مهاجرت به کانادا می تواند یک چالش بسیار مهم در زندگی بسیاری از افراد باشد. بسیاری از شهرهای کانادا از کیفیت بسیار بالای زندگی برخوردار هستند و این مسئله ای است که نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. کیفیت بالای زندگی در این کشور سبب می شود تا هر فرد با توجه به نیازهایش بتواند شهر محل زندگی خود در کانادا را انتخاب کند و با توجه به معیارهایی که در نظر دارد، در شهری زندگی کند که بیشترین همخوانی با استانداردهای زندگی را دارد.

ویکتوریا به عنوان یکی از بهترین شهرهای کانادا و جهان، از جمله شهرهایی است که هر فرد می تواند آن را به عنوان مقصد نهایی خود برای زندگی انتخاب کند و کیفیت زندگی تراز اول در جهان را برای خود به ارمغان آورد. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا پروسه معرفی شهر ویکتوریا از جنبه های مختلف را انجام دهیم تا علاقمندان به مهاجرت به این شهر بتوانند بهترین تصمیم را در این باره اتخاذ کنند.

نگاهی کلی به شهر ویکتوریا

ویکتوریا به عنوان مرکز استان بریتیش کلمبیا یکی از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی است. با وجود جایگاه سیاسی که این شهر در استان بریتیش کلمبیا دارد، جمعیت نه چندان زیادی در این شهر زندگی می کنند. ویکتوریا یکی از شهرهای غربی کشور کانادا است که مسافتی در حدود 100 کیلومتر با ونکوور فاصله دارد.

نام این شهر برگرفته از نام ملکه ویکتوریا است و به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای شمال غربی اقیانوس آرام با سکونت برتانیایی ها است. اکثر آثار قدیمی این شهر همچنان پا برجا هستند و برخی از آن ها در اواخر قرن 19 فعالیت خود را آغاز کرده اند که ساختمان پارلمان یکی از آن ها است.

ویکتوریا به عنوان شهر باغ شناخته می شود و به همین دلیل است که یکی از محبوب ترین و جذاب ترین شهرهای جهان برای سفرهای توریستی است. توسعه فناوری مهم ترین بخش در صنعت این شهر است که درآمد بسیار زیادی را در سال ایجاد می کند. از نظر دانشگاهی نیز این شهر یکی از بهترین شهرهای کانادا است که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. در جدول زیر می توان اطلاعات دقیق تری در این رابطه به دست آورد.

اطلاعات کلی درباره شهر ویکتوریا

شرایط آب و هوایی ویکتوریا

ویکتوریا یکی از جذاب ترین شهرهای کانادا از نظر آب و هوایی است و در صورتی که فردی تمایل به فرار از زمستان های بخبندان دارد، می تواند ویکتوریا را به عنوان مقصد خود انتخاب کند. تابستان های ویکتوریا خنک، خشک و البته ابری است و در زمستان ها هوا خیلی سرد، مرطوب و همواره ابری است. در طول سال دمای هوا بین 3 تا 19 درجه سانتی گراد در حال تغییر است و دمای هوا در این شهر به ندرت کمتر از 2- یا بالای 22 درجه سانتی گراد می شود.

داده های هواشناسی به خوبی نشان می دهد که از میانه جولای تا آگوست بهترین زمان برای مسافرت های تابستانی به کانادا در شهر ویکتوریا است اما با توجه به شرایط آب و هوایی موجود در این شهر، می توان گفت که ویکتوریا در طول سال شرایط بسیار مناسبی از نظر آب و هوایی دارد.

طول فصل گرم در ویکتوریا حدودا 3 ماه است که از 13 جولای تا 17 سپتامبر به طول می انجامد و متوسط دمای هوا در این شهر معمولا بیشتر از 17 درجه سانتی گراد است. گرم ترین ماه سال در شهر ویکتوریا، آگوست است که دمای هوای آن بین 19 تا 12 درجه سانتی گراد در حال تغییر است. طول فصل سرما در این شهر نیز 3.6 ماه است که از 17 نوامبر تا 3 مارچ به طول می انجامد. میانگین دما در آن در حدود 9 درجه سانتی گراد و کمتر است. سردترین ماه در این شهر نیز ماه دسامبر است که دمای هوا در آن بین 3 تا 7 درجه سانتی گراد در حال تغییر است. نمودار زیر، اطلاعات دقیق تری در این رابطه ارائه می کند.

شرایط آب و هوایی شهر ویکتوریا

نمودار فوق به خوبی نشان می دهد که تعداد روزهای سال که دمای هوا در این شهر کمتر از 0 است انگشت شمار هستند و همین مسئله ای است که می تواند زندگی در شهر ویکتوریا را برای بسیاری از شهروندان ایرانی که با سرمای طاقت فرسا آشنایی ندارند جذاب تر کند.

