دانشگاه وسترن انتاریو (UWO) که با نام دانشگاه وسترن شناخته می شود، یک دانشگاه تحقیقاتی در شهر لندن در استان انتاریو در کشور کانادا است. دانشکده اصلی این دانشگاه در یک زمین وسیع به مساحت 455 هکتار در یک محله مسکونی واقع شده است. 12 دانشکده و مدرسه وابسته به این دانشگاه مشغول فعالیت هستند و این نشان دهنده وسعت و قدرت علمی این دانشگاه است. دانشگاه انتاریو در سال 1878 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و اکنون یکی از دانشگاه های بزرگ کانادا محسوب می شود.

به طور کلی تحصیل در کشور کانادا یکی از راه های مهاجرت به این کشور به صورت موقت است. اعتبار بالای مدارک دانشگاهی در این کشور به گونه ای است که دارندگان آن در ایران نیز با سهولت بیش تری می توانند به کاریابی امیدوار شوند. از همین روست که بسیاری از افراد برای تضمین آینده شغلی خود کشور کانادا را به عنوان مقصد تحصیل خود انتخاب می کنند. ما در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا در رابطه با شرایط تحصیل در دانشگاه وسترن انتاریو توضیحات تکمیلی را ارائه کنیم تا علاقمندان به این دانشگاه بتوانند اطلاعات تکمیلی در این رابطه را بدست آورند.

تاریخچه دانشگاه وسترن انتاریو

دانشگاه وسترن انتاریو را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور کانادا برشمرد که با تقریبا 150 سال قدمت امروزه یکی از دانشگاه های برتر کشور کانادا و جهان به شمار می رود. آرزو های اسقف هلموت برای انجام تحقیقات بین المللی سبب شده است تا امروزه دانشگاه وسترن انتاریو در سطح جهان یک دانشگاه شناخته شده باشد. رهبری که همواره چشم به آینده داشت و موجب شکل گرفتن دانشگاه وسترن انتاریو شد. دانشگاه غربی انتاریو در 7 مارس 1878 توسط اسقف ایزاک هلموت که در سال 1901 درگذشت تاسیس شد. سه سال پس از تاسیس دانشگاه، یعنی در سال 1881، اولین دانشجویان اجازه تحصیل در این دانشگاه را پیدا کردند. 4 دانشکده هنر، حقوق، الهیات و پزشکی از بدو تاسیس دانشگاه تدریس می شدند.

در سال 1916، دانشکده فعلی از خانواده کینگزمیل خریداری شد و در سال 1923، نام دانشگاه تغییر کرد و به دانشگاه غربی انتاریو تغییر پیدا کرد.

از زمانی که اولین دانشجوی این دانشگاه در سال 1883 موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود شد، همواره یک مکان مناسب و پر جنب و جوش برای تحصیل بوده است. دانشگاه وسترن امروزه دارای 12 دانشکده مختلف است و 3 دانشگاه و کالج نیز زیر نظر این دانشگاه مشغول آموزش دانشجویان هستند. در حال حاضر بیش از 36000 دانشجو در بیش از 400 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه وسترن نقش بسیار ویژه ای در کشف انسولین داشته است. در سال 1920 سر فردیک بانتینگ از خواب نا آرام خود برخواست و با نوشتن 25 کلمه منجر به کشف انسولین شد و به همین دلیل جایزه پزشکی نوبل را نیز برای خود بدست آورد. در سال 1932 نیز برای اولین بار برنامه آموزش غیر فرانسوی زبان ها به زبان فرانسوی در تراوا پیستول کبک به همت دانشگاه وسترن انتاریو آغاز شد و این برنامه همچنان نیز ادامه دارد.

1951 نیز سال مهم دیگری در تاریخ دانشگاه وسترن انتاریو بوده است. جایی که محققان این دانشگاه به سرپرستی ایوان اسمیس موفق شدند تا “بمب کبالت” را کشف کنند. کشفی بزن که توانست میزان بهبودی سرطان دهانه رحم را از 25% به 75% افزایش دهد.

دانشگاه وسترن اگرچه یک دانشگاه قدیمی است اما همواره به دنبال افرادی است که می توانند با کشف های خود زندگی نسل های بعدی را تغییر دهند. در سال 1965، دانشگاه غربی به عنوان یک دانشگاه پیشگام در مهندسی باد شناخته می شد و آزمایشاتی را در ساختار ساختمان های مرکز تجارت جهانی، برج سیرز و برج جاکارتا انجام داد. دانشگاه وسترن اعلام کرده است که به سیطره و سلطه خود در رشته های مهندسی با افتتاح مرکز WindEEE ادامه خواهد داد.

