مهاجرت همسر یکی از روش های مهم مهاجرت به کانادا است و سالانه هزاران نفر تحت این گروه متقاضی ورود به کانادا می شوند. اگر همسری دارید که تابعیت کانادا دارد یا اقامت دائم دارد ، وی می تواند تحت شرایط خاصی از شما برای مهاجرت به کانادا حمایت کند. این یک برنامه مفید برای آن دسته از افرادی است که نمی توانند تحت اسکیلد ورکر فدرال یا کلاس تجربه کانادایی واجد شرایط شوند. علاوه بر این ، بر خلاف برنامه کاگران ماهر فدرال، متقاضی لازم نیست سیاست های خاص را رعایت کند. با این حال ، ضامن باید معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشد تا بتواند همسر را حمایت کند. در این مقاله نگاهی کلی به موارد زیر خواهیم داشت.

نگارش نامه حمایتی برای اسپانسرشیپ

هنگام نوشتن نامه های حمایتی یا اظهارات شخصی به منظور حمایت از همسر یا شریک زندگی مشترک خود ، مواردی وجود دارد که باید آنها را ذکر نمایید. نوشتن بیانیه شخصی فرصتی برای نشان دادن روابط خود به افسر و فرصتی برای بیان اصالت روابط شما است. این نکات به شما کمک می کند نامه ای قوی بنویسید که شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

گرچه CIC مستقیماً این مورد را در چک لیست اسناد درخواست نمی کند ، اما مسئولیت اثبات پرونده بر عهده خود متقاضی است. اگر بخواهید اطلاعات را حذف کنید زیرا آن را غیرضروری یا واضح می دانید ، افسر نیز آن را در نظر نخواهد گرفت. به یاد داشته باشید ، افسران اطلاعات ارائه شده را در نظر می گیرند و جاهای خالی در فرم شما را پر نمی کنند و یا استدلال هایی را برای شما در نظر نمی گیرند که خودتان آنها را در نظر نگرفته اید.

برخی از موضوعاتی که بهتر است در نامه خود بگنجانید:

 1. مقدمه ای قوی با حقایق اساسی رابطه شما. “چه کسی ، چه چیزی ، کجا ، چه زمانی و چگونگی” رابطه خود را توصیف کنید.
 2. شروع به توصیف نحوه شروع رابطه خود کنید. چگونه آشنا شدید؟ اولین قرار شما کی بود؟ چطور شد؟
 3. چگونه ارتباط برقرار کردید؟ آیا شما اغلب با تلفن صحبت می کردید ، وقت زیادی را با هم از نظر جسمی سپری می کردید یا از طریق ایمیل یا چت ارتباط برقرار می کردید؟ هر چند وقت یک بار ارتباط برقرار می کنید؟
 4. چگونگی شکوفایی رابطه را توصیف کنید. به مواردی که با هم گذرانده اید و برخی از لحظات به یادماندنی که در رابطه شما قابل توجه است ، فکر کنید.
 5. تاریخ و زمان کارهایی که با هم انجام داده اید را مشخص کنید. اگر با هم سفر کرده اید ، کجا و چه زمانی؟ سفر چطور بود؟ اگر در تاریخ های جالبی مثل یک بازی ورزشی یا تئاتر رفته اید ، چه چیزی را دیده اید؟ کی و کجا بود؟ چگونه از اوقات مشترک خود لذت بردید؟
 6. یکدیگر را توصیف کنید. در مورد همسر یا شریک زندگی خود بیشتر چه چیزی را دوست دارید؟ کیفیت آنها چگونه با خصوصیات شخصیت شما سازگار است؟ چرا آنها برای شما خاص هستند؟
 7. توصیف همسر یا همسرتان از خانواده و دوستانتان چگونه است؟ چه موقع آنها یکدیگر را ملاقات کردند ، همسر یا شریک زندگی شما چگونه مورد استقبال قرار گرفت؟ آیا آنها با خانواده و دوستان شما خوب کنار آمده اند؟ این موارد را با جزئیات شرح دهید.
 8. از کجا می دانستید این فرد تنها همسر یا شریک زندگی ایده آل شما خواهد بود؟ چه کسی از چه کسی خواستگاری کرد؟ چطور اتفاق افتاد؟ از چه سالی زندگی مشترک را شروع کردید؟ آیا از زندگی مشترک لذت می برید؟
 9. در صورت وجود مراسم عروسی، چگونه بود؟ کجا برگزار شد؟ چه کسی حضور داشت؟ شرح دهید که این یکی از به یادماندنی ترین موارد برای شما بوده است.
 10. برنامه های آینده خود را با هم شرح دهید.

