زمانی که در یک کشور خارجی زندگی می کنید، باید در نظر داشته باشید که امکان دریافت پاسپورت آن کشور را نیز خواهید داشت. برخی از کشور ها برای این که پاسپورت خود را در اختیار یک شهروند خارجی قرار دهند یک پیش شرط را قرار داده اند و آن نیز لغو تابعیت کشور اول است. در حقیقت باید چنین گفت که برخی کشور های جهان تابعیت دوگانه را نمی پذیرند و تنها در صورتی تابعیت خود را به یک شهروند خارجی اعطا می کنند که او بپذیرد تابعیت قبلی خود را به صورت قانونی لغو کند.

گروه دوم کشور ها نیز آن دسته هستند که بر اساس قوانین خود تابعیت دوگانه را می پذیرند و به شهروندان خارجی این اجازه را می دهند تا با حفظ تابعیت رسمی خود، تابعیت کشور دوم را نیز بدست آورند. بر اساس قانون ملی پرتغال، تابعیت دوگانه در این کشور قانونی شناخته می شود بنابر این، افرادی که تابعیت کشور پرتغال را در اختیار دارند، می توانند تابعیت کشور دیگری را پیش یا پس از آن در اختیار داشته باشند. در این مقاله در رابطه با راه های اخذ تابعیت کشور پرتغال توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. شما نیز قادر خواهید بود به منظور کسب اطلاعات بیش تر در این خصوص با مشاورین ما در ارتباط باشید.

اعتبار پاسپورت پرتغال

یکی از دلایل تاکید بر دریافت پاسپورت یک کشور آن است که شما به کمک آن به سادگی بتوانید به کشور های دیگر سفر کنید یا در صورتی که قصد مهاجرت بلند مدت به کشور دیگری را دارید، به کمک اعتبار بالای پاسپورت خود اطمینان خاطر داشته باشید که به راحتی قادر خواهید بود تا به مقصد دوم خود سفر کنید.

دریافت پاسپورت دوم در پرتغال

واجدین شرایط دریافت پاسپورت دوم در پرتغال

اخذ تابعیت کشور پرتغال به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل تاثیر گذار در این رابطه ملیت اولیه فرد است. شهروندان اتحادیه اروپا با آسودگی خاطر بیش تری می توانند تابعیت کشور پرتغال را به دست آورند. شهروندانی که تابعیت کشور های اروپایی را در اختیار ندارند نیز می توانند تابعیت پرتغال را بدست آورده و از مزایای آن بر اساس قوانین ملی پرتغال بهره ببرند.

کشور پرتغال با ایجاد بند های جدید در قانون شهروندی خود در سال 2006، به شهروندان غیر اروپایی نیز اجازه می دهد تا تابعیت این کشور را پس از 6 سال اقامت بدست آورند. البته امکان اخذ تابعیت پرتغال پس از 3 سال از طریق ازدواج نیز در دسترس خواهد بود. البه اتباع کشور های مستعمرات سابق کشور پرتغال این امکان را خواهند داشت که در یک بازه زمانی کوتاه تر تابعیت پرتغال را بدست آورند.

مزایای اخذ پاسپورت دوم در پرتغال

بدون تردید اخذ اقامت و در نهایت پاسپورت کشور پرتغال به عنوان یکی از کشور های اروپایی در حوزه شنگن می تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. درصد قابل توجهی از مزایای دریافت پاسپورت کشور پرتغال مشابه با مزایای دریافت اقامت این کشور است. هر دو گروه افراد قادر خواهند بود تا:

 • در کشور پرتغال به عنوان یک نیروی کار برای یک کارفرما کار کرده یا به صورت خود اشتغال در آمد کسب کنند (بدون نیاز به دریافت اجازه کار از مقامات دولتی)
 • امکان تحصیل
 • دسترسی به حقوق بازنشستگی و تامین اجتماعی در کشور پرتغال
 • خرید ملک در پرتغال

با این وجود زمانی که فرد پاسپورت کشور پرتغال را بدست آورد می تواند از مزایای اضافه آن استفاده کند که عبارتند از:

 • امکان شرکت در انتخابات ها و رفراندوم ها در پرتغال
 • در اختیار داشتن سومین پاسپورت قدرتمند جهان
 • در اختیار داشتن تابعیت اتحادیه اروپا به این معنا که برای سفر به سایر کشور های این اتحادیه محدودیتی وجود نخواهد داشت
 • امکان زندگی، کار، تحصیل و بازنشستگی در سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا

در حال حاضر درخواست تابعیت کشور پرتغال متقاضیان بیش تری نسبت به دریافت اقامت دائم این کشور دارد. البته باید این را نیز در نظر داشت که هزینه دریافت پاسپورت کشور پرتغال نیز بیش تر است. در معدود درخواست ها برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال فرد باید تابعیت کشور خود را لغو کند اما به طور کلی دریافت تابعیت مضاعف در کشور پرتغال امکان پذیر است. هزینه درخواست برای شهروندی پرتغال می تواند 175 تا 250 یورو هزینه در بر دارد و شیوه درخواست فرد بستگی دارد.