بررسی کیفیت زندگی در ویکتوریا

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید برای زندگی در شهرهای کانادا به آن توجه داشت، شاخص کیفیت زندگی است. زمانی که به بررسی شاخص های کیفیت زندگی در جهان بپردازیم، کانبرا با امتیاز 207 به عنوان بهترین شهر جهان انتخاب شده است و ویکتوریا نیز به عنوان بهترین شهر کانادا با نمره 188 در رتبه 22 جهان قرار گرفته است. بدون تردید در چنین شرایطی می توان ادعا کرد که ویکتوریا یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی است.

شاخص کیفیت زندگی در کشور کانادا، در بسیاری از شهرها، بالاترین سطح را نشان می دهد و همانطور که گفته شد، ویکتوریا بهترین شهر این کشور از همین منظر است. شاخص قدرت خرید در این شهر 92.62 است که نشان از مناسب بودن میزان درآمد در این شهر دارد. شاخص امنیت در این شهر نیز در سطح بالا قرار دارد و شاخص عددی 63.33 نیز همین مسئله را نشان می دهد. شاخص مراقبت های بهداشتی در این شهر نیز 69.48 است که نشان از کیفیت بالا دارد.

نکته جالب در رابطه با ویکتوریا آن است که شاخص آب و هوایی آن در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و امتیاز 92.52 را به دست آورده است و به همین دلیل یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای جهان است. در سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که اکثر شهرهای کانادا در این شاخص امتیازات کمی را به دست آورده اند. شاخص هزینه های زندگی در ویکتوریا نشان از بالا بودن هزینه های زندگی در این شهر دارد. البته شاخص قدرت خرید در این شهر نشان می دهد که این هزینه های زندگی در این شهر تنها برای مهاجران تحصیلی و همچنین توریست ها می تواند یک چالش به حساب آید.

نسبت توان خرید ملک در این شهر نیز به خوبی نشان می دهد که سطح درآمد در ویکتوریا بسیار مناسب است و افراد با شاخص 7.78 توان خرید ملک در این شهر را خواهند داشت که نشان از یک کیفیت مناسب دیگر در این شهر دارد. وضعیت ترافیک در این شهر نیز بسیار مناسب است و شاخص 28.15 به خوبی نشان دهنده این موضوع است. شاخص آلودگی هوا در این شهر نیز نشان از بسیار کم بودن میزان آلاینده ها در این شهر دارد. شاخص عددی 14.62 در این رابطه نشان می دهد که ویکتوریا با شاخص کل 188.48 یکی از بهترین شهرهای جهان برای زندگی است.

متوسط هزینه های زندگی در ویکتوریا

یکی از مسائلی که در بخش قبل به آن اشاره شد آن است که شهروندان ویکتوریا به راحتی می توانند هزینه های زندگی خود در این شهر را تامین کنند اما بالا بودن شاخص هزینه های زندگی در این شهر می تواند برای دانشجویان و توریست ها که دسترسی کمتری به منابع مالی در این شهر خواهند داشت، یک چالش باشد. هزینه زندگی در ویکتوریا برای یک فرد مجرد در این شهر بدون محاسبه اجاره ملک، می تواند در حدود 1180$ دلار کانادا در ماه باشد و برای یک خانواده 4 نفره نیز در حدود 4326$ دلار کانادا خواهد بود.

در جدول زیر، هزینه مربوط به تامین برخی از مهم ترین اقلام و خدمات در شهر ویکتوریا نشان داده شده است.

متوسط هزینه های زندگی در شهر ویکتوریا در کانادا

در کنار این هزینه ها، افراد باید به هزینه اجاره بهایی که باید ماهانه برای محل سکونت خود پرداخت می کنند نیز توجه ویژه داشته باشند. اجاره یک خانه با یک اتاق در شهر ویکتوریا در صورتی که در مرکز شهر قرار داشته باشد، بین 1400$ تا 2000$ دلار کانادا در ماه هزینه دربر خواهد داشت و در صورتی که خارج از مراکز شهری باشد هزینه اجاره آن در حدود 1200$ تا 1700$ دلار کانادا در ماه خواهد بود.

در صورتی که فردی در یک خانه با 3 اتاق خواب در مرکز شهر ویکتوریا زندگی کند، به طور معمول هزینه ای بین 2400$ تا 4000$ دلار کانادا را به عنوان اجاره بها پرداخت می کند و اجاره خانه ای با شرایط مشابه خارج از مراکز شهری در ویکتوریا نیز بین 2100$ تا 3000$ دلار کانادا در ماه هزینه دربر خواهد داشت.

