ویزای همراه کانادا: از جمله مواردی که تحصیل در کانادا را برای بسیاری از ایرانیان جذاب می سازد، امکان اخذ ویزای همراه، برای خانواده متقاضی ویزای تحصیلی کانادا است. بسیاری از دانشجویانی که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند، ناچار می شوند تا از خواسته خود دست بکشند چراکه نمی توانند همسر و فرزندان خود را به کشور مورد نظر خود ببرند. بسیاری از افراد نیز ناچار خواهند بود تا به دور از خانواده خود، طول دوره تحصیل را به تنهایی در کشور دیگری سپری کنند.

یکی از بزرگ ترین مزایای تحصیل در کشور کانادا، امکان اخذ ویزای همراه، برای خانواده متقاضی ویزای تحصیلی کانادا است که البته دارای شرایط خاص مربوط به خود از جمله اثبات تمکن مالی است. بدان معنا که فرد باید بتواند به اثبات برساند که توانایی پوشش هزینه های زندگی خود و خانواده اش در کانادا را بدون توجه به حق کار در این کشور خواهد داشت. با این وجود دریافت این ویزا به چند روش ممکن است که در این رابطه بیشتر توضیح داده خواهد شد. در مقاله پیش رو موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

در صورتی که نتوانستید پاسخ پرسش های خود را در این مقاله پیدا کنید، می توانید با ما تماس حاصل فرموده و اطلاعات خود در این زمینه را افزایش دهید.

هزینه های کار و زندگی برای دو نفر در کانادا چقدر است و آیا امکان کار و درآمدزایی برای همراه فرد وجود دارد؟ را در ویدئو زیر از وکیل مهاجرت به کانادا، آقای مهیار حلاج پور بشنوید.

آشنایی با دریافت ویزا برای همراهان دانشجویان خارجی در کانادا

یکی از ویزاهای مهم کانادا که می توان از آن به عنوان ویزای همراه یاد کرد، ویزای اقامت موقت (TRV) یا ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa) است. این ویزا یک سند رسمی است که توسط سفارت کانادا به متقاضی ارائه می شود و نشان دهنده آن است که فرد شرایط کافی برای اقامت در کانادا خواه به عنوان توریست، دانش آموز یا نیروی کار را خواهد داشت. برای این که فردی بتواند این ویزا را دریافت کند، باید قادر باشد به اداره مهاجرت کانادا ثابت کند که اقامت او در کانادا موقتی خواهد بود.

اثبات موارد زیر نیز بر متقاضی این ویزا اجباری است:

 • به آفیسر ثابت شود که پس از پایان مدت اقامت، فرد به کشور خود باز خواهد گشت.
 • ثابت شود که فرد پول کافی برای حمایت خود و اعضای خانواده اش در کانادا را خواهد داشت و می تواند هزینه بازگشت به کشورش را تامین کند.
 • تمایلی به تحصیل یا کار در کانادا نخواهد داشت مگر آنکه در مجوز اعطا شده به او این اجازه ثبت و اعلام شده باشد.
 • از نظر قضایی پرونده او دارای اشکال نباشد.
 • امنیت کشور کانادا را به خطر نیاندازد.
 • از نظر جسمانی در سلامت باشد (ارائه گواهی سلامت جسمانی).
 • بتواند تمامی مدارکی که از او خواسته می شود را به سفارت کانادا تسلیم کند.

افرادی که می خواهند به عنوان همراه دانشجوی خارجی وارد خاک کانادا شوند، از چند طریق می توانند اقدام کنند که برخی از آنان به شرح زیر است:

 • دریافت ویزای توریستی تا سقف 6 ماه
 • دریافت ویزای تحصیلی تا سقف مدت دوره ی تحصیل (+ 90 روز)
 • دریافت ویزای کار تا سقف مدت تحصیل دانشجو (+ 90 روز)

برای مطالعه درباره شرایط کار دانشجویی در کانادا این مقاله را از دست ندهید.

