متقاضیان تحصیل در کشور کانادا باید در مراحل اولیه مهاجرت خود به این کشور، به بررسی دانشگاه های مختلف در این کشور بپردازند تا بتوانند بهترین گزینه ممکن را برای تحصیل خود برگزینند. یکی از دانشگاه هایی که می تواند کلید ورود افراد به کشور کانادا باشد، دانشگاه اتاوا است که در پایتخت این کشور، در استان اونتاریو واقع شده است.

این دانشگاه دولتی در اواسط قرن نوزدهم با نام کالج بایتون فعالیت خود را شروع کرده است و امروزه با شعار “خداوند استاد همه علوم است” (God is the master of the sciences)، یکی از برترین دانشگاه های کشور کانادا است. دانشگاه اتاوا با نام رسمی Université d’Ottawa، محل تحصیل بیش از 44000 نفر است. در صورت تمایل به کسب آگاهی بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل در دانشگاه اتاوا ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید و در صورتی که قصد تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی کانادا را دارید، حتما با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تاریخچه دانشگاه اتاوا

پایه های دانشگاه اتاوا در 26 سپتامبر 1848 با عنوان کالج بایتون توسط اولین اسقف کاتولیک در اتاوا، جوزف برونو گوئیگس، بنا نهاده شد. ساختمان اولیه دانشگاه کاملا چوبی بود و در جنوب شهر در کنار کلیسای نوتردام قرار داشت اما به دلیل کمبود فضا که به سرعت به یک مشکل تبدیل شد، این دانشگاه در سال 1852 به مکان دیگری منتقل شد و نهایتا در سال 1856 به سندی هیل انتقال یافت. ملک سندی هیل توسط لوئیس-تئودور بسرِر اهدا شده بود و این زمین بخشی از دارایی های او بود.

با تغییر نام شهر بایتون به اتاوا در سال 1861، نام این کالج نیز به کالج اتاوا تغییر پیدا کرد. در سال 1866 انتقلاب بزرگی در این کالج بوجود آمد و توانست عنوان دانشگاه را برای خود بدست آورد. در سال 1872، دانشگاه اعطای مدارک کارشناسی را آغاز کرد و سال 1875، سال شروع اعطای مدارک کارشناسی ارشد و سال 1888 نیز سال شروع اعطای مدارک دکترا بوده است. در 5 فوریه 1889، دانشگاه جایگاه ویژه ای پیدا کرد و رسما به دانشگاه وابسته به پاپ تبدیل شد.

در 2 دسامبر 1903، دانشگاه با یک بحران روبرو شد و ساختمان اصلی آن به وسیله آتش به طور کامل تخریب شد. پس از آتش سوزی، دانشگاه معمار نیویورکی، فون هربولیس را استخدام کرد تا به بازسازی این بنا بپردازند. بنای جدید ساخته شده، یکی از اولین ساختمان های نسوز و بتنی در کانادا بود. زنان برای اولین بار در سال 1919 موفق به ثبت نام در دانشگاه اتاوا شدند.

در پاییز 1939، یک زمین تمرین آموزشی برای افسران کانادایی در دانشگاه افتتاح شد و از ژانویه سال 1940، رسما آموزش این افراد را آغاز کرد. در سال 1941، 550 نفر در این کمپ مشغول آموزش بودند. در سال 1942 شرایط آموزش افسران نیروی هوایی در دانشگاه فراهم شد و یک سال بعد نیز در سال 1943 کمپ آموزش نیروی دریایی آغاز به کار کردند. 1158 نفر از فارغ التحصیلان کمپ های نظامی دانشگاه اتاوا در جنگ جهانی دوم حضور داشتند. در جریان اتحاد نیروهای مسلح در سال 1968، این بخش از دانشگاه به طور کامل منحل شد.

در سال 1974، سیاست های جدیدی در انتاریو برای توسعه فرهنگ فرانسه اجرا شد و دانشگاه را به یک دانشگاه دو زبانه فرانسوی و انگلیسی تبدیل کرد. در سال 1989، دکتر ویلبر کیون از انستیتوی قلب دانشگاه اتاوا اولین پیوند قلب مصنوعی نوزادان را بر روی یک نوزاد 11 روزه انجام داد.

