجرت تجاری به کبک عبارتند از:

 • در مرحله اول باید بتوانید درک کامل از تفاوت های برنامه های تجاری کشور کانادا و دولت محلی کبک داشته باشید
 • در مرحله دوم باید یکی از سه برنامه مهاجرت تجاری به کبک را انتخاب کنید
 • مرحله سوم مربوط به کسب آگاهی در رابطه با درک روند انتخاب شدن توسط دولت محلی در کبک است
 • مرحله چهارم تکمیل و ارسال درخواست رسمی مهاجرت است.
 • مرحله نهایی نیز ثبت درخواست اخذ اقامت کانادا پس از دریافت گواهی انتخاب کبک (CSQ) است.

استان کبک کانادا یکی از استان های کشور کانادا است که در شرق این کشور واقع شده است. کبک سیتی و مونترئال مهم ترین شهرهای این استان هستند و به دلیل آنکه هزینه های تحصیل و زندگی در این استان به مراتب کم تر از بسیاری از نقاط دیگر در کانادا است، بسیاری از افراد تلاش می کنند تا با ورود به این استان، مسیر اخذ اقامت خود در کشور کانادا را هموار سازند.

کارآفرینی در کبک

یکی از راه های خرید بیزینس در کبک کارآفرینی است. در این صورت شما باید یک تجارت را خریداری کنید اما برای این کار شروطی نیز وجود دارد. برای کارآفرینی در کبک دو مسیر طراحی شده است که مسیر اول از بحث این مقاله خارج است. اما مسیر دوم می تواند ارتباط مستقیم با موضوع این مقاله داشته باشد.

نکته اول در این مسیر آن است که شما باید در این استان ساکن شوید تا بتوانید یک تجارت جدید ایجاد کرده یا آن را خریداری کنید. در ادامه شما باید یک تفاهم نامه برای سرمایه گذاری در یک بیزینس تاسیس شده در کبک امضا کنید تا بتوانید به تعهدات مالی خود در این رابطه عمل کنید. این تعهدات عبارتند از:

 • برای اینکه تجارت خود را شروع کنید باید از سرمایه اولیه خود بهره ببرید. اگر قصد دارید تجارت خود را خارج از منطقه مادرشهرِ مونترئال (CMM) بنا کنید به سرمایه اولیه کمتری، یعنی معادل 200000$ دلار کانادا، نیاز خواهید داشت. اما برای سرمایه گذاری در این منطقه شما باید 300000$ دلار کانادا در اختیار داشته باشید.
 • شما باید مبلغ 200000$ دلار کانادا سپرده اطمینان نیز داشته باشید که ضامن قطعی بودن شروع فعالیت شماست. زمانی که نشان دهید که برنامه اقتصادی شما انجام شده است، این مبلغ به شما بازگردانده خواهد شد.

شما همچنین باید ثابت کنید که سرمایه ای به ارزش 900000$ دلار کانادا به تنهایی یا به همراه همسر قانونی خود در اختیار دارید و همچنین باید نشان دهید که این پول از طریق مشروع و قانونی به دست آمده است. همچنین موظف هستید تا طرح تجاری خود را در فرم مخصوص آن ارائه دهید. شما باید تا تاریخ مشخص شده، گواهی یادگیری ارزش های دموکراتیک و ارزش های کبک را بدست آورید. همسر و فرزندان وابسته شما (با 18 سال سن و بیش تر) که قصد دارند همراه شما به کانادا مهاجرت کنند نیز باید این گواهی را دریافت کنند.

در صورتی که می خواهید تجارتی را شخصا آغاز کنید باید حداقل 25% از سهام آن را در اختیار داشته باشید اما اگر قصد دارید یک تجارت ثبت شده را خریداری کنید باید توجه داشته باشید که حداقل 51% از سهام آن را در اختیار داشته باشید. همچنین این تجارت که درخواست آن را داده اید، باید 5 سال قبل از درخواست شما فعالیت داشته باشد.

در این رابطه محدودیت هایی نیز وجود دارد. شما نمی توانید تجارتی مرتبط با توسعه املاک یا بیمه داشته باشید. همچنین فعالیت در برخی زمینه های اقتصادی مثل اعطای وام های روزانه و نقد کردن چک و غیره نیز ممنوع است.