دانشگاه وسترن تنها در کشور کانادا فعالیت ندارد. اولین پردیس مدرسه تجارت آمریکای شمالی وابسته به این دانشگاه در سال 1998 در کشور هنگ کنگ افتتاح شد و همچنان نیز این فعالیت ادامه دارد.

دانشگاه وسترن انتاریو را باید به عنوان یکی از دانشگاه های پیشگام در عرصه پزشکی معرفی کرد که از ابتدای تاسیس خود در این زمینه فعالیت های بسیاری داشته است. دانشگاه وسترن در سال 2012 موفق به کسب یک واکسن کارآمد در رابطه با بیماری ایدز به سرپرستی دکتر چیل یونگ کانگ شد که به تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا برای شروع آزمایشات بالینی انسانی نیز رسید.

دانشگاه وسترن انتاریو

مشاهیر دانشگاه وسترن انتاریو

مشاهیر یک دانشگاه نشان می دهند که این دانشگاه در طول فعالیت خود چگونه توانسته است علم را به عمل تبدیل کند. در تاریخچه دانشگاه وسترن انتاریو نیز اسامی بسیار بزرگی دیده می شود. یکی از شخصیت های برجسته وابسته به این دانشگاه سر فردریک گرانت (Sir Frederick Grant Banting) پزشک کانادایی است که در سال 1923 برنده جایزه نوبل در رشته فیزیولوژی و پزشکی شد. آلیس مونرو (Alice Munro) نیز دیگر شخصیت برجسته این دانشگاه است که در سال 2013 برنده جایزه نوبل در رشته ادبیات شد.

مارگارت چان فونگ (Margaret Chan Fung Fu-chun) یک پزشک مشهور چینی است که یکی از مدیران مشهور سازمان بهداشت جهانی بوده است. اولین فضا نورد زن کانادایی روبرتا بوندر (Roberta Bondar) نیز بخشی از تحصیلات خود را در این دانشگاه پشت سر گذاشته است. استفان برونت (Stephen Brunt) خبرنگار ورزشی و برنده چنده جایزه مهم خبری نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است.

دیوید فورنیش (David Furnish) کارگردان مشهور کانادایی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است. آلبرتوداهیک (Alberto Dahik) نخست وزیر سابق اکواردور نیز فارغ التحصیل دانشگاه وسترن است. بازیگران و هنرمندان فراوانی نیز در این دانشگاه تحصیل کرده اند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیویس فرنیش
 • مکس فرگوسن
 • توماسون هایوی
 • سیمو لیو
 • سارا ریچاردسون
 • کلی تورنتون
 • راب استوارت

نگاهی به جایگاه علمی دانشگاه وسترن انتاریو

نکته ای بسیار مهم در رابطه با هر دانشگاه بدون تردید جایگاهی است که دانشگاه در میان دانشگاه های برتر جهان به دست آورده است. خروجی های علمی یک دانشگاه، تعداد کتاب های منتشر شده، تعداد دانشجویان و اساتید، وسعت و شهرت دانشگاه و بسیاری عوامل دیگر همگی در رشد یک دانشگاه و رتبه بندی های جهانی موثر هستند. دانشگاه وسترن را می توان به عنوان یکی از دانشگاه های برتر در کشور کانادا و همچنین جهان معرفی کرد که هر ساله فارغ التحصیلان موفق فراوانی را برای ورود به بازار کار آماده می کند.

در جدول زیر جایگاه دانشگاه وسترن انتاریو در سازمان های ارزیاب مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

جایگاه دانشگاه وسترن انتاریو در سازمان های ارزیاب مختلف

در جدول فوق به خوبی مشخص است که دانشگاه وسترن انتاریو یکی از 250 دانشگاه برتر در جهان و یکی از 10 دانشگاه برتر کشور کانادا است. بنابراین اخذ مدرک تحصیلی از این دانشگاه نه تنها در کانادا بلکه در ایران و سایر کشور های جهان می تواند مانند یک کلید، راه گشای مناسبی برای ورود به بازار کار باشد.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه وسترن انتاریو

علاوه بر توجه به جایگاه علمی دانشگاه باید جایگاه رشته های تحصیلی مختلف در یک دانشگاه را نیز مورد توجه قرار داد چرا که ممکن است کیفیت آموزشی در رشته های مختلف تحصیلی در یک دانشگاه بسیار متفاوت باشد. برای مثال دانشگاه وسترن انتاریو در رشته اقتصاد موفق به کسب جایگاه 74 جهان شده است و در رشته شیمی جایگاهی بهتر از 508 بدست نیاورده است. در جدول زیر، جایگاه علمی برخی از شناخته ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه وسترن انتاریو را ارائه کرده ایم.