اگر بتوانید به این سوالات پاسخ دهید و با استفاده از اسناد مربوطه، ادعای خود را پشتیبانی کنید، افسر اداره مهاجرت در مورد اصالت رابطه شما تردیدی نخواهد کرد.

شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا

تغییرات در برنامه اسپانسرشیپ همسر در دسامبر 2016

در تاریخ 15 دسامبر 2016 ، اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) برای کاهش زمان پردازش ، در برنامه اسپانسرشیپ همسر تغییراتی ایجاد کرد. این برنامه بخشی از برنامه های مهاجرتی کلاس خانوادگی است. طبق این برنامه ، یک شهروند کانادایی یا یک فردی با اقامت دائم می تواند همسر یا شریک زندگی خود را برای گزینه های اقامت دائم کانادا حمایت کند. در سال 2015 ، بیش از 70،000 متقاضی از طریق برنامه Spousal Sponsorship درخواست دادند اما فقط 48،000 درخواست در آن سال مورد رسیدگی و بررسی قرار گرفتند زیرا درخواست ها بیشتر از حد انتظار بودند. این افزایش در درخواست ها، زمان بررسی را به تأخیر می انداخت و بنابراین متقاضیان چاره ای جز صبر برای بررسی پرونده خود نداشتند. اگر فردی در خاک کانادا  درخواست اسپانسرشیپ همسر را ارائه می داد، زمان انتظار برای بررسی پرونده وی حدود 26 ماه و اگر فردی در خارج از خاک کانادا این درخواست را ثبت می کرد، زمان بررسی حدود 18 ماه بطول می انجامید.

وزیر IRCC جان مک کالوم متوجه این مشکل شد و اعلام کرد که کانادایی ها نباید برای مدت طولانی از عزیزانشان دور باشند و بنابراین زمان پردازش اکنون به 12 ماه کاهش یافته است. این بدان معناست که هر کسی که در این سیستم درخواست اسپانسر شیپ همسرداشته باشد، حداکثر تا دسامبر 2017 در مورد پرونده وی تصمیم گیری خواهد شد و حدود 80 درصد از پرونده های جدید در بازه زمانی 12 ماهه پردازش می شوند.

