نحوه گرفتن معافیت تحصیلی برای اپلای دانشجویان یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور با آن روبرو می شوند. دانشجویان دختر برای خروج از کشور مشکلی نخواهند داشت اما متقاضیان پسر برای خروج از کشور پس از 18 سالگی باید مجوزهای قانونی خروج از کشور را دریافت کنند و در غیر این صورت اجازه خروج به آن ها داده نمی شود.

متقاضیان پسر برای تحصیل در کشور پس از 18 سالگی نیز نیاز به دریافت مجوز از سازمان نظام وظیفه دارند و در صورتی که بخواهند در خارج از کشور نیز به ادامه تحصیل بپردازند، باید مجوزهای مشابهی را دریافت کنند که البته نیازمند ارائه وثیقه است. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شرایط دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور را تشریح کرده و به پرسش های کلیدی در این رابطه پاسخ دهیم.

چگونگی خروج از کشور برای مشمولین سربازی

در صورتی که کمتر از 18 سال سن دارید، می توانید بدون دغدغه از کشور خارج شوید. برای مثال متولدین 1/7/1383، تا تاریخ 31/6/1401 به راحتی می توانند از کشور خارج شوند و نیازی به دریافت معافیت تحصیلی نخواهند داشت و کافی است در این رابطه به پلیس مهاجرت و گذرنامه مهاجرت کنند. با این حال افرادی که شرایط سنی آن ها متفاوت است نیاز به دریافت مجوز خواهند داشت. مشمولین خدمت سربازی در ایران تنها در شرایط زیر می توانند از کشور خارج شوند.

  • کلیه مشمولینی که فاقد غیبت بوده و معافیت تحصیلی آن ها اعتبار داشته باشد
  • کلیه فارغ التحصیلان مدارس ایران (دیپلم و پیش دانشگاهی) که همچنان مهلت معرفی آن ها به نظام وظیفه دارای اعتبار باشد
  • دانشجویان فارغ التحصیلی که تاریخ اتمام دوره تحصیلی آن ها کمتر از یک سال باشد
  • افرادی که وثیقه اعلام شده را ارائه کرده باشند

در صورتی که کارت پایان یا معافیت از خدمت در اختیار نداشته باشید، به گرفتن معافیت تحصیلی برای خروج از کشور نیاز خواهید داشت که نیازمند طی کردن مسیر مشخص خود است.

شرایط و نحوه درخواست گواهی معافیت تحصیلی برای اپلای در خارج از کشور

زمانی که دوره آموزشی شما در دانشگاه به پایان برسد، به این دلیل که کارت پایان خدمت در اختیار ندارید، نمی توانید مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید و در نتیجه یکی از اصلی ترین مدرک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی را در اختیار ندارید. اولین اقدام پس از پایان دوره تحصیلی برای شما آن خواهد بود که مراحل فارغ التحصیلی را انجام دهید و گواهی اولیه خود را دریافت کنید. در این زمان شما یک سال فرصت خواهید داشت تا خود را به سازمان نظام وظیفه کشور به عنوان سرباز آماده به خدمت معرفی کنید.

پس از دریافت کلیه امضاهای مربوط به فارغ التحصیلی، شما یک نامه خطاب به سازمان ناجا دریافت می کنید که در آن اطلاعات شخصی شما به ثبت رسیده است. این نامه تفاوت چندانی با گواهی فارغ التحصیلی شما نخواهد داشت و هرگز به صورت المثنی صادر نخواهد شد. در ادامه هر فرد باید مسیر مشخصی را برای گرفتن مجوز خروج از کشور طی کند که به آن اشاره خواهیم کرد.

گرفتن برگه سبز اعزام به خدمت سربازی

در این مسیر جای نگرانی وجود ندارد چراکه قرار نیست به خدمت سربازی اعزام شوید بلکه این یکی از الزاماتی است که در مسیر دریافت معافیت سربازی به آن نیاز خواهید داشت. همه افرادی که قصد خدمت سربازی را دارند، باید برگه اعزام به خدمت خود را به یکی از مراکز پلیس +10 در کشور تحویل دهند. زمانی که فردی برگه سبز را دریافت می کند به طور کامل آماده ورود به دوره سربازی خواهد بود. در برگه سبز تاریخ اعزام و مشخصات شخصی فرد به طور کامل ثبت شده است.

پس از دریافت برگه سبز، باید به یکی از مراکز پزشکی مورد تایید، که آدرس آن ها از طریق پلیس +10 در اختیار شما قرار می گیرد مراجعه کنید. تمام مشکلات احتمالی خود از نظر پزشکی را باید در اختیار پزشک قرار دهید.

دقت داشته باشید که پروسه دریافت معافیت پزشکی ممکن است زمانبر باشد؛ در نتیجه در صورتی که زمان کافی برای سپری کردن در این رابطه ندارید، بهتر است از این کار منصرف شوید.