عوامل تاثیر گذار در برنامه کارآفرینی کبک

برنامه کارآفرینی در کشور کانادا از سال 2012 محدود شده است اما در کبک همچنان امکان دسترسی به این برنامه وجود دارد. علاوه بر مواردی که پیش تر در رابطه با آن ها صحبت شد، باید به این نکته اشاره داشت که عوامل دیگری نیز وجود دارند که نشان می دهند آیا شما می توانید در این برنامه انتخاب شوید یا خیر. مهم ترین این عوامل عبارتند از:

 • سن شما
 • سطح تحصیلات شما
 • تسلط شما به زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • خودکفایی مالی شما
 • تعداد بازدید های شما از کبک
 • خانواده شما در کبک

توجه داشته باشید که اگر پروژه ای تجاری را در کبک آغاز کرده اید اما هنوز به طور کامل اجرا نشده است، می توانید با رعایت کردن قوانین و ضوابط مربوط به کارآفرینی در کبک که شامل رعایت نگارش طرح تجاری و همچنین تامین نیاز های مالی است، از فرصت برنامه کارآفرینی در کبک استفاده کنید.

طرح سرمایه گذاری در کبک

یکی دیگر از برنامه های اقتصادی در کبک که منجر به اخذ اقامت این استان می شود، برنامه سرمایه گذاری در این است است که به نسبت طرح کارآفرینی نیازمند سرمایه بیش تری است. برای اینکه فردی بتواند واجد شرایط شرکت در این طرح شود، باید شرایطی را باشد که در ادامه در رابطه با آن توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

شرط اول آن است که شخص به تنهایی یا همراه به همسر یا شریک قانونی خود دارایی خالصی به ارزش 2 میلیون دلار کانادا در اختیار داشته باشد. البته باید توجه داشت که کمک های مالی که فرد شش ماه قبل از ثبت درخواست دریافت کرده باشد، جز دارایی های او محاسبه نخواهند شد. در این برنامه سوابق مدیریتی فرد نیز اهمیت پیدا می کند. فرد باید نشان دهد که در 5 سال گذشته حداقل 2 سال سابقه مدیریتی داشته است. مدیریت او باید در زمینه های برنامه ریزی، کنترل و مدیریت منابع انسانی یا مالی باشد. دوره های کارآموزی و آموزشی جز سابقه مدیریتی حساب نمی شوند.

فرد همچنین باید نشان دهد که قصد دارد در کبک اقامت داشته باشد و همچنین یک توافق نامه با یک کارگزار یا شرکت معتمد امضا کرده باشد که مجاز به شرکت در برنامه سرمایه گذاری باشد. فرد همچنین باید تضمین دهد که در یک بازه زمانی 5 ساله، 1.2 میلیون دلار کانادا در این استان سرمایه گذاری خواهد کرد.

در این برنامه نیز شما باید تا تاریخ مشخص شده، گواهی یادگیری ارزش های دموکراتیک و ارزش های کبک را بدست آورید. همسر و فرزندان وابسته شما (با 18 سال و بیش تر) که قصد دارند همراه شما به کانادا مهاجرت کنند نیز باید این گواهی را دریافت کنند. سطح تحصیلات، سن و تسلط به زبان رسمی کبک که شامل زبان فرانسوی و انگلیسی می شود نیز اهمیت فراوانی پیدا می کند.

یکی از بهترین روش‌های دستیابی به اقامت در کشورکانادا، سرمایه گذاری است. سالانه از سراسر جهان تعداد زیادی از افراد در زمینه های سرمایه گذاری و کارآفرینی، برای کانادا اقدام به مهاجرت می کنند. برای  سرمایه گذاری در این کشور،  قبل از هر چیز بهتر است  به  قوانین سرمایه گذاری در این کشور آشنایی کامل داشته داشت . یکی از راه های دریافت ویزای کاری و اقامت دائم کانادا، خرید بیزنس در کانادا است.

تسلط به زبان در مسیر خرید بیزینس در کبک

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، یکی از الزامات مهاجرت به کانادا از طریق خرید بیزینس تسلط به زبان های رسمی در کبک است. از اکتبر 2013، تمامی متقاضیان برنامه های مهاجرتی به کبک از طریق تجارت باید مدرک زبان خود را نیز ضمیمه درخواست خود کنند تا بتوانند امتیازات اضافه را بدست آورند و در نهایت پرونده آن ها مورد پذیرش قرار گیرد. کودکانی که قصد دارند تا همراه والدین خود وارد کانادا شوند از این مرحله معاف هستند.