جایگاه علمی رشته های مختلف در دانشگاه وسترن انتاریو

دانشگاه وسترن انتاریو از نگاه آمار و ارقام

یکی از مواردی که معمولا برای مخاطبان تحصیل در یک دانشگاه می تواند اهمیت پیدا کند، آمار و ارقامی است که در پایان هر سال تحصیلی توسط دانشگاه اعلام می شود. در این بخش به بررسی اطلاعاتی در خصوص دانشگاه وسترن انتاریو خواهیم پرداخت.

 • دانشگاه جز 1% دانشگاه برتر در جهان است
 • دانشگاه وسترن انتاریو یکی از اعضای U15 به عنوان دانشگاه های برتر تحقیقاتی کانادا
 • 40000 دانشجو شامل بیش از 5800 دانشجوی بین المللی از 128 کشور جهان
 • 6% از دانشجویان پس از پایان سال اول تحصیل تحصیلات خود را در دانشگاه ادامه می دهند (یکی از بالاترین نرخ ها در کشور کانادا)
 • 12 دانشکده وابسته به این دانشگاه در حال آموزش دانشجویان هستند
 • بیش از 400 برنامه (رشته) آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی
 • نرخ اشتغال به کار معادل 95.2% پس از دریافت مدرک تحصیلی
 • بیش از 325000 فارغ التحصیل در 150 کشور دنیا

بر اساس گزارش دانشگاه 25006 دانشجو در مقطع کارشناسی این دانشگاه مشغول تحصیل هستند. در مقطع کارشناسی ارشد اما 3946 نفر مشغول به تحصیل است. در مقطع دکترا نیز 2219 نفر مشغول تحصیل به صورت تمام وقت هستند. از میان دانشجویان اعلام شده، 4568 نفر دانشجویان بین المللی هستند. به تفکیک باید گفت که 2893 نفر در مقطع کارشناسی، 1010 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و 665 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل هستند.

1325 استاد رسمی در این دانشگاه نیز مشغول به تدریس به دانشجویان در رشته های مختلف هستند. در جدول زیر تعداد این اساتید بسته به گروه آموزشی معرفی شده اند.

تعداد اساتید بسته به گروه آموزشی

هزینه تحصیل در دانشگاه وسترن انتاریو

تردیدی وجود ندارد که هزینه های مربوط به تحصیل در یک دانشگاه نیز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است و دانشجویان باید پیش از اقدام برای تحصیل در یک دانشگاه، ابتدا قدرت مالی خود را مورد بررسی قرار دهند. در جدول زیر هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی در برخی از رشته های تحصیلی بیان شده است. لازم به ذکر است کلیه هزینه های اعلام شده در جدول زیر به واحد دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در دانشگاه وسترن انتاریو

بدیهی است که پرداخت هزینه های ذکر شده در جدول بالا برای بسیاری دشوار باشد اما باید گفت که هزینه های تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه وسترن انتاریو به شدت کم تر است. برای مثال هزینه هر ترم تحصیلی در مقطع ارشد در رشته حقوق  برای دانشجویان تمام وقت 9869.21$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. تحصیل در رشته مهندسی نیز در هر ترم 14251.55$ دلار کانادا هزینه دارد و شهریه تحصیل در هر ترم رشته پرستاری نیز 9707.88$ دلار کانادا محاسبه شده است. شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در هر ترم تحصیلی در حدود 26902.55$ دلار کانادا است. در رشته MBA اما شهریه ها بسیار بالا تر است و دانشجویان برای تحصیل در این رشته باشد 119898.35$ دلار کانادا پرداخت کنند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کانادا و همچنین آشنایی با نحوه مهاجرت به این کشور می توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

 

سایت رسمی دانشگاه : www.uwo.ca