اجازه کار همراه دانشجوی بین المللی در کانادا

دانشجویان خارجی می توانند در کانادا درون محیط دانشگاه و همچنین خارج از آن مشغول به کار شوند. این مسئله به آن ها کمک  خواهد کرد تا علاوه بر یافتن تجربه کافی در رابطه با شرایط محیط کار در کانادا، بتواند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کند. با وجود این، در صورتی که فرد همراه با اعضای خانواده خود به کانادا مهاجرت کند، مسئله تامین هزینه های زندگی به پیش خواهد آمد و نیاز به فعالیت اقتصادی فرد همراه پیش خواهد آمد.

یک فرد در صورتی می تواند برای همسر خود ویزای کار در کانادا دریافت کند که:

 • اجازه تحصیل رسمی در کانادا داشته باشد.
 • دانشجوی تمام وقت در مراکز علمی کانادا باشد.

اما مقصود از دانشجوی تمام وقت چیست؟ برای این عنوان سه تعریف روشن وجود دارد؛

 • افرادی که در در کالج، دانشگاه یا CEGEP در کبک مشغول تحصیل هستند.
 • یک مرکز خصوصی در کانادا که به صورت قانونی یک مدرک تحصیلی تحت قوانین استانی به فرد اعطا خواهند کرد (برای مثال لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری)
 • یک مرکز آموزشی در سطح کالج در استان کبک.

بدون شک در این باره سوال پیش می آید که این اجازه کار تا چه مدت اعتبار خواهد داشت و دریافت آن چه مدت به طول می انجامد؟ شرایط دریافت اجازه کار همراه در کشور کانادا ممکن است چند ماه به طول بیانجامد و عوامل مختلفی در مدت زمان مورد نیاز برای دریافت این اجازه دخیل هستند. از طرف دیگر، همسر یا شریک قانونی فرد تنها تا زمانی می تواند با این اجازه کار در کشور کانادا مشغول به کار باشد که اجازه تحصیل فرد اصلی اعتبار قانونی داشته باشد. متقاضی اصلی می تواند به صورت آنلاین درخواست خود در این رابطه را به ثبت برساند.

مقصود از اعضای خانواده جهت دریافت ویزای همراه چه کسانی است؟

منظور از اعضای خانواده در اداره مهاجرت کانادا همسر، شریک قانونی و فرزندان است و این افراد می توانند درخواست ویزای همراه در کانادا را داشته باشند.

همسر: اشاره به فردی دارد (خواه همجنس یا جنس مخالف) که ازدواج آن ها در کشوری که صورت گرفته است، از جمله کانادا، به صورت رسمی ثبت شده باشد. توجه داشته باشید که بر اساس قوانین جدید مهاجرتی در کانادا، برگه های فکس، ثبت های اینترنتی یا تلفنی و امثال آن که به دلیل عدم حضور یکی از طرفین برای ازدواج صادر شده اند، دیگر مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

شریک قانونی: مقصود فردی است که درجه قابل توجهی از تعهد را به طرف مقابل خود دارد و رابطه آن ها حداقل یک سال به طول انجامیده است. آن ها باید بتوانند اثبات کنند که در این مدت در یک خانه زندگی کرده اند و از نظر مالی و عاطفی یک دیگر را حمایت می کنند. همچنین آن ها باید ثابت کنند به عنوان یک زوج یا صاحب فرزند شده اند یا در یک جمع در مکان های عمومی یا نیمه عمومی به عنوان زوج شرکت داشته اند. برخی از شرکای قانونی که بنابر دلایلی مانند جنگ یا درگیری های این چنینی نتوانسته اند این شرایط را فراهم آورند نیز ممکن است بتوانند همچنان از این فرصت استفاده کنند.

فرزندان: زمان درخواست و ثبت آن برای دریافت ویزای همراه برای فرزندان به دلیل محدودیت شرایط سنی، بسیار حائز اهمیت است. برای محاسبه سن، باید به روز درخواست توجه شود. حتی در صورتی که فرزند در زمان بررسی مدارک سنی بیش از سن قانونی داشته باشد، می تواند در صورت تایید مدارک به کانادا وارد شود. لازم به ذکر است که منظور از فرزند، فرزند خود فرد یا فرزند همسر یا شریک قانونی اوست.

