تحصیل در کانادا جایگاه بسیار ویژه ای دارد و جایگاه علمی دانشگاه های این کشور به خوبی نشان دهنده این موضوع است. افرادی که کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، شانس بالایی برای تقویت رزومه تحصیلی خود خواهند داشت و از این طریق می توانند خود را به بازارهای کار جهانی تحمیل کنند. بدون تردید شرکت های برتر جهان ترجیح می دهند با افرادی همکاری داشته باشند که دوره های آموزشی بسیار قدرتمندی را پشت سر گذاشته اند و در هنگام کار حرفه ای، با استفاده از دانش خود بتوانند گره گشای مشکلات باشند.

در کانادا کالج ها و دانشگاه های معتبر بسیار زیادی وجود دارند که امکان تحصیل در دوره های پس از دبیرستان را به افراد می دهند. در کالج های کانادا گاها دوره های معتبر با مدرک دانشگاهی نیز ارائه می شود که می تواند اعتبار بالایی داشته باشد اما در بسیاری از دوره های آموزشی در این کالج ها، افراد یک تخصص ویژه را می آموزند تا در بازار کار بتوانند از آن استفاده بهتری داشته باشند. کالج سنتینال در کانادا یکی از همین کالج های برتر است که در این مقاله قصد تشریح شرایط تحصیل در آن را داریم.

نگاهی اجمالی به تاریخچه کالج سنتنیال

کالج سنتنیال اولین کالجی بود که تحت قانون کالج های عمومی وابسته به دولت استانی در انتاریو در دهه 60 میلادی افتتاح شد. در تاریخ 21 می 1965، کالج تکنولوژی و هنرهای کاربردی تحت مدیریت ویلیام دیویس وزیر آموزش و پرورش فعالیت های آموزشی خود را آغاز کرد. به عنوان اولین مرکز آموزشی این کالج، پردیس واردن وودز در 17 اکتبر 1966 با 514 دانشجو در 16 برنامه آموزشی- کاری فعالیت خود را آغاز کرد. رشته های اصلی این پردیس شامل روزنامه نگاری، علوم منشی گری و آموزش از سنین کودکی می شد. یکی از ساختمان های بدون کاربری فدرال در آن زمان تحت بازسازی قرار گرفت تا این پردیس فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کند.

این پردیس در طول سال های مختلف توسعه پیدا کرد و رشته هایی مانند بهداشت/ تغذیه، مهمان پذیری، مطالعات کودکان و خدمات اجتماعی به آن اضافه شد. در سال 1973، دولت انتاریو مسئولیت آموزش پرستاران را از بیمارستان های دولتی به کالج های خود واگذار کرد. در این زمان بود که دانشکده های پرستاری منطقه اسکاربورو و دانشکده پرستاری عمومی شرق تورنتو به کالج سنتنیال پیوستند تا دانشکده علوم بهداشتی که در پردیس واردن وودز قرار دارد را تشکیل دهند.

در سال 1992، هیئت آموزشی اسکاربورو و کالج یک مرکز آموزش بزرگسالان را افتتاح کردند. این کالج به سرعت رشد کرد و به پردیس های بیشتری نیاز داشت. به دلیل برنامه ریزی های شهری در سال 2004، ساختمان پردیس واردن وودز تخریب گشت اما ساختمان اصلی به پردیس مورنینگ ساید منتقل شد. از ابتدای تاسیس کالج تا کنون افراد مشهور بسیار زیادی در این کالج تحصیل یا تدریس کرده اند که نشان از اعتبار بالای این کالج دارد.

معرفی مرکز بین الملل کالج سنتنیال

کالج سنتنیال اولین کالج عمومی در انتاریو با 5 پردیس مختلف در منطقه انتاریو بزرگ است. این موسسه به عنوان یکی از موسسات فرهنگی پس از دوره دبیرستان در کانادا شناخته می شود. طیف وسیعی از دیدگاه های جهانی در این کالج ارائه می شوند که می تواند به تحصیلات هر فرد اعتبار ببخشد. بیش از 12000 دانشجوی بین المللی در کالج سنتنیال در حال تحصیل هستند.

تیم بین الملل این کالج در تلاش است تا اهداف شما را به عنوان دانشجوی خارجی در زمینه تحصیلی، کار و زندگی در کانادا تسهیل کرده و آن ها را مورد حمایت قرار دهد تاریخچه این کالج نشان می دهد که بیش از 50000 دانشجوی خارجی در کالج سنتنیال تحصیل کرده اند.