مشاهیر دانشگاه اتاوا

لیست فارغ التحصیلان دانشگاه اتاوا که عناوین مختلفی را بدست آورده اند بسیار بلند بالاست. برای مثلا سالتر هیدن سناتور، رحیم جف نماینده سابق پارلمان کانادا، جان مانلی معاون نخست وزیر کانادا، پل مارتین نخست وزیر سابق کانادا، گابریلا میشتی معاون رئیس جمهور آرژانتین، سر ادوارد موریس نخست وزیر سابق نیوفاندلند، آندره اوئولت مدیر عامل پست کانادا، ژان لوک پپین وزیر کابینه، آلن راک سفیر کانادا در سازمان ملل و هیو سگال سناتور تنها تعدادی از برجسته ترین شخصیت های سیاسی هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

باب چیارلی شهردار سابق اتاوا، متئو فلوئری شهردار کنونی این شهر، جین پائو لالیر شهردار سابق کبک و همچنین جرالد ترمبلای شهردار سابق مونترئال نیز همگی در این دانشگاه تحصیل کرده اند. در حوزه اقتصاد نیز نام های بزرگی در این دانشگاه تحصیل کرده اند که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از فرانس چرتین، آندره دسمارایس، پائوس دسمارایس، دنیل لاماره و چاک ریفیسی.

رشته حقوق یکی از رشته هایی است که دانشگاه اتاوا همواره از آن به عنوان یکی از بهترین رشته های تحصیلی خود یاد می کند. لوئیز آربر کمیساریای علی حقوق بشر سازمان ملل، میشل باستارچ قاضی دادگاه عالی کانادا، لوئیز چارون، قاضی دادگاه عالی کانادا، جرالد فاتو رئیس سابق دیوان عالی کانادا، لوئیس لبل قاضی دیوان عالی کشور کانادا و ریچارد واگنر رئیس دادگستری کانادا از جمله فارغ التحصیلان برجسته دانشکده حقوق در این دانشگاه بوده اند.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه اتاوا

نمی توان بدون در نظر گرفتن جایگاه علمی یک دانشگاه در رابطه با آن تصمیم گرفت. بدون تردید سازمان های مختلفی در جهان حضور دارند که با توجه به شاخص های ویژه خود که هر یک دارای وزن مشخصی است، به رده بندی دانشگاه ها می پردازند. تعداد سازمان های ارزیاب در جهان بسیارند اما در این بخش تلاش خواهیم کرد تا دانشگاه اتاوا را در دید 4 سازمان مهم ارزیاب مورد بررسی قرار دهیم. شما نیز می توانید با بررسی جایگاه دانشگاه اتاوا در سازمان های مختلف، به یک ارزیابی دقیق تر از جایگاه آن دست پیدا کنید.

جدول زیر نشان دهنده جایگاه دانشگاه اتاوا در سال 2021 است.

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه اتاوا

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که دانشگاه اتاوا یکی از 10 دانشگاه برتر در کشور کانادا است و تنها QS این دانشگاه را در جایگاه 11 قرار داده است. همچنین این دانشگاه در دید 3 سازمان ارزیاب موفق شده است جایگاهی در بین 200 دانشگاه برتر جهان را بدست آورند. زمانی که به رتبه دانشگاه اتاوا نگاه می شود، ممکن است در دید بسیاری جایگاهی مانند 145 نیز ضعیف به نظر برسد اما حقیقت امر آن است که بیش از 1000 دانشگاه در این رده بندی قرار دارند و با توجه به این نکته می توان گفت که دانشگاه اتاوا یکی از دانشگاه های رده بالا در جهان است.

سازمان QS آرشیو دقیق تری نسبت به جایگاه دانشگاه ها در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد و از همین رو در نمودار زیر به بررسی جایگاه دانشگاه اتاوا در دید این سازمان پرداخته ایم.

جایگاه علمی دانشگاه اتاوا به نقل از QS

چنانچه از نمودار فوق بر می آید، دانشگاه از سال 2012 تا 2015 جایگاه بسیار مناسبی داشته است و در سال 2016 به صورت ناگهانی افت شدیدی پیدا کرده است. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که از سال 2017 تا 2021، مجددا روند رو به رشدی را طی کرده است و در سال 2021، به بهترین جایگاه خود در 5 سال گذشته رسیده است.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه اتاوا

