تحصیل در کشور کانادا یکی از راه های نسبتا هموار برای مهاجرت به این کشور است و مزایای بسیاری را به همراه دارد. متقاضیان فراوانی هر ساله برای تحصیل در کشور کانادا اقدامات لازم را انجام می دهند اما درصدی از آن ها موفق به کسب موفقیت در این مسیر می شوند چرا که ممکن است در هنگام انتخاب دانشگاه مورد نظر خود به رزومه تحصیلی و جایگاه دانشگاه خود توجه چندانی نداشته و یا در هنگام اخذ ویزای تحصیلی کانادا با عدم توجه به خواست سفارت مدارک خود را تکمیل نمی کنند.

یکی از دانشگاه های بسیار خوب در کشور کانادا دانشگاه لاوال (Université Laval) است که در استان کبک و در شهر کبک واقع شده است. این دانشگاه که قدیمی ترین موسسه علمی تحصیلات تکمیلی است به طور رسمی در سال 1852 به عنوان دانشگاه شناخته شد اما فعالیت آن در سال 1663 آغاز شد. امروزه دانشگاه لاوال را به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کانادا می شناسند و دانشجویان فراوانی از سراسر جهان برای تحصیل در این دانشگاه اقدام می کنند. در ادامه این مقاله اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط تحصیل در دانشگاه لاوال را ارائه خواهیم کرد تا علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه با آگاهی کامل این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند.

تاریخچه دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال اولین دانشگاه فرانسوی زبان در آمریکای شمالی است. در سال 1663 فرانسیس خاویر د مونمورنسی لاوال (Monsignor François de Montmorency-Laval)، اولین اسقف فرانسه جدید، نخستین موسسه آموزشی در مستعمرات فرانسه را با نام سمینار د کبک (Séminaire de Québec) را تاسیس کرد. حدودا 200 سال بعد در سال 1852 این موسسه به دانشگاه تغییر عنوان داد و اولین دانشگاه تمام فرانسوی زبان در کبک و آمریکای شمالی شد.

دانشگاه لاوال تاریخچه خود را در سال 1663 پیدا می کند زمانی که فرانسیس مونمورنسی برای آموزش کشیش ها یک موسسه آموزشی با نام سمینار د کبک را افتتاح کرد. پس از تسخیر فرانسه جدید توسط انگلیسی ها در سال 1759 این موسسه آموزشی کار آموزش مشاغل لیبرال را نیز آغاز کرد.

در میانه قرن نوزدهم میلادی، نیاز زیادی به تحصیلات سطح دانشگاهی پیدا شد. جمعیت انگلیسی زبان در آن زمان 5 دانشگاه مختلف را برای تحصیل در اختیار داشتند اما این امکان برای فرانسوی زبان ها به طور کلی وجود نداشت. برای رفع این مشکل ملکه ویکتوریا در سال 1852 منشور سلطنتی را امضا کرد که بر اساس آن این موسسه آموزشی کلیه حقوق، اختیارات و امتیازات یک دانشگاه را در اختیار دارد و امکان اعطای درجه آموزشی به دانش آموختگان خود را خواهد داشت. بنابر این در همان تاریخ دانشگاه لاوال افتتاح شد.

در سال 1878 دانشگاه لاوال دوم ساختمان آموزشی خود را در شهر مونترئال دایر کرد. آن دانشکده در سال 1920 استقلال کامل خود را به دست آورد و امروزه با نام دانشگاه مونترئال شناخته می شود. به سرعت 6 دانشکده جدید (موسیقی، فلسفه، ادبیات و زبان شناسی، علوم و مهندسی، کشاورزی و همچنین علوم اجتماعی) به 4 دانشکده قدیمی (پزشکی، حقوق، الهیات و هنر) پیوستند تا در کنار مدارس وابسته به دانشگاه، امکان تحصیل در رشته های بیش تری برای متقاضیان فراهم شود. در سال 1925 رشد ساختمانی دانشگاه لاوال به طور فزاینده ای گسترش پیدار کرد و از مرزهای شهر کبک نیز خارج شد.