کالج سنتنیال مشاورین بین المللی خود را در تمامی پردیس های خود مستقر کرده است تا بتوانند دانشجویان خارجی را در زمینه های مختلف راهنمایی کنند. علاوه بر این 11 مرکز آموزش بین المللی این کالج در سراسر جهان آماده ارائه پشتیبانی به دانشجویان، قبل از ورود به کانادا هستند. نمایندگان کالج همچنین برای ملاقات حضوری با دانشجویان، خانواده آن ها و شرکای خود به سراسر جهان سفر می کنند. در صورتی که به دنبال شرکت در همایش های آن ها هستید، می توانید از طریق سایت این کالج با رویدادهای پیش رو آشنا شوید.

مدرک زبان مورد برای تحصیل در کالج سنتنیال

تمام دوره هایی که در کالج سنتنیال ارائه می شوند، به زبان انگلیسی تدریس می شوند و برای دریافت پذیرش از این کالج، متقاضیان باید ثابت کنند که مهارت بالایی در سطوح مختلف زبان انگلیسی از جمله مهارت های ارتباطی، قدرت شنیداری، درک مطلب، خواندن و نوشتن دارند. متقاضیان از طرق مختلف می توانند قدرت خود در زبان انگلیسی را اثبات کنند. تحصیلات مقطع قبلی به زبان انگلیسی و همچنین به دست آوردن مدرک معتبر یکی از آزمون های زبان انگلیسی می تواند روشی مناسب برای اثبات تسلط به زبان انگلیسی باشد. آزمون های زیر به تایید کالج سنتنیال خواهند رسید:

 • CAEL
 • TOEFL
 • MELAB
 • IELTS
 • دولینگو
 • CPE
 • CAE

رایج ترین مدرک زبانی که مورد استفاده قرار می گیرد، مدرک آیلتس است. دانشجویان برای تحصیل در این کالج و در دوره های مربوط به دریافت گواهینامه، به نمره 6 با حداقل نمره 5.5 در تمامی مهارت ها نیاز خواهند داشت و در سایر دوره های آموزشی باید نمره 6.5 آیلتس با حداقل نمره 6 در همه مهارت ها را در اختیار داشته باشند.

هزینه تحصیل در کالج سنتنیال

کالج سنتنیال برنامه جدید آموزشی خود در سال 2021- 2022 را معرفی کرده است و کلیه هزینه های ارائه شده توسط کالج نیز مربوط به همین سال تحصیلی است. تمامی هزینه هایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد مربوط به هزینه پایه است و دانشجویان  ممکن است با هزینه های جانبی نیز روبرو شوند. هزینه تحصیل در این کالج برای دانشجویان کانادایی بسیار مقرون به صرفه است اما در این بخش، هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی اعلام خواهد شد.

در مدرسه مهندسی تکنولوژی و علوم کاربردی دانشجویان خارجی برای اولین سال تحصیل خود باید مبلغ 16377$، سال دوم 16138.50$ و در سال سوم 15904$ دلار کانادا را به کالج به عنوان شهریه خود پرداخت کنند. هزینه تحصیل در دوره های فناوری اطلاعات کاربردی (شبکه های ارتباطی و کامپیوتر) هزینه های تحصیلی کمی بیشتر است و اطلاعات مربوط به آن را می توان در جدول زیر مشاهده کرد.

هزینه تحصیل در دوره های فناوری اطلاعات کاربردی

هزینه های مربوط به تحصیل در رشته مدیریت روابط عمومی نیز به شرح جدول زیر است.

جدول هزینه های مربوط به تحصیل در رشته مدیریت روابط عمومی

در رشته پرستاری (Bachelor of Science) نیز دانشجویان می توانند در دوره های دو ساله این کالج شرکت کنند. شهریه هر سال تحصیلی در این رشته، 28350$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

این کالج از سال 2003 تا کنون با شرکت هایی مانند هوندا، فورد، ولوو، جنرال موتورز، تویوتا و غیره قرارداد همکاری دارد و دانشجویان می توانند در دوره های کارآموزی این شرکت ها حضور داشته باشند. متاسفانه این امکان تنها در اختیار دانشجویان کانادایی قرار خواهد گرفت و فرصتی فوق العاده برای آن ها به منظور رسیدن به کار در این شرکت ها خواهد بود.

دانشجویان این کالج می توانند از بورسیه های تحصیلی مختلفی که در دسترس آن ها قرار گرفته است نیز استفاده کنند. بورسیه های تحصیلی در این کالج را می توان به چند دسته مختلف زیر تقسیم کرد:

 • کمک هزینه های 10000$ یا بیشتر
 • کمک هزینه های 3000$ یا بیشتر
 • کمک هزینه های 2000$ یا بیشتر
 • کمک هزینه های 1000$
 • کمک هزینه های 200$ یا بیشتر

پس از تکمیل و ارسال پرسشنامه های مربوط به Doorway to Dollars، برای شما ایمیلی ارسال می شود و در آن از شما خواسته می شود تا در درخواست خود را برای دریافت بورسیه یا کمک هزینه ای که در آن واجد شرایط شناخته شده اید، ارسال کنید. در نظر داشته باشید که این امکان در پروفایل دانشجویی شما ایجاد می شود. در رابطه با زمان درخواست بورسیه نیازی به نگرانی وجود ندارد و تمام این اطلاعات به صورت کامل از طریق یک نامه در پروفایل رسمی شما به ثبت می رسد.