مزایای اخذ پاسپورت دوم در پرتغال

همه چیز درباره پاسپورت کانادا و مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت ایرانی در کانادا را اینجا بخوانید.

راه های درخواست تابعیت کشور پرتغال

ساکنان خارجی کشور پرتغال پس از 6 سال اقامت در این کشور در بسیاری از راه های مهاجرتی می توانند درخواست خود برای اخذ تابعیت کشور پرتغال را به وزارت دادگستری این کشور ارائه دهند. قانون تابعیت ملی کشور پرتغال به شهروندان خارجی اجازه می دهند تا در صورت داشتن شرایط زیر، تابعیت این کشور را بدست آورند:

 • ازدواج با یکی از شهروندان پرتغالی
 • تولد در پرتغال به شرط داشتن پدر یا مادر پرتغالی
 • اقامت در کشور پرتغال برای 6 سال و درخواست دریافت پاسپورت
 • فرزندخواندگی
 • شهروندی یکی از مستعمرات قبلی کشور پرتغال
 • در صورتی که شما شهروند سابق کشور پرتغال بوده اید و شهروندی خود را بنا به دلایل خاص از دست داده اید.

در ادامه در رابطه با شرایط دریافت تابعیت کشور پرتغال از هر یک از طرق گفته شده توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

دریافت پاسپورت پرتغال از طریق ازدواج

یکی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش های دریافت پاسپورت دوم در کشور پرتغال، ازدواج با یکی از شهروندان رسمی این کشور است. در صورتی که شما به صورت حقیقی با یکی از افرادی که پاسپورت کشور پرتغال را در اختیار دارد ازدواج کنید، مسیر دریافت پاسپورت این کشور برای شما به شدت هموار می شود. در صورتی که بتوانید این مسئله را اثبات کنید که 3 سال با وی در زندگی مشترک بوده اید، به شما پاسپورت کشور پرتغال اهدا خواهد شد. برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال از طریق ازدواج، شما به سابقه اقامت در این کشور نیاز نخواهید داشت. البته باید این نکته را نیز اشاره کرد که شما باید ثابت کنید که ارتباط موثری با جامعه پرتغالی خواهید داشت. در صورتی که در تاریخ دیگری از همسر خود جدا شوید، تابعیت کشور پرتغال از شما سلب نخواهد شد.

اخذ تابعیت کشور پرتغال از طریق تولد

یکی از راه های دیگر برای اخذ تابعیت در کشور پرتغال تولد در پرتغال تحت شرایط خاص است. تمامی کودکانی که در خاک پرتغال از پدر یا مادر پرتغالی متولد شوند تابعیت پرتغال را بدست می آورند. در صورتی که کودک در خارج از خاک پرتغال متولد شود اما مادر یا پدر او پرتغالی باشند نیز امکان دریافت تابعیت پرتغال را خواهد داشت. کودکی که در کشور پرتغال متولد شده باشد و حداقل یکی از والدین او در پرتغال متولد شده باشد و در زمان تولد کودک در پرتغال زندگی کرده باشد. همچنین کودکانی که در کشور پرتغال متولد شده اند و ملیت دیگری ندارند نیز می توانند تابعیت پرتغال را داشته باشند.

قوانین کشور پرتغال در سال های اخیر دچار تحولاتی شده است و در شرایط زیر نیز به کودکان تابعیت اهدا می شود:

 • پدربزرگ و مادربزرگ کودک پرتغالی باشد و زبان رسمی این کشور را به خوبی بشناسد
 • اگر کودک از والدین خارجی متولد شده باشد و برای 10 سال در کشور پرتغال زندگی کرده باشد
 • داخل یا خارج از خاک پرتغال متولد شده باشد اما یکی از والدین او پس از تولد تابعیت کشور پرتغال را بدست آورده باشد.