تغییرات برنامه اسپانسرشیپ همسر

 1. هر دو برنامه اسپانسرشیپ داخلی و خارجی ( Inland و Overseas ) از یک فرم برای ثبت و چک لیست استفاده می کنند.
 2. یک راهنمای اساسی جدید ایجاد شده است که به متقاضیان در روند ثبت درخواستشان کمک می کند. این راهنما با ارائه دستورالعمل های گام به گام آنچه برای انجام کار باید انجام دهند ، روند درخواست را خلاصه می کند و روند برنامه را ساده می کند.
 3. چک لیست اسناد شخصی سازی شده است ، به این معنی که متقاضیان می توانند از یکی از چهار چک لیست استفاده کنند تا بفهمند چه فرم ها و مدارکی را باید ارائه دهند.
 4. پرسشنامه در خصوص روابط دو نفر، ساده شده است به این معنی که تعداد سوالات کمتری وجود دارد و درک سوالات آسان تر شده است.
 5. متقاضیان دیگر نیازی به ارسال معاینات پزشکی خود از پیش ندارند ، در صورت نیاز به معاینه پزشکی ، متقاضی از دستورالعمل ها مطلع می شود. با دریافت دستورالعمل معاینه پزشکی ، متقاضی 30 روز فرصت دارد که آن را تکمیل کند. بنابراین فقط صبر کنید تا دستورالعمل ها را دریافت کنید و دستورالعمل ها را در مهلت مقرر انجام دهید.
 6. متقاضیان باید گواهی عدم سو پیشینه را فقط از کشوری که هم اکنون در آن زندگی می کنند و کشوری که بیشتر عمر بزرگسالی خود را از 18 سالگی در آنجا گذرانده اند ، ارائه دهند.
 7. در صورت لزوم مجوزهای دیگر درخواست می شود
 8. شخصی که تحت حمایت قرار می گیرد می تواند از طریق حساب آنلاین خود به بیشتر اطلاعات خود دسترسی پیدا کند. از طریق حساب، اسپانسر می تواند اسناد تکمیلی را به درخواست شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) ارسال کند و آخرین وضعیت درخواست خود را دریافت کرده و از طریق حساب آنلاین خود پیام دریافت کند.

تاثیر تغییرات جدید روی پرونده های ثبت شده

 1. اگر قبل از 15 دسامبر 2016 برای برنامه اسپانسرشیپ همسر درخواست کرده اید:

اگر قبل از 15 دسامبر 2016 برای درخواست کفالت همسر اقدام کرده اید ، تحت تأثیر تغییر جدید قرار نگرفته اید و بنابراین نیازی به درخواست مجدد ندارید. شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) متعهد شده است که در حدود 80 درصد از درخواست های دریافت شده تا پایان دسامبر 2017 تعیین تکلیف شوند. برای کمک به CIC در پردازش سریعتر، اطمینان حاصل کنید که پرونده شما به روز است. دراین صورت CIC می تواند در صورت نیاز به موارد دیگر یا به روزرسانی در برنامه شما ، با شما ارتباط برقرار کند.

 1. اگر متقاضی اسپانسرشیپ همسر بین تاریخ های 15 دسامبر 2016 و 31 ژانویه 2017 هستید:

اگر بین 15 دسامبر 2016 و 31 ژانویه 2017 برای اسپانسری همسر اقدام کرده اید ، می توانید از برنامه جدیدی که در وب سایت دولت قرار داده شده و یا برنامه قدیمی استفاده کنید. هدف CIC پردازش 80 درصد از پرونده هایی است که در تاریخ 15 دسامبر 2016 یا بعد از آن ارسال شده و تصمیم گیری در طی 12 ماه از زمان دریافت برنامه ، انجام شده است.

 1. اگر بعد از 31 ژانویه 2017 برای درخواست اسپانسرشیپ همسر درخواست کرده اید:

اگر بعد از 31 ژانویه 2017 اقدام کردید ، باید از فرم ها و چک لیست جدید برنامه در وب سایت CIC استفاده کنید. بنابراین اطمینان حاصل کنید که از ورژن های قدیمی استفاده نمی کنید زیرا دیگر پذیرفته نمی شوند.

عواملی که باید هنگام اقدام برای این برنامه در نظر بگیرید

در زیر لیستی از عوامل مهمی وجود دارد که باید توسط اسپانسر در نظر گرفته شود. بسیاری از پرونده ها رد می شوند زیرا آنها یکی از شرایط زیر را رعایت نمی کنند یا دلیل کافی برای حمایت از پرونده خود ارائه نمی دهند. مهم است که شما قبل از اقدام به مهاجرت به کانادا این عوامل را در نظر بگیرید.

 1. آیا در سال های گذشته کسی اسپانسر شما شده است؟

اگر می خواهید اسپانسر همسرتان شوید و چند سال پیش توسط شخص مقیم دائم کانادا حمایت شده اید ، این کار از نظر قانونی امکان پذیر است. با این حال ، طبق آخرین دستورالعمل ها ، حداقل پنج سال باید صبر کنید تا بتوانید اسپانسر همسرتان شوید. این زمان پس از دریافت اقامت دائم شما آغاز و محاسبه می شود.