زمانی که بوریسه تحصیلی توسط دانشگاه به تایید رسید، یک چک در بازه زمانی 14 روزه در اختیار شما قرار خواهد گرفت که حاوی مبلغ مشخص شده است. باید در نظر داشت که چک های صادر شده تنها 6 ماه از زمان صدور اعتبار خواهند داشت و در صورتی که در این بازه زمانی نتوانید آن را نقد کنید، موسسات مالی اعتباری آن را تایید نخواهند کرد و در نتیجه امکان نقد کردن آن وجود ندارد. در صورتی که چک را گم کنید، می توانید بار دیگر برای دریافت چک اقدام کنید اما این پروسه ممکن است 2 تا 4 هفته به طول بیانجامد.

معرفی مشاهیر کالج سنتنیال

از جمله مواردی که می توان در رابطه با شرایط تحصیل در یک مرکز علمی به آن توجه داشت، مشاهیری هستند که به عنوان استاد در آن مرکز به تدریس پرداخته یا افرادی که توانسته اند مدرک تحصیلی خود را از آن مرکز دریافت کنند. مشاهیر بسیاری نیز در کالج سنتنیال تحصیل یا تدریس کرده اند که در این بخش با آن ها آشنا خواهیم شد.

بازیگران و هنرمندان بسیار زیادی در این کالج تحصیل کرده اند که یکی از آن ها جان کندی (John Franklin Candy) است. گابریلا ساندار (Gabriella Sundar Singh) نیز یکی دیگر از بازیگران سرشناسی است که در این کالج تحصیلات خود را ادامه داده است. جسیکا جین (Jessica Jane Lord) نیز که از بازیگران شناخته شده کانادایی است در این کالج تحصیل کرده است. جنیفر والنتینه (Jennifer Valentyne) مجری سرشناس تلویزیون نیز یکی دیگر از شخصیت های شناخته شده در تاریخ این کالج است.

الینور کاپلن (Elinor Caplan)، نماینده سابق پارلمان استان انتاریو نیز یکی از شخصیت های سیاسی است که در این کالج تحصیل کرده است. نام توبیاس انورگا (Tobias C. Enverga) فقید، سناتور سابق استان انتاریو نیز در این کالج دیده می شود. روکسان جیمز (Roxanne L. James) عضو سابق مجلس عوام نیز در این کالج تحصیل کرده است. کاماج سیلوا (Kamaj Silva) کارآفرین سریلانکایی نیز دوره آموزشی خود را در این کالج پشت سر گذاشته است.

کالج سنتنیال یکی از کالج های قدیمی کانادا است و اعتبار مناسبی در سطح جهانی دارد و به همین دلیل است که افراد سرشناس بسیاری در این کالج به ادامه تحصیل پرداخته اند. در چنین شرایطی می توان تردیدها در رابطه با انتخاب آن، به عنوان مرکز آموزشی را کنار گذاشت. این کالج می تواند دانشجویان خود را برای ورود به بازار کار حرفه ای آماده کند و این مسئله می تواند برای علاقمندان به دریافت اقامت کانادا از طریق کار نیز حائز اهمیت باشد. یکی دیگر از نکات مثبتی که در رابطه با این کالج وجود دارد آن که، تنوع برنامه های ارائه شده بسیار زیاد است و هر فرد با توجه به نیازهای خود در بازار کار، می تواند یک دوره آموزشی را انتخاب کند.

کالج سنتنیال در شهر تورنتو قرار دارد و از آن جا که تورنتو یکی از قطب های اقتصادی کانادا به شمار می رود، دانشجویان این کالج می توانند امیدوار به کاریابی پس از تحصیل در همین شهر، به عنوان یکی از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی باشند. با این حال، باید در نظر داشت که متقاضیان برای ورود به این کالج، باید مدارک تحصیلی خود را مطابق با شرایط خواسته شده در اختیار آن ها قرار دهند و پس از دریافت پذیرش، اقدامات قانونی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا را پیگیری کنند.

در صورتی که رویای تحصیل در کانادا را در سر دارید، حتما با یک وکیل و مشاور رسمی مهاجرت کانادا RCIC مشورت کنید تا بتوانید ضمن سرعت بخشیدن به پروسه مهاجرتی خود، شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا را افزایش دهید. در نظر داشته باشید که کالج سنتنیال تنها یکی از کالج های برتر کشور کانادا است، در همین راستا می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا در زمینه شرایط پذیرش در این کالج و سایر مراکز آموزشی در کانادا، شما را راهنمایی کنند.