در دهه 1960 تا 1970، اولین مراکز تحقیقاتی ( مطالعات شمال، غدد درون ریز، اقیانوس شناسی و غیره) افتتاح شدند. آزمایشگاه های در دسترس مراکز علمی دانشگاه و دانشجویان چندین برابر شد و تحقیق و توسعه به یک اولویت برای دانشگاه تبدیل شد. امروزه نیز این روند ادامه دارد و دانشگاه لاوال یکی از 10 دانشگاه برتر کانادا از نظر بودجه تحقیقاتی است. در همین دهه اصلاحات عمومی در سیستم آموزش کبک بوجود آمد و تعداد دانشجویان به شدت افزایش پیدا کرد. در حالی که پیش تر 6000 دانشجو در لاوال مشغول تحصیل بودند به یک باره جمعیت دانشجویان به 15000 نفر رسید و امروزه بیش از 42500 نفر در لاوال مشغول به تحصیل هستند. در سال 1971 لاوال به یک نهاد سکولار کاملا مستقل تبدیل شد و در سال 1972 اولین رئیس مستقل خود را انتخاب کرد.

اواخر قرن 20 میلادی سرعت تحقیقات در این دانشگاه به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرد به طوری که لاوال توسط بسیاری از اندیشمندان جهان شناخته شده بود و هر ساله جمعیت قابل توجهی از محققان به این دانشگاه می پیوستند. در سال 1999 یک دفتر بین المللی در دانشگاه افتتاح شد که توانست ارتباط با دانشجویان خارجی را بیش تر کند.

با پایان این دوره زنان به اکثریت جمعیت دانشجویی دست پیدا کرند و از 50% دانشجویان در سال 1981 به 59% در 20 سال بعد رسیدند. آن ها همچنین حضور پررنگی در زمینه هایی که قبلا رشته های مردانه شناخته می شدند مانند پزشکی، داروشناسی و مدریریت بازرگانی داشتند. در این دوره شرکت در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیز رواج بسیار بیش تری پیدا کرد و در طول یک دهه تعداد مدارک ارائه شده در مقطع تحصیلات تکمیلی 50% رشد پیدا کرد. این دانشگاه در قرن حاضر نیز به توسعه علم و دانش وتوسعه تحقیقات مشهور است.

تصویر دانشگاه لاوال ( Laval University )

چهره های برتر تاریخ دانشگاه لاوال

قدمت دانشگاه لاوال به قرن 17 میلادی باز می گردد و اگرچه در ابتدا تنها مکانی برای تحصیل علوم دینی برای مسیحیان بوده است اما رفته رفته با تسخیر فرانسه نو توسط انگلستان، به یک دانشگاه لیبرال تبدیل شد و در علوم مختلف فعالیت خود را آغاز کرد. امروزه نام های پرآوازه ای در ویترین افتخارات این دانشگاه دیده می شود که هر یک از آن ها موفق شده اند جایگاه بسیار مناسبی را در بازار کار بدست آورند.

در کانادا شخصیت های بزرگی از این دانشگاه مدارک تحصیلی خود را دریافت کرده اند. برای مثال مارسل اوبوت (Marcel Aubut) رئیس کمیته ملی المپیک کانادا و مانون بروئیلت (Manon Brouillette) رئیس و مدیر اجرائی ویدئوتورن از جمله بزرگ ترین شخصیت های تجاری این دانشگاه بوده اند.

در مشاغل مختلف سیاسی در کشور کانادا اما می توان لیست بسیار بلند بالایی از مقامات عالی رتبه را دید که در این دانشگاه تحصیل کرده اند. تا کنون سه نخست وزیر در کشور کانادا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. لوئیز سنت لوران (Louis St. Laurent) دوازدهمین، برایان مولرونی (Brian Mulroney) هجدمین و جین چرتین (Jean Chrétien) بیستمین نخست وزیر کانادا همگی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. لارنس کَنون (Lawrence Cannon) وزیر سابق امور خارجه کانادا، اوژن فیست (Eugène Fiset) فرماندار سابق کبک که یک شخصیت نظامی و پزشک بود، لوییس روبینچاد (Louis J. Robichaud) نخست وزیر نیوبرانزویک نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند. لازم به ذکر است که 8 نخست وزیر استان کبک نیز سابقه تحصیل در این دانشگاه را داشته اند.