تابعیت به عنوان شهروند پرتغالی

اگر شما 6 سال در کشور پرتغال زندگی کرده اید، می توانید برای دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنید. برای دسترسی به این امکان شما باید دانش کافی از زبان پرتغالی داشته باشید و همچنین  مرتکب جرمی نشده باشید که به مجازات زندان برای سه سال یا بیش تر محکوم شده باشید. برای این که بتوانید تابعیت پرتغال را بدست آورید باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 • شناسنامه
 • اثبات دانش کافی در زبا پرتغالی از طریق آزمون
 • گذرنامه
 • جزئیات مربوط به اقامت
 • جزئیات تاریخ و محل تولد، شغل، اقامت فعلی و لیست کشورهایی که قبلا در آن ها اقامت داشته اید
 • گواهی سوء پیشینه کیفیری

گواهی که نشان دهد فرد برای 6 سال به صورت قانونی در کشور پرتغال اقامت داشته است

اخذ پاسپورت دوم در پرتغال با سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ پاسپورت کشور پرتغال به عنوان یک شهروند غیر اروپایی، سرمایه گذاری در این کشور است. افرادی که در این کشور سرمایه گذاری می کنند، مسیر ساده تری برای دریافت پاسپورت در کشور پرتغال خواهند داشت. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در کشور پرتغال وجود دارد که به کمک آن ها می توان پاسپورت پرتغال را بدست آورد. مهم ترین این روش ها عبارتند از:

 • وارد کردن یک سرمایه به ارزش 1 میلیون یورو در اقتصاد کشور پرتغال
 • خرید ملک به ارزش حداقل 500 هزار یورو
 • خرید ملک با قدمت حداقل 30 سال در مناطق شهری کشور پرتغال به ارزش حداقل 350000 یورو
 • ایجاد حداقل 10 فرصت شغلی در کشور پرتغال
 • سرمایه گذاری حداقل 350000 یورو در تحقیقات علمی در کشور پرتغال
 • سرمایه گذاری به ارزش 250000 یورو در هنر، فرهنگ و میراث فرهنگی پرتغال
 • سرمایه گذاری به ارزش 500000 یورو در یک تجارت کوچک مقیاس یا مقیاس متوسط در کشور پرتغال
دریافت پاسپورت دوم در پرتغال

سایر روش های اخذ پاسپورت دوم در پرتغال

یکی از راه های دیگر برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال آن است که یک فرد با شهروندی رسمی پرتغال یک فرد را با سن کم تر از 18 سال به عنوان فرزند خوانده خود بپذیرد. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، بلافاصله به فرد تابعیت کشور پرتغال اهدا می شود.

از طرف دیگر افرادی که تبعه یکی از کشور های تحت استعمار پرتغال در گذشته هستند و در زمان استعمار این کشور بر محل زندگی خود متولد شده اند، می توانند برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال اقدام کنند. آنگولا، کیپ ورده، هند پرتغالی، گینه بیسائو، تیمور شرقی، ماکائو، موزامبیک  و سائو تومه از جمله این کشور ها هستند.

همچنین شهروندان سابق کشور پرتغال که تابعیت خود را از دست داده اند نیز در شرایط زیر می توانند تابعیت کشور پرتغال را مجددا بدست آورند:

 • افرادی که تابعیت خود را از طریق اراده نمایندگان قانونی از دست داده اند. برای مثال کسانی که خانواده آن ها به خارج از کشور مهاجرت کرده است و تابعیت دیگری را به دلیل تغییر تابعیت خانواده بدست آورده اند.
 • افرادی که بنا به دلایلی تابعیت خود را از دست داده اند اما تابعیت هیچ کشور دیگری را نپذیرفته اند.
 • زنانی که تابعیت خود را به دلیل ازدواج با یک شهروند خارجی دیگر از دست داده اند.
 • کسانی که تابعیت خود را تا قبل از قانون مصوب در سال 1981 به صورت داوطلبانه از دست داده اند.

چنانچه پیش تر نیز اشاره کردیم افراد زیادی در کشور پرتغال زندگی می کنند که به دریافت پاسپورت این کشور به عنوان سومین پاسپورت معتبر جهان علاقه دارند. در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا محدودیت های بیش تری برای اعتبار پاسپورت ها به وجود آمده است اما انتظار می رود که در سال های آینده با رفع مشکلات بوجود آمده در اثر این بیماری، قدرت این پاسپورت به مانند گذشته افزایش پیدا کند.

راه های مختلفی برای دسترسی به پاسپورت کشور پرتغال وجود دارد و رایج ترین آن ها سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور است چرا که مسیر هموار تری را پیش روی مهاجران قرار می دهد. افرادی که 6 سال در کشور پرتغال اقامت قانونی داشته باشند نیز می توانند تابعیت و پاسپورت این کشور را بدست آورند. همه این افراد البته باید پیش از دریافت پاسپورت پرتغالی در آزمون تابعیت شرکت کنند و نشان دهند که شرایط کافی برای دریافت این تابعیت را در اختیار دارند. بدون تردید شما نیز قادر خواهید بود تا این پاسپورت با ارزش را بدست آورید البته پیش از هر گونه اقدام، توصیه می کنیم تا با مشاورین ما در ارتباط باشید تا ایشان با بررسی رزومه شخصی شما، بهترین گزینه ممکن برای رسیدن به تابعیت پرتغال را پیش روی شما قرار دهند.