فرزندان در صورتی به عنوان همراه می توانند وارد کانادا شوند که سن آن ها کمتر از 22 سال باشد و همچنین ازدواج نکرده باشند. البته برای فرزندان بالای 22 سال نیز استثنائاتی وجود دارد که یکی از آن ها، معلولیت های جسمی یا عقلانی است. این قوانین گاه در برخی از استان های کانادا متفاوت است و مقصد نهایی فرد است که محدودیت سنی را مشخص می کند.

نحوه محاسبه تمکن مالی دانشجویی در کانادا

نحوه ورود به کشور کانادا به عنوان دانشجو حائز اهمیت است. اگر فردی همراه با خانواده خود به کانادا مهاجرت می کنند برای اثبات تمکن مالی خود باید مبلغی متفاوت را ارائه دهد. تمکن مالی خارج از کبک کانادا به شرح جدول زیر است:

تمکن مالی خارج از کبک کانادا

یک مثال ساده برای یک خانواده با دو فرزند:

 • هزینه زندگی فرد اصلی: 10000$ (دلار کانادا)
 • هزینه زندگی همسر فرد اصلی: 4000$ (دلار کانادا)
 • هزینه دو فرزند: 6000$ (دلار کانادا)
 • مجموع: 20000$ (دلار کانادا)

شرایط اثبات تمکن مالی در کبک کانادا به شرح جدول زیر است:

شرایط اثبات تمکن مالی در کبک کانادا

یک مثال ساده؛ فردی با دو همراه (بالای 18 سال) به کبک برای یک سال تحصیل به مبلغ زیر نیاز خواهد داشت:

 • هزینه زندگی فرد: 11000$ (دلار کانادا)
 • اولین شخص همراه: 5100$ (دلار کانادا)
 • اولین فرد اضافه بالای 18 سال: 5125$ (دلار کانادا)
 • در مجموع 21225$ (دلار کانادا)

توجه به این نکته نیز ضروری است که هزینه های اعلام شده باید با شهریه دانشگاه متقاضی اصلی جمع گردد.

در صورت تمایل به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین زبده کاناداپاس تماس حاصل فرمایید.

تماس رایگان از ایران (ارتباط مستقیم با دفتر کانادا): 02182802280

ویزای تحصیلی برای تحصیل فرزندان در مدارس کانادا

نکته ای که باید در این رابطه به آن اشاره ویژه داشت، اهمیت دولت کانادا به اعطای ویزا به کودکان (افراد زیر 18 سال) است. آن ها در رابطه با کودکانی که تنها یا همراه با والدینشان به کانادا مهاجرت می کنند، سوالات متعددی مطرح می کنند تا اطمینان حاصل شود که کودک به صورت قانونی در حضانتِ والدین اعلام شده هستند.

افرادی که سن آن ها کمتر از 18 سال است و می خواهند 6 ماه یا بیشتر در کانادا تحصیل کنند، باید برای دریافت اجازه تحصیل، قبل از ورود به کانادا، درخواست رسمی به ثبت برسانند. این همچنین شامل کودکانی است که با والدین خود که اجازه تحصیل و کار دارند، قصد ورود به کانادا را دارند. برای دریافت این اجازه تحصیل نیازی به اخذ پذیرش از مدارس کشور کانادا نیست. در صورتی که کودک قصد داشته باشد کمتر از 6 ماه در کانادا تحصیل کند، به اجازه تحصیل نیازی نخواهد بود.

در صورتی که پدر یا مادر کودک به عنوان نیروی کار یا دانشجو در کانادا اقامت قانونی داشته باشد، وی برای تحصیل در کانادا باید اجازه تحصیل دریافت کند. اما در صورتی که کودک نیز به هر دلیلی در کانادا حضور داشته باشد، به احتمال فراوان می تواند بدون نیاز به اجازه تحصیل، در مدارس کانادا ثبت نام کرده و به ادامه تحصیل بپردازند.