البته اجباری در این قضیه وجود ندارد و متقاضیانی که احساس می کنند نیازی به تسلط به زبان فرانسوی یا انگلیسی ندارند می توانند در فرم درخواست خود اعلام کنند که نیازی به این امتیاز اضافه نخواهند داشت. توصیه اکید بر آن است که حتما از این امتیاز استفاده کنید تا بتوانید شانس خود را برای پذیرفته شدن به حداکثر برسانید.

برای اینکه فردی بخواهد تسلط خود به زبان انگلیسی را نشان دهد، تنها می تواند در آزمون جنرال آیلتس شرکت کند. برای کسب امتیاز، حداقل نمره 5 در سطح متوسط می تواند کافی باشد. از طرف دیگر اما، آزمون های متفاوتی برای اثبات تسلط به زبان فرانسوی مورد تایید دولت کبک است که عبارتند از:

 • TEFAQ
 • TCF-IDF
 • TCF-Québec
 • TEF
 • TEF Canada
 • TCF
 • DELF
 • DALF

توجه داشته باشید که در اختیار داشتن صرف یکی از این مدارک نمی تواند کمکی به شما کند بلکه باید مدرک خود را از یکی از مراکز مورد تایید دولت کبک دریافت کرده باشید. برای اثبات تسلط به زبان فرانسوی باید مدرکی معادل سطح 7 یا سطح B2 را ارائه دهید.

در یک مقیاس کلی، دسترسی به نمره آیلتس 5 بسیار ساده تر از دریافت مدرک B2 در زبان فرانسوی است اما با توجه به اینکه بیش از 70% از مردم استان کبک فرانسوی زبان هستند، تسلط به زبان فرانسوی می تواند به شما کمک کند تا هرچه سریع تر در محیط این استان با مردم ارتباط برقرار کنید و این مسئله به رشد تجارت شما کمک فراوانی خواهد کرد.

خرید سهام در کانادا چه شرایطی دارد؟

قیمت برخی از بیزینس های آماده فروش در کبک

برای اینکه به تصمیم گیری دقیق تر در رابطه با خرید بیزینس در کبک نزدیک شوید، باید اطلاعات خود را در خصوص هزینه خرید یک بیزینس در کبک افزایش دهید. بدون تردید اطلاع دارید که عوامل مختلفی در قیمت نهایی خرید یک بیزینس تاثیر گذار هستند اما در این بخش فارغ از همه این عوامل اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار خواهیم داد. اطلاعاتی که در جدول زیر ثبت شده است، مربوط به آخرین روزهای سال 2020 و اولین روزهای سال 2021 در استان کبک است.

قیمت برخی از بیزینس های آماده فروش در کبک

توجه داشته باشید که اطلاعاتی که در جدول فوق درج شده است همگی از سوی فروشنده تجارت مطرح شده است و از طریق مذاکره مستقیم، قابلیت تغییر در درخواست ها وجود خواهد داشت. همچنین همه هزینه ها به دلار کانادا بیان شده است.

نگاهی اجمالی به دریافت اقامت دائم کانادا از طریق خرید بیزینس در کبک

اشاره کردیم که می توانید از طریق خرید 51% از سهام یک تجارت در کبک، اقدامات لازم برای مهاجرت به این استان را انجام دهید اما عوامل متعددی از جمله سرمایه در گردش، سپرده سرمایه گذاری، سن، تسلط به زبان، آشنایی با کبک و سابقه فعالیت شما می تواند در انتخاب شدن شما برای ورود به کانادا موثر باشند. به طور کلی ورود به کانادا از طریق سرمایه گذاری می تواند ریسک بسیار زیادی داشته باشد مگر آن که یک فرد مسلط به قوانین این کشور دلسوزانه در کنار شما باشد و پستی و بلندی های این مسیر را برای شما همراه سازد.

وکلای ما که مورد تایید اداره مهاجرت کانادا هستند، می توانند شما را در این مسیر همراهی کنند. توصیه می کنیم تا پیش از هر گونه اقدام قانونی برای ورود سرمایه به کانادا حتما از مشاوره وکلای ما بهرمند شوید تا با بررسی پرونده شما، شانس دریافت انواع ویزای قانونی کانادا را برای شما مورد بررسی قرار دهند.