داده های آماری نشان می دهد که متوسط درآمد در شهر ویکتوریا معادل 70373$ دلار کانادا در سال است و به همین دلیل می توان گفت که شهروندان ویکتوریا مشکل چندانی برای تامین هزینه های زندگی خود در این شهر نخواهند داشت و به راحتی می توانند هزینه های زندگی خود در این شهر را پوشش دهند. متوسط درآمد ساعتی در این شهر نیز معادل 33.83$ دلار کانادا ارزیابی می شود و دانشجویانی که در این شهر تحصیل می کنند، می توانند به کمک این درآمد، بخش عمده ای از هزینه های زندگی خود در این شهر را در طول دوره تحصیل فراهم آورند.

بندر ویکتوریا اینر در شهر ویکتوریا کانادا

بررسی شرایط تحصیل و معرفی بهترین مراکز آموزشی در شهر ویکتوریا

یکی از رایج ترین مسیرهای مهاجرت به کشور کانادا، استفاده از مسیر مهاجرت تحصیلی است. ویکتوریا با وجود این که یکی از شهرهای کم جمعیت و کوچک کانادا به حساب می آید اما دو دانشگاه تراز اول را در خود جای داده است و همین مسئله سبب شده است تا این شهر به یکی از جدی ترین مقاصد مهاجرتی برای علاقمندان به تحصیل در این کشور تبدیل شود.

دانشگاه ویکتوریا بهترین دانشگاه این شهر است که توانسته رتبه سوم در بین بهترین دانشگاه های استان بریتیش کلمبیا و همچنین رتبه 16 در بین بهترین دانشگاه های کانادا را به خود اختصاص دهد. پس از این دانشگاه نیز می توان نام دانشگاه رویال رودز را مشاهد کرد که رتبه 65 کانادا را به خود اختصاص داده است و در حدود 4500 دانشجو نیز در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

ویکتوریا برای دانش آموزان نیز یک مقصد بسیار دلنشین به حساب می آید چراکه مدارس غیر انتفاعی و شبانه روزی بسیاری در آن وجود دارد که به دانش آموزان اجازه می دهد تا بتوانند دوره تحصیلی خود در مقطع دبستان تا دبیرستان را در ویکتوریا پشت سر بگذارند.

مدرسه سنت مارگارت یکی از همین مدرسه ها است که تنها اقدام به ثبت نام دانش آموزان دختر می کند. این مدرسه هم به صورت روزانه و هم به صورت شبانه روزی اقدام به پذیرش دانش آموزان می کند و شهریه سالانه آن در حدود 17200$ تا 69100$ دلار کانادا است.

مدرسه دانشگاه سنت میشل یک مدرسه روزانه و شبانه روزی در شهر ویکتوریا است که به صورت مختلط اقدام به پذیرش دانش آموز می کند و تا سال 12 تحصیلی نیز می توان در آن نام نویسی کرد. شهریه تحصیل در این مدرسه به طور سالانه در حدود 21095$ تا 75360$ دلار کانادا است.

مدرسه بروکس وستشور نیز یکی دیگر از مدارس در دسترس برای تحصیل در ویکتوریا است. این مدرسه بین المللی از کلاس چهارم تا دوازدهم را پوشش می دهد و دانش آموزان به صورت مختلط در این مدرسه به ادامه تحصیل مشغول هستند. شهریه آن نیز به صورت سالانه در حدود 9500$ تا 52550$ دلار کانادا است.

مدرسه گلنلیون نورفولک نیز یکی دیگر از مدارس ارزشمند ویکتوریا برای تحصیل به حساب می آید که علاوه بر دوره های شبانه روزی و روزانه، به صورت هوم استی نیز می توان از آن استفاده کرد. شهریه سالیانه تحصیل در این مدرسه که به صورت مختلط اداره می شود، در حدود 19475$ تا 69995$ دلار کانادا متغیر است.

ویکتوریا به عنوان یکی از شهرهای کوچک در کشور کانادا، یکی از بهترین گزینه های در دسترس برای زندگی، کار و تحصیل به حساب می آید و هر فرد با توجه به شرایطی که دارد، باید بهترین مسیر مهاجرتی به این شهر را برای خود انتخاب کند. شاخص های کیفیت زندگی، متوسط درآمد و همچنین جایگاه دانشگاه های این شهر به خوبی نشان می دهد که ویکتوریا در بریتیش کلمبیا می تواند به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد برای زندگی در کانادا انتخاب شود. در صورتی که به دنبال راهی برای رسیدن به بهترین شهرهای کانادا برای زندگی هستید، حتما با مشاورین ما در ارتباط باشید تا با توجه به تجربه خود در این زمینه، شما را راهنمایی کنند.