 1. آیا شما مقیم مستقر در کانادا هستید؟

دولت کانادا مواردی را تجربه کرده است که افراد به کانادا مهاجرت می کنند و سپس به دلیل کمبود منابع مالی ، برای پشتیبانی به دولت و سایر سازمان های خصوصی مراجعه می کنند. برای اطمینان از اینکه اسپانسر قادر به حمایت مالی از مهاجر است ، برنامه حمایت مالی همسر، اسپانسر را ملزم می کند که مسئولیت کامل مهاجر را به عهده بگیرد. وی باید از لحاظ مالی از مهاجر پشتیبانی کند و باید شرایط زندگی وی را تأمین کند.قبل از ثبت درخواست خود ، باید اثبات کنید که بودجه و یا منابع درآمد کافی دارید تا نه تنها از خود و افراد تحت تکفل حمایت کنید ، بلکه از مهاجر تحت حمایت مالی خود نیز حمایت کنید.

 1. آیا قبلاً اسپانسریکی از اقوام خود بوده اید؟

تاریخچه شما وقتی متقاضی مهاجرت همسر تحت این برنامه هستید بسیار مهم است. دولت کانادا علاقمند است بداند که شما در زمان ثبت درخواست خود و یا حمایت از یک مهاجر دعوت شده در گذشته ، هنگام مهاجرت به کانادا ، چگونه عمل کرده اید. اگر قبلاً از یکی از اقوام خود حمایت مالی کرده اید و نتوانسته اید مطابق تعهدات، نیازهای او را برآورده کنید، این برای شما یک نشانه قرمز است. شما باید ثابت کنید که شرایط شما در آن زمان متفاوت بوده و باید اسنادی ارائه دهید که مطلوبیت وضعیت مالی فعلی شما را ثابت کند.

مسئولیت های اسپانسر و متقاضی

مسئولیت های اسپانسر:

برای همه برنامه های اسپانسرشیپ، اسپانسر ها باید:

 1. اطمینان حاصل کنند که آنها معیارهای حمایت مالی و شرایط واجد شرایط بودن را دارند و از یکی از اقوام با عنوان همسر یا شریک زندگی مشترک در کانادا حمایت می کنند،
 2. تعهد و قرارداد حمایت مالی را کامل کنید،
 3. به برنامه های خوداظهاری مربوط به واجد شرایط بودن حمایت مالی و ارتباط آنها با افراد تحت حمایت، از جمله مدت زمان رابطه، پاسخ دهید،
 4. برای پرداخت کلیه هزینه های قابل استفاده، رسید بانکی یا HPM را درج کنید،
 5. در صورت عدم تأمین شرایط حمایت مالی، درخواست را متوقف کنید ،
 6. فرم های اسپانسری و اقامت دائم را به طور کامل تکمیل شده و امضا شده ، با تمام موارد مورد نیاز و تمام اسناد پشتیبانی لازم به CPC-V ارسال کنید.

نقش و مسئولیت های اسپانسرشیپی همسر CPC-V

CPC-V:

