خرید ملک راه مناسبی برای دریافت اقامت دائم کانادا نیست !

بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند که بتوانند به سادگی اقامت و در نهایت تابعیت یک کشور دیگر را بدست آورند. یکی از راه های اخذ اقامت یک کشور خارجی، خرید ملک در آن کشور است. هر کشوری که اقامت خود را از طریق خرید ملک در  اختیار شهروندان خارجی قرار می دهد، با توجه به شرایط داخلی خود، کف قیمتی برای خرید ملک توسط متقاضیان خارجی در نظر گرفته است تا این روش وسیله ای برای سوء استفاده جهت اخذ تابعیت همه افراد نباشد. در این روش معمولا نیازی به تسلط به زبان رسمی کشور مقصد نیست و در اختیار داشتن یک سند ملکی می تواند ملاک ورود به کشور مقصد باشد.

در کشور کانادا هیچ گونه ممانعت خاصی برای خرید ملک توسط شهروندان خارجی وجود ندارد و ایشان می توانند با رعایت قوانین تعیین شده ملک مورد نظر خود را بدست آورند. در ادامه مقاله، نکات مهمی را در خصوص خرید ملک در کانادا ارائه می کنیم که می تواند راهنمای مناسبی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا باشد. لذا خواهشمندیم تا پایان ما را همراهی کنید و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیش تر با مشاورین ما تماس بگیرید.

فرآیند خرید ملک در کانادا

اگر قصد دارید یک پروسه را به خوبی پشت سر بگذارید بهتر است فرآیند رسیدن به هدف نهایی را از پیش تعیین کنید و با توجه به برنامه نهایی خود، در مسیر رسیدن به آن هدف گام بردارید. اگر شهروند کشور کانادا نیستید و قصد خرید ملک در این کشور را دارید بهتر است در ابتدا با شرایط زندگی و آب و هوای شهرهای مختلف کانادا آشنا شوید و در ابتدای امر یک مقصد مناسب را برای خرید ملک انتخاب کنید. آگاه باشید که پروسه خرید ملک شما در کشور کانادا ممکن است در حدود سه ماه به طول بیانجامد پس بنابراین در انجام این کار صبوری کافی را داشته باشید. شما باید در مرحله اول خانه مورد نظر خود را بیابید که در این راه توجه به چند نکته می تواند مفید واقع شود:

 • از اقوام و دوستان خود در کشور کانادا برای پیدا کردن خانه مورد نظر خود در این کشور کمک بخواهید
 • روزنامه های کانادا را جهت بررسی تبلیغات فروش ملک مطالعه کنید
 • به سایت های مرتبط با فروش ملک در کانادا مراجعه کنید
 • اگر در کانادا هستید، در محله مورد نظر خود قدم بزنید تا خانه های موجود برای فروش را پیدا کنید

به طور کلی می توان پروسه خرید ملک در کانادا را به شرح زیر خلاصه کرد:

 • خانه مورد نظر خود را بیابید
 • یک مشاور املاک مطمئن و خبره پیدا کنید
 • یک وکیل مناسب انتخاب کنید
 • حساب های بانکی خود را آماده انتقال پول کنید
 • پیشنهاد رسمی خود برای خرید ملک را ارائه دهید
 • شرایط را طوری تنظیم کنید در روز نهایی خرید ملک، بتوانید به وعده های ثبت شده در قرارداد عمل کنید و قرارداد خرید را قطعی کنید
 • ملک خود را بیمه کنید
خرید ملک در کانادا

هزینه خرید خانه در کانادا

شاید یکی از مهم ترین موضوعاتی که شهروندان خارجی باید به آن توجه داشته باشند، هزینه های مربوط به خرید ملک در کشور کانادا است. در ابتدای امر باید مشخص شود که فرد خریدار، چه هدفی را پیگیری می کند. آیا قصد زندگی در کانادا را دارد یا صرفا می خواهد یک اقامت گاه موقت در این کشور داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که فرد قصد دارد با خرید ملک در کانادا ارزش پول خود را حفظ کند یا اینکه با به اجاره سپردن ملک خود درآمدی ثابت در پایان هر ماه داشته باشد. هریک از موارد ذکر شده، در تعیین قیمت نهایی ملک در کانادا تاثیر می گذارد.

در جدول زیر به بررسی هزینه های خرید ملک در شهرهای مهم کشور کانادا خواهیم پرداخت تا آشکار شود که شما برای خرید یک ملک در این کشور به چه مبلغی نیاز خواهید داشت. جدول زیر بر اساس متوسط قیمت هر مترمربع ملک مسکونی در شهرهای مختلف کانادا و به گزارش سایت Numbeo  تنظیم شده است.

اعداد به صورت میانگین از سایت نامبئو استخراج شدند و ممکن است در اثر زمان متغییر باشند.