جایگاه علمی یک دانشگاه به خوبی نشان دهنده رتبه علمی یک دانشگاه است اما باید توجه داشت که جایگاه رشته های مختلف تحصیل در یک دانشگاه ممکن است بسیار متفاوت از جایگاه علمی دانشگاه باشد. به همین دلیل تلاش خواهیم کرد تا جایگاه علمی رشته های مختلف تحصیلی در این دانشگاه را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم تا علاوه بر آشنایی با برخی رشته های تحصیلی در این دانشگاه، با جایگاه علمی آن ها نیز آشنا شوید. جدول زیر نشان دهنده این جایگاه به نقل از سازمان USN در سال 2021 است.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه اتاوا

به خوبی از جدول فوق می توان دریافت که رشته های مرتبط با علوم بهداشت و پزشکی در دانشگاه اتاوا جایگاه بسیار مناسبی دارند و دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته های تحصیلی را دارند باید رزومه تحصیلی بسیار مناسبی داشته باشند. اگرچه اخذ پذیرش تحصیلی از سایر رشته های این دانشگاه نیز نیازمند رزومه تحصیلی نسبتا قدرتمندی است.

نگاهی به اعداد و ارقام در دانشگاه اتاوا

بررسی برخی از نکات در رابطه با دانشگاه اتاوا نیز می تواند بسیاری را به خوبی با محیط دانشگاه آشنا کند. دانشگاه اتاوا بزرگترین دانشگاه دو زبانه (انگلیسی- فرانسوی) جهان است. این دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر کانادا از نظر تحقیقات است و همچنین یکی از 5 دانشگاه برتر کانادا از نظر همکاری های آموزشی است. در این دانشگاه 115 برنامه کامل به زبان فرانسوی وجود دارد که 2313 دانشجو در سال 2020 در این برنامه های آموزشی نام نویسی کرده اند.

در جدول زیر می توانید تعداد دانشجویان ثبت نام کرده در پاییز 2020 در این دانشگاه را مشاهده کنید.

نگاهی به اعداد و ارقام در دانشگاه اتاوا

بر اساس گزارش دانشگاه، 70% از دانشجویان این دانشگاه (31285 نفر) به زبان انگلیسی و 13408 نفر به زبان فرانسوی مشغول به تحصیل هستند. رشته های مرتبط به علوم اجتماعی، 10707 دانشجو (24%) را در خود جای داده اند و رشته های مرتبط با علوم با 5625 نفر (12.6%) و مهندسی با 6264 نفر (14%) دیگر گروه های آموزشی بزرگ در این دانشگاه هستند.

در میان دانشجویان بین المللی این دانشگاه 6520 نفر در مقطع کارشناسی، 1413 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 720 نفر نیز در مقطع دکتری مشغول تحصیل هستند. به عبارت دیگر می توان گفت که 19.36% از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند که نکته ای امیدوار کننده برای متقاضیان خارجی تحصیل در این دانشگاه است.

در این دانشگاه همچنین 1223 استاد رسمی مشغول به تدریس هستند که از میان آن ها 499 نفر زن و 724 نفر مرد هستند. رشته علوم اجتماعی با 255 استاد، بزرگترین جامعه اساتید را در خود جای داده است و اساتید هنر و علوم نیز با 209 و 149 نفر در جایگاه های بعدی قرار دارند.

بر اساس تحقیقات دانشگاه 83% از دانشجویان، از تجربه تحصیل در دانشگاه و همچنین کیفیت آموزش رضایت داشته اند و این نکته می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. همچنین 1130 دانشجوی بین المللی در خوابگاه های دانشگاه زندگی می کنند و به طور کلی 2942 دانشجوی این دانشگاه خوابگاه های دانشجویی را برای زندگی انتخاب کرده اند.

هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا

یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای داشت، هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا است. به طور تقریبی می توان گفت که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی، 4 برابر مقطع کارشناسی ارشد است. در جدول زیر هزینه تحصیل در دانشگاه اتاوا در رشته های مختلف تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی بیان شده است.

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که هزینه های تقریبی تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی در حدود 18000$ تا 32000$ دلار کانادا است و رشته تحصیلی فرد و همچنین تعداد واحد های درسی که در هر ترم می گذراند در آن موثر است. دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی به مراتب با هزینه های کم تری روبرو خواهند شد.

در این مقاله شما را با شرایط مختلف تحصیل در دانشگاه اتاوا آشنا کرده ایم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیش تر در خصوص تحصیل در این دانشگاه و همچنین شرایط کلی تحصیل در کشور کانادا علاوه بر امکان مطالعه سایر مقالات، می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.