مشهورترین شخصیت های سیاسی خارجی در تاریخ دانشگاه لاوال عبارتند از :

  • محمد علی آدوم (Mahamat Ali Adoum) نماینده دائمی دولت چاد در سازمان ملل متحد و وزیر سابق امور خارجه در این کشور.
  • ژاک ادوارد الکسیس (Jacques-Édouard Alexis) که دو دوره نخست وزیر کشور هایتی بوده است.
  • کارم چاکن (Carme Chacón) وزیر سابق دفاع کشور اسپانیا
  • حبیبا زهی بن رمضان (Habiba Zehi Ben Romdhane) وزیر بهداشت کشور تونس
  • ژان (Jean) دوک بزرگ کشور لوکزامبورگ

وجود چنین نام هایی در تاریخ دانشگاه لاوال به خوبی اثبات می کند که این دانشگاه می تواند فرد را برای ورود به بازار کار در برترین سطوح نیز آماده کند.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه لاوال

در بخش های قبل اشاره کردیم که دانشگاه لاوال یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است و در جهان نیز به خوبی شناخته شده است. سازمان های ارزیاب فراوانی در جهان وجود دارند که به کمک آن ها می توان ارزیابی دقیق تری را نسبت به جایگاه یک دانشگاه در میان سایر دانشگاه ها به دست آورد. شاخص های فراوانی برای سنجش اعتبار یک دانشگاه وجود دارد که برخی از آن ها به صورت مستقیم به داده های علمی یک دانشگاه مرتبط است مانند نسبت دانشجویانی که مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرده اند به تعداد دانشجویان ورودی، تعداد دانشجویان و اساتید بین المللی، خروجی های علمی یک دانشگاه، جوایز به دست آمده در یک سال، تعداد کتاب های منتشر شده و بسیاری از موارد دیگر. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید عواملی مانند وسعت و شهرت دانشگاه نیز در ارزش گذاری یک دانشگاه تاثیر گذار هستند.

ما نیز برای درک بهتر شما از جایگاه دانشگاه لاوال، 4 مرجع معتبر ارزش گذار دانشگاه های جهان را در نظر گرفته ایم تا بتوانیم به کمک آن ها در رابطه با جایگاه علمی دانشگاه لاوال نتیجه گیری کنیم. جدول زیر اطلاعات کافی در این رابطه را در اختیار شما قرار می دهد.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه لاوال

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که دانشگاه لاوال یکی از 15 دانشگاه برتر در کشور کانادا است و می توان آن را در جمع 400 دانشگاه برتر جهان نیز جای داد. این جدول به خوبی قدرت علمی دانشگاه لاوال را نشان می دهد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید توجه داشته باشند که هنگام درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه باید رزومه ای درخور با نام آن را در اختیار داشته باشند.

مقایسه جایگاه علمی رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه لاوال

اگر صرفا به جایگاه علمی دانشگاه توجه داشته باشید، ممکن است نتوانید تصمیم درستی در رابطه با تحصیل در آن مکان بگیرید. مهم ترین نکته برای تصمیم گیری در رابطه با انتخاب یک دانشگاه آن است که شما در ابتدا رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید و در مرحله اول به جایگاه علمی رشته مورد نظر خود در یک دانشگاه توجه کنید. برای مثال در رشته سیستم های قلب و عروق دانشگاه لاوال جایگاه 30 در جهان را در اختیار دارد که نسبت به رتبه کلی این دانشگاه قابل مقایسه نیست از طرفی در رشته فیزیک نیز جایگاه 697 جهان را بدست آورده است که آن نیز نسبت به جایگاه کلی دانشگاه در جایگاه ضعیف تری قرار گرفته است.

به همین دلیل در جدول زیر، به گزارش USN، به بررسی جایگاه رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه لاوال پرداخته ایم.

بررسی جایگاه رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه لاوال

دانشگاه لاوال در یک نگاه

داده های آماری بسیار زیادی در رابطه با دانشگاه لاوال وجود دارد که می تواند برای بسیاری از افراد جالب توجه باشد. این داده ها می تواند بسیاری را با شرایط تحصیل و محیط دانشگاه لاوال آشنا کند. بر اساس گزارش سایت دانشگاه، بیش از 45000 دانشجو در دانشگاه لاوال مشغول تحصیل هستند که 65% از آن ها دانشجویان تمام وقت هستند. از طرف دیگر 27% از دانشجویان لاوال نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. 7700 دانشجوی بین المللی نیز در این دانشگاه تحصیل می کنند و معمولا دانشجویان بین المللی 15% از دانشجویان دانشگاه لاوال را تشکیل می دهند.