بررسی هزینه های خرید ملک در شهرهای مهم کشور کانادا

جدول قیمت های ملک در استان های مختلف کانادا

جدول فوق به خوبی نشان می دهد که هزینه خرید ملک به شدت وابسته به محل قرارگیری آن است. چنانچه پیش تر نیز اشاره شد، اگر هدف شما از خرید ملک مشخص شود، به طور دقیق تری قادر خواهید بود تا شهر محل زندگی خود را مشخص کنید. توصیه اکید ما این است که در این رابطه، حتما از مشورت افرادی که تجربه کاری در این زمینه داشته اند استفاده کنید تا دچار خسران اقتصادی نشوید.

هزینه های جانبی خرید مسکن در کانادا چیست؟

افرادی که ملکی را در کشور کانادا خریداری می کنند، باید هزینه های بیش تری نسبت به هزینه خرید ملک خود پرداخت کنند. به این هزینه ها، “هزینه انجام معامله” گفته می شود. شما معمولا باید انتظار داشته باشید که 1.5% تا 4% از هزینه خرید خانه خود را به عنوان هزینه انجام معامله پرداخت کنید.

شما باید در روز پایانی که در حقیقت خانه به شما تحویل داده می شود، هزینه های قانونی را پرداخت کنید. مبلغ هزینه های قانونی خرید ملک به دفتر ثبت اسناد و همچنین وکیل شما بستگی دارد و می تواند بین 400$ تا 2500$ دلار کانادا باشد که به سطح این افراد بستگی دارد. یک وکیل می تواند از نظر حقوقی منافع شما را حفظ کند به طوری که اطمینان حاصل می کند که خانه ای که شما خریداری می کنید ملک مورد نظر، هیچ متقاضیِ تصرفی ندارد و در آینده هیچ مشکل قانونی از نظر عدم پرداخت بدهی ها توسط مالک قبلی برای شما بوجود نخواهد آمد. وکیل شما همچنین تمامی شرایط مندرج در قرارداد و البته پیشنهاد رسمی و توافق نامه شما را نیز مطالعه می کند تا هیچ گونه مشکلی در مسیر ثبت قرارداد پیش نیاید.

یکی دیگر از هزینه هایی که با آن روبرو هستید، هزینه بیمه ملک است که باید انجام شود. این بیمه، هزینه هایی را که در اثر سرقت، خسارت و تخریب به شما وارد می شود، چه در داخل منزل و چه بیرون از آن، را پوشش می دهد.

قبل از بسته شدن فروش، شما باید ملک خود را به ثبت برسانید. این هزینه ممکن است شامل مالیات انتقال زمین، هزینه ثبت سند یا مالیات انتقال ملک باشد. هزینه ای که باید پرداخت کنید، بخشی از هزینه خرید ملک است. برای مثال اگر مالیات انتقال زمین 1.5% باشد و خانه خریداری شده توسط شما 300000$ دلار کانادا ارزش داشته باشد، شما باید 4500$ دلار کانادا پرداخت کنید. قوانین مربوط به خرید ملک در هر استان ممکن است متفاوت باشد و وکیل شما وظیفه دارد شما را در این رابطه آگاه سازد.

ارائه پیشنهاد برای خرید ملک در کانادا

یکی از نکاتی که به شدت باید مورد توجه واقع شود، نحوه ارائه پیشنهاد برای خرید ملک در کانادا است. زمانی که ملک مورد نظر خود را متناسب با بودجه شخصی، سبک زندگی و اعضای خانواده خود انتخاب کردید، زمانی است که به صورت رسمی باید یک پیشنهاد برای خرید ملک ارائه کنید. اگر از یک مشاور املاک کمک بخواهید، او به صورت رسمی وظیفه پیدا می کند تا به جای شما این پیشنهاد را ارائه کند. در غیر این صورت شما می توانید این مدارک را به کمک یک وکیل آماده کنید و پیشنهاد اولیه خود را به صورت رسمی ارائه دهید. پیشنهادی که برای خرید ملک ارائه می کنید، معمولا شامل موارد زیر است:

 • قیمت پیشنهادی برای خرید ملک
 • مبلغی که در ابتدا به عنوان پیش پرداخت، به صاحب ملک پرداخت می کنید
 • گزینه های اضافه دیگری مانند پوشش پنجره، یخچال، اجاق گاز، ماشین لباس شویی و غیره که شما می خواهید آن ها را در مذاکره جای دهید.
 • روز پایان کار (روزی که شما رسما صاحب خانه می شوید و تمام تعهدات توسط طرفین عملی می شود)؛ معمولا 30 تا 60 روز پس از تاریخ توافق اولیه است
 • درخواست بررسی زمین ملک فعلی
 • تاریخ دقیق روزی که پیشنهاد اولیه شما، باطل و بی اعتبار می شود

کلیه شرایطی که لازم است ضمن پیشنهاد به اطلاع صاحب ملک برسد مانند امکان بازرسی از خانه.