 1. هر دو فرم ها و مدارک اسپانسرشیپ و اقامت دائم را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که به درستی تکمیل و امضا شده اند و حداقل شرایط مندرج در آیین نامه را رعایت کرده اند.
 2. اطمینان حاصل کند که برنامه شامل اثبات پرداخت هزینه های قابل اجرا در یک بانک کانادایی است. هزینه ها شامل:
 • هزینه بررسی پرونده اسپانسرشیپ (غیر قابل استرداد)
 • هزینه بررسی برای هر شخص که در برنامه گنجانده شده است (در شرایط خاص قابل استرداد است) ؛ و
 • حق اقامت دائم (RPRF) (ممکن است به تأخیر بیفتد ، یا در صورت عدم دریافت اقامت دائم قابل استرداد است).
 1. درخواست حمایت مالی را بررسی می کند و حمایت کنندگان را در برابر معیارهای حمایت مالی و شرایط واجد شرایط بودن ارزیابی می کند.
 2. درخواست اقامت دائم را بررسی می کند و متقاضی را بر اساس شرایط واجد شرایط بودن ارزیابی می کند.
 3. تایید یا رد درخواست براساس شرایط واجد شرایط بودن اسپانسری.
 4. درخواست پذیرش اعضای خانواده مقیم خارج از کشور را از دفتر ویزای مربوطه درخواست می کند.
 5. درخواست بررسی سوابق / بررسی های امنیتی برای کودکان متقاضی و وابسته به کانادا از طریق دریافت الکترونیکی اطلاعات مورد نیاز با پلیس مربوطه.
 6. در صورت نیاز به بررسی دقیق ، به CIC محلی مراجعه کند،
 7. بررسی های قابل قبول (به عنوان مثال پزشکی ، امنیتی و سابقه) را به پایان می رساند و پرونده الکترونیکی را در FOSS به روز می کند. پس از تکمیل این به روزرسانی ها در FOSS ، CIC محلی با متقاضی برای مصاحبه اقامت دائم تماس می گیرد و روند اقامت دائم را تکمیل می کند.

ارزیابی انواع روابط

 1. همسر
 • شواهد رابطه:

شواهد مستند همسر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سند ازدواج؛
 • اثبات طلاق اگر متقاضی یا همسر وی قبلاً ازدواج کرده باشند.
 • شواهدی مبنی بر اینکه متقاضی با اسپانسر زندگی می کند ، به عنوان مثال ، رهن ، اجاره ، اسناد دیگری که آدرس یکسانی را برای هر دو نشان می دهد.

شواهد همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • دعوت نامه ها و عکس های عروسی. و
 • اسناد سایر موسسات یا سایر مقامات دولتی ، مانند : آژانس درآمد کانادا که نشان دهنده رابطه زناشویی باشد.
 1. شریک قانونی (common law partner)

در مورد یک شریک قانونی، شواهد مستند باید شامل موارد زیر باشد:

 • اعلامیه قانونی روابط مشترک شریک قانونی
 • اثبات جدایی از همسر سابق در صورتیکه چه اسپانسر و چه همسر وی قبلاً ازدواج کرده باشند.
 • شواهدی مبنی بر اینکه آنها حداقل یک سال با هم زندگی کرده اند (به عنوان مثال اسنادی که آدرس یکسانی را برای هر دو نشان می دهد).

شواهد همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسناد سایر موسسات یا سایر مقامات دولتی ، مانند آژانس درآمد کانادا ، که یک رابطه مشترک را نشان می دهد.
 • اسنادی که مالکیت مشترک املاک را نشان می دهد (رهن ، اجاره نامه).
 • حساب های بانکی مشترک ؛ و
 • سیاستهای بیمه ای.
 1. زندگی مشترک

یکی از معیارهای واجد شرایط بودن در R124 ، اثبات داشتن زندگی مشترک با اسپانسر در کانادا است. اسنادی که به عنوان اثبات رابطه ارائه می شوند نیز باید ثابت کنند که همسر یا شریک زندگی مشترک و اسپانسر با هم زندگی می کنند. اگر اینطور نباشد،  CPC-V اسناد بیشتری را درخواست خواهد کرد و یا هر دو نفر برای مصاحبه به یک CIC ارجاع داده خواهند شد.

افرادی که در زمان اعطای اقامت دائم توسط CIC با اسپانسر خود زندگی مشترک ندارند، (افرادی که حذف شده اند یا کانادا را بصورت داوطلبانه ترک کرده اند) ، واجد شرایط دریافت اقامت دائم تحت کلاس اسپانسرشیپی همسر نیستند و می توانند از طریق برنامه کلاس خانواده (خارج از کانادا) اقدام نمایند.