یکی از نکات جالب در رابطه با دانشگاه لاوال آن است که 50% از محققان این دانشگاه خارجی هستند و برای انجام تحقیقات و دوره های فرصت مطالعاتی خود دانشگاه لاوال را انتخاب می کنند. 900 دانشجوی دانشگاه لاوال نیز خارج از استان کبک تحصیل می کنند که نشان از پویایی بالای دانشجویان این دانشگاه دارد.

1650 استاد در دانشگاه لاوال مشغول به تدریس هستند. دکتر آیدا اسلامی پزشک جوان ایرانی نیز به تازگی به جمع اساتید این دانشگاه اضافه شده است و در دانشکده پزشکی در دپارتمان پزشکی اجتماعی و پیشگیری مشغول فعالیت است. علاوه بر این 2400 مدرس نیز در کنار اساتید دانشگاهی مشغول آموزش دانشجویان هستند. 3000 نیروی کار نیز در این دانشگاه فعال هستند. در کنار این افراد می توان 2500 دانشجو را نیز دید که به صورت نیمه وقت مشغول کار در بخش های مختلف دانشگاه هستند.

در سال گذشته تحصیلی مدارک معتبر بسیار زیادی از طرف دانشگاه لاوال صادر شده است. 5384 مدرک در مقطع کارشناسی از طرف دانشگاه لاوال به فارغ التحصیلان اهدا شده است. 1981 مدرک کارشناسی ارشد و همچنین 312 مدرک دکتری تخصصی از طرف دانشگاه لاوال به دانشجویان اعطا شده است. 2129 گواهینامه تحصصی، 389 دیپلم تخصصی و 1773 مدرک گذراندن دوره های کوتاه تخصصی همگی از جمله مدارج علمی هستند که توسط دانشجویان به متقاضیان اهدا شده است.

دانشگاه لاوال از 17 دانشکده تشکیل شده است و بیش از 60 دپارتمان، مدرسه آموزشی و موسسه به آن وابسته هستند. اگر قصد تحصیل در دانشگاه لاوال را دارید، 500 برنامه آموزشی در این دانشگاه ارائه می شود پس بنابراین می توان انتظار داشت که شما نیز موفق به یافتن رشته مورد علاقه خود در این دانشگاه شوید. در حال حاضر بیش از 120 برنامه آموزشی به صورت آنلاین ارائه می شود و این به غیر از 1000 دوره آموزشی موجود در این دانشگاه است. دانشگاه لاوال بیش از 850 توافق نامه همکاری را با 560 موسسه آموزش عالی در 75 کشور جهان به امضا رسانده است که نشان از تمایل بالای آن برای توسعه علم و دانش است.

دانشگاه لاوال به زندگی دانشجویان و آسودگی آن ها نیز توجه داشته است. این دانشگاه تقریبا از 40 ساختمان مجزا تشکیل شده است که به وسیله یک مسیر پیاده روی 5 کیلومتری به یکدیگر متصل شده اند. همچنین یک مسیر دوچرخه سواری 8 کیلومتری نیز برای اتصال ساختمان ها به یکدیگری وجود دارد. در محیط دانشگاه ساختمان های مناسبی به عنوان خوابگاه دانشجویی وجود دارد که بیش از 2300 اتاق را در خود جای داده اند. همچنین یکی از بزرگ ترین و مدرن ترین مجموعه های ورزش دانشجویی کشور کانادا در اختیار دانشگاه لاوال است که 500 دانشجوی ورزشکار به طور رسمی در آن مشغول فعالیت هستند.

دانشگاه لاوال بیش از 319000 فارغ التحصیل در سراسر جهان دارد و بودجه ای در حدود 25 میلیون دلار را به عنوان کمک هزینه برای حمایت از دانشجویان، آموزش و تحقیق در نظر گرفته است.

هزینه تحصیل در دانشگاه لاوال

یکی دیگری از مواردی که بدون تردید توجه بسیاری را به خود جلب خواهد کرد، هزینه های مربوط به تحصیل در دانشگاه لاوال است. با توجه به دولتی بودن دانشگاه لاوال، هزینه های تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویانی که اقامت کبک را در اختیار دارند بسیار کم است و دانشجویان کانادایی نیز برای تحصیل در این دانشگاه هزینه های مقرون به صرفه ای را پرداخت می کنند اما کمک هزینه اولیه ای برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته نشده است. در این بخش از این گفتار به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه لاوال برای دانشجویان بین المللی خواهیم پرداخت.