آیا خرید ملک در کانادا به مهاجرت من کمک می کند؟

خرید خانه در کشور کانادا ملاک مناسبی برای اخذ اقامت شما نخواهد بود اما صدمه ای هم به شما وارد نمی کند. به زبان ساده تری می توان چنین گفت که دریافت اقامت کانادا از طریق خرید ملک امکان پذیر نیست اما خرید خانه در این کشور مسلما نشان می دهد که شما با کشور کانادا ارتباط دارید و در نهایت خانه به عنوان بخشی از دارایی های شما تلقی می شود. با همه این تفاسیر خرید خانه و همچنین زندگی در کانادا به عنوان یک توریست یا بازدید کننده، تاثیر در روند پروسه های انتخابی در این کشور نخواهد داشت. در حقیقت خرید خانه از طرف کانادا به عنوان یک روش مهاجرتی در دسته سرمایه گذاری ها حساب نمی شود و کانادا استاندارد های بالاتری را برای اعطای اقامت این کشور در نظر گرفته است.

به اجاره سپردن ملک خریداری شده در کانادا

در صورتی که صرفا یک خانه در کشور کانادا خریداری کرده اید، می توانید آن را به اجاره بسپارید و از این طریق درآمد مناسبی را نیز در اختیار داشته باشید. در برخی از مواقع، شهروندان خارجی که خانه ای در کشور کانادا خریداری می کنند، چند ماه از سال را در کانادا اقامت می کنند و در سایر ماه های سال آن را به اجاره می سپارند.

این افراد باید توجه داشته باشند که در این صورت باید مالیات پرداخت کنند و باید اظهار نامه مالیاتی خود را به ثبت برسانند. در صورتی که، به درستی مالیات خود را پرداخت نکنید و یا پرداخت مالیات به درستی تنظیم نشود، شما به عنوان موجر خارجی موظف هستید تا ماهیانه 25% از درآمد اجاره ملک را به اداره مالیات پرداخت کنید تا اظهارنامه مالیاتی به طور دقیق تنظیم شود. برای جلوگیری از این کار بهتر است یک شهروند ساکن کانادا را برای انجام کارهای خود منصوب کنید تا او در پایان هر سال به جای شما این اظهارنامه های مالیاتی را تکمیل کند تا از کسر چنین مبلغ سنگینی جلوگیری کنید.

خرید خانه در کشور کانادا

خرید ملک در کشور کانادا اگرچه منجر به اخذ اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت این کشور نمی شود، اما می تواند مزایای فراوانی مثل ایجاد وابستگی به کانادا، امکان اقامت موقت در آنجا از طریق ویزای توریستی کانادا در مکان مشخص، امکان اجاره سپردن ملک و دسترسی به درآمد ماهانه و غیره را برای شما فراهم کند. برای اینکه بتوانید به ملک مورد نظر خود در کشور کانادا دست پیدا کنید بهتر است حتما یک وکیل مجرب در کنار شما حضور داشته باشد تا بتواند علاوه بر ارائه پیشنهاد رسمی برای خرید خانه شما، مشکلاتی که به صورت قانونی برای ملک، به صورت احتمالی، وجود دارد را نیز مورد بررسی قرار دهد تا پس از خرید ملک خود دچار درگیری های حقوقی که رفع آن ها ممکن است بسیار زمانبر و پر هزینه باشد نشوید.

مشاورین ما در این زمینه نیز آماده پاسخ گویی به سوالات شما هستند. ضمن اینکه ایشان می توانند با ارائه راهنمایی های صحیح، بهترین مسیر مهاجرت به کشور کانادا را برای شما تشریح کرده و شما را در راه رسیدن به کانادا به عنوان مقصد مورد نظر شما از طرق مختلف قانونی یاری کنند.

پرسش های رایج درباره دریافت اقامت کانادا از طریق خرید ملک

انتخاب خانه مورد نظر،  یافتن یک مشاور املاک مطمئن، یافتن وکیل مناسب، آماده کردن حساب های بانکی برای انتقال پول، ارائه پیشنهاد رسمی برای خرید ملک، بیمه کردن ملک.

افرادی که ملکی را در کشور کانادا خریداری می کنند، باید هزینه های بیش تری نسبت به هزینه خرید ملک خود پرداخت کنند. به این هزینه ها، “هزینه انجام معامله” می گویند. معمولا باید 1.5% تا 4% از هزینه خرید خانه خود را به عنوان هزینه انجام معامله پرداخت کنید.

دریافت اقامت کانادا از طریق خرید ملک امکان پذیر نیست اما خرید خانه در این کشور مسلما نشان می دهد که شما با کشور کانادا ارتباط دارید و در نهایت خانه به عنوان بخشی از دارایی های شما تلقی می شود.