کلام پایانی

مزایای فراوانی را می توان در تحصیل در کانادا یافت که مهم ترین آن ها امکان کاریابی پس از تحصیل در این کشور، اخذ اقامت دائم و پاسپورت کانادا و همچنین زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان است. علاوه بر آنچه گفته شد، امکان اخذ ویزای همراه برای دانشجویان است. همراهانی که امکان کار در کشور کانادا را نیز تحت شرایطی خاص خواهند داشت به طوری که می توان به کمک آن به راحتی هزینه های زندگی را نیز پوشش داد.

بسیاری از دولت های اروپایی فاصله دو ساله میان اعضای خانواده را چندان جدی نمی دانند اما دولت کانادا همواره بر حفظ ارزش های خانواده پافشاری کرده است و به خانواده ها اجازه می دهد تا با استفاده از ویزای همراه حتی برای یک مدت کوتاه 6 ماهه نیز در کنار هم باشند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص امکان پذیری مهاجرت خود به کشور کانادا می توانید با ما در ارتباط باشید.

canada.ca

مجموعه مهاجرتی کاناداپاس از شما دعوت میکند، فرم ارزیابی رایگان را به دقت تکمیل کرده، سوابق و افتخارات خود را نیز ذکر بفرمایید.

پرسش های متداول در رابطه با اخذ ویزای همراه جهت تحصیل در کانادا

یکی از ویزاهای مهم کانادا که می توان از آن به عنوان ویزای همراه یاد کرد، ویزای اقامت موقت (TRV) یا ویزای توریستی (Visitor Visa) است که یک سند رسمی بوده و توسط سفارت کانادا به متقاضی ارائه می شود.

منظور از اعضای خانواده در اداره مهاجرت کانادا همسر، شریک قانونی و فرزندان است و این افراد می توانند درخواست ویزای همراه در کانادا را داشته باشند.

مهم ترین مزایا امکان کاریابی پس از تحصیل در این کشور، اخذ اقامت دائم و پاسپورت کانادا و همچنین زندگی در یکی از بهترین کشورهای جهان و امکان اخذ ویزای همراه برای دانشجویان است.

مطالب مندرج در وب سایت حاضر به منظور اطلاع رسانی و افزایش دانش مخاطبین عزیز وبسایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی است. اگر چه اخبار و مطالب منتشره با نهایت دقت نویسنده مکتوب گردیده، ولی همچنان می تواند دستخوش تغییرات مرور زمان بوده و یا عاری از اشتباه انسانی نباشند. بدیهی است برداشت و مشورت های حقوقی نهایی صرفا در چارچوب موضوع مورد مشاوره با شخص مشاور و وکیل رسمی مجموعه جناب حلاج پور ممکن بوده و توصیه می شود. مدیریت و همکاران مجموعه حقوقی کاناداپاس و کاریابی بین المللی مهیار مسئولیتی در خصوص اقدامات خواننده با استناد به مطالب مندرج در وب سایت حاضر و سایر شبکه های اجتماعی نداشته و مسئولیت مجموعه صرفا محدود به چارچوب قرارداد منعقده با موکلین مجموعه باقی خواهد ماند.


مهیار حلاج پور

«افتخار داریم که مورد اعتماد شما هستیم»

من مهیار حلاج پور هستم،

عضو رسمی شورای قانون گذاری امور مهاجرت کانادا ICCRC، مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC یا اصطلاحا وکیل مهاجرت.

زندگی من صرف این می شود که اطمینان حاصل کنم که ممتاز ترین خدمات تخصصی حقوق مهاجرت کانادا را در مجموعه حقوقی مهاجرتی کاناداپاس ارائه می دهیم.

شرکت توسعه بیزینس ،سرمایه گذاری استارت آپ i3 Capital گام به گام با بهترین متخصصین و مشاورین در خدمت اهداف کارآفرینانی است که برای پیشبرد اهدافشان به ما اعتماد کرده اند‌.

و همچنین در کنار همکارانم در کاریابی مهیار با مجوز رسمی از وزارت کار ایران برای تحقق برنامه های کاریابی بین المللی موکلین پارسی زبان می کوشیم.

کاناداپاس - وکیل مهاجرت کانادا در تورنتو - بیوگرافی مهیار حلاج پور
ارزیابی رایگان رزرو وقت مشاوره
× تماس با ما
Copy link