به طوری کلی رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی را در دانشگاه لاوال به سه دسته تقسیم کرده اند و شهریه های هر گروه را مساوی اعلام کرده اند. در زیر می توانید گروه بندی رشته های تحصیلی را مشاهده کنید.

  • گروه اول شامل رشته های: دندانپزشکی، پزشکی، رشته های تخصصی بهداشت غیر پزشکی، پرستاری، داروسازی، معماری و طراحی محیط، کشاورزی، علوم آموزشی، جنگلداری و زمین شناسی، هنرهای زیبا و همچنین فیلم و عکاسی می شود.
  • گروه دوم شامل رشته های: مردم شناسی و علوم اجتماعی، روانشناسی و هنر است.
  • گروه سوم شامل رشته های: علوم محض، ریاضیات، مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، اقتصاد و حقوق می شود.

حال در جدول زیر می توانید هزینه تحصیل در این رشته ها را مشاهده کنید.

جدول هزینه های تحصیل

اما هزینه یک سال تحصیل در دانشگاه لاوال را نیز می توانید در جدول زیر مشاهده کنید چرا که هزینه تحصیل در علاوه بر شهریه دانشگاه شامل موارد دیگری نیز می شود.

هزینه های دیگر تحصیل در دانشگاه علاوه بر شهریه دانشگاه

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه لاوال به مراتب کمتر است و دانشجویان نیاز به بودجه کمتری برای تحصیل یک ساله خود در دانشگاه لاوال خواهند داشت. در جدول زیر به بررسی هزینه های تحصیل در این دو مقطع برای دانشجویان بین المللی پرداخته ایم.

هزینه های تحصیل در مقطع ارشد و دکتری

هزینه تحصیل یک سال تحصیلی در دانشگاه لاوال نیز در جدول زیر ارائه شده است.

هزینه تحصیل یک سال تحصیلی در دانشگاه لاوال

دانشجویان مقطع کارشناسی این فرصت را خواهند داشت که در دوره های آموزش زبان فرانسوی نیز شرکت کنند. هزینه های شرکت در این دوره ها نهایتا 320$ در طول یک ترم تحصیلی است.

دانشجویان نخبه در دانشگاه لاوال می توانند از کمک هزینه های تحصیلی نیز بهرمند شوند. کمک هزینه در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی 10000$ تا 15000$ برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 10000$ تا 20000$ و برای دانشجویان مقطع دکتری 30000$ در نظر گرفته شده است.

دانشگاه لاوال را می توان به عنوان یکی از دانشگاه های برتر در کشور کانادا قلمداد کرد که هر ساله میزبان 45000 دانشجو از سراسر جهان است. همین موضوع به خوبی نشان می دهد که این دانشگاه جایگاه بسیار مناسبی در میان افکار عمومی دارد و بسیاری از افراد تلاش می کنند تا دوره تحصیلات تکمیلی خود را در این دانشگاه پشت سر بگذارند. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه لاوال بیش از 500 برنامه تحصیلی را پیش روی خود دارند و این بدان معناست که به احتمال بسیار زیاد رشته تحصیلی مورد نظر آن ها نیز در این دانشگاه آموزش داده می شود.

دانشگاه لاوال به عنوان قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در کشور کانادا برای اخذ پذیرش دانشجویان خود، فاکتور های مشخصی را در نظر گرفته است و به همین منظور متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید پیش از اقدام برای اخذ پذیرش به خوبی رزومه تحصیلی خود را مورد بررسی قرار دهند. مشاورین ما در حال حاضر آمادگی کامل برای بررسی رزومه تحصیلی شما را در اختیار دارند و شما عزیزان نیز از این طریق می توانید بهترین دانشگاه در دسترس برای تحصیل خود در کشور کانادا را انتخاب کنید. همچنین وکلای ما می توانند شما را در مسیر دریافت پذیرش تحصیلی و همچنین ویزای تحصیلی کشور کانادا یاری کنند تا ریسک رد درخواست شما برای رسیدن به کشور کانادا از این طریق به حداقل برسد.

 

وب سایت رسمی دانشگاه : www.ulaval.ca