پس از انجام تست های پزشکی همه مشمولان موظف به تزریق واکسن دیفتری- کزار و همچنین مننژیت هستند. با انجام این مراحل فرد باید به مرکز پلیس +10 بازگردد و مدارک خود را در اختیار آن ها قرار دهد تا برگه سبز خود را دریافت کند. حال فرد آماده اعزام به خدمت سربازی خواهد بود و باید منتظر زمان اعزام باشد. اما از آن جا که شما قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، باید مراحل دیگری را پشت سر بگذارید

دریافت نامه وزارت علوم برای معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور

با عبور از مرحله دریافت برگه سبز اعزام به خدمت، شما باید از طریق وزارت علوم، نامه معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید. در مرحله اول باید به سایت نشا مراجعه کنید و فرم ثبت نام خود را تکمیل کنید. برای این کار به اسکن عکس پرسنلی، شناسنامه، کارت ملی، نامه پذیرش از دانشگاه و همچنین اسکن پاسپورت (اختیاری) نیاز خواهید داشت. با توجه به این که امکان ارسال مدرک تحصیلی برای شما وجود نخواهد داشت، می توانید مدرک روشن شدن وضعیت نظام وظیفه که از دانشگاه دریافت کرده اید را آپلود کنید. سپس درخواست معرفی به نظام وظیفه را نیز به ثبت برسانید.

در مرحله بعد باید به ساختمان امور دانشجویان وزارت علوم مراجعه کنید. در این زمان باید فتوکپی شناسنامه، کارت ملی، نامه پذیرش و نامه خطاب به ناجا که از دانشگاه دریافت کرده اید را در اختیار داشته باشید. در اختیار داشتن برگ سبز نیز از سال 1397 تا کنون یک الزام برای دریافت نامه از وزارت علوم به نظام وظیفه است.

مراجعه به سازمان نظام وظیفه برای دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

برای این که بتوانید معافیت تحصیلی خود را دریافت کنید، در مرحله پایانی باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید. در این مرحله نیز باید مدارکی مانند اصل شناسنامه و کارت ملی، برگه سبز اعزام به سربازی، نامه وزارت علوم و همچنین نامه دانشگاه به ناجا را در اختیار داشته باشید. توصیه می شود که پیش از مراجعه به سازمان نظام وظیفه، برای سرعت بخشیدن به پروسه دریافت نامه نهایی یک حساب بانکی در بانک قوامین افتتاح کرده و فتوکپی مدارک شناسایی را نیز به تعداد در اختیار داشته باشید.

برای این که بتوانید پروسه کار خود در سازمان نظام وظیفه را آغاز کنید، باید به قسمت تحصیلی سازمان مراجعه کنید. زمانی که وارد ساختمان اصلی شدید، نامه وزارت علوم و برگه سبز اعزام را در اختیار کارمند سازمان قرار دهید تا یک فرم را در اختیار شما قرار دهد. کلیه قسمت های خواسته شده را تکمیل کنید و آن را نزد خود نگه دارید. پس از امضای کامل فرم، آن را در اختیار بخش مالی قرار دهید تا شما را به بانک معرفی کند. بهترین گزینه برای شما بانک قوامین است و بهتر است به این بانک مراجعه کنید.

اگر حساب خود را در بانک قوامین افتتاح نکرده باشید، باید این پروسه را طی کنید. فرم درخواست افتتاح سپرده سرمایه گذاری مدت دار را دریافت کنید. باید یک حساب مدت دار فاخر در این بانک افتتاح کنید و مطابق با خواسته بانک فرم ها را تکمیل کنید. انجام این کار کارمزدی در حدود 200000 ریال خواهد داشت. میزان ضمانت برای خروج کشور در حال حاضر 20 میلیون تومان است. برای دریافت سود بانکی بهتر است 24000000 ریال اضافه را نیز در حساب خود بلوکه کنید. بنابراین در مجموع 225000000 ریال در حساب خود بلوکه کنید تا مشکلی از این بابت نداشته باشید. در انتها یک کاغذ گلاسه ضمانت نامه در اختیار شما قرار خواهد گرفت که باید آن را تحویل باجه مالی سازمان نظام وظیفه دهید. بهتر است یک کپی از ضمانت نامه خود داشته باشید.

فرم اولیه و همچنین ضمانت نامه را در اختیار باجه مالی قرار دهید تا بتوانید امضای این باجه را نیز دریافت کنید. در مرحله بعد باید به باجه تحصیلی بازگردید و برگه معافیت تحصیلی خارج از کشور را در اختیار شما قرار دهند. دقت داشته باشید که این برگه باید مهر و امضا شود. سپس باید مدارک خود را در اختیار باجه اعزام قرار دهید تا یک مهر دیگری را بر روی برگه معافیت تحصیلی شما بزند. در مرحله آخر باید به حوزه مدیریت مراجعه کنید تا آخرین مهر و امضای مورد نیاز را دریافت کنید.

پس از دریافت این مدرک، مجدد به وزارت علوم مراجعه کنید تا نامه ای که نظام وظیفه در اختیار شما قرار داده است را تایید کنند. سپس این نامه را در اختیار دانشگاه قرار دهید تا از این طریق بتوانید دانشنامه خود را نیز دریافت کنید.

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که متقاضیان پسر تحصیل در خارج از کشور دارند، شرایطی است که برای دریافت مجوز خروج از کشور باید با آن روبرو شوند. دانشجویان یا دانش آموزانی که در حال تحصیل هستند و قصد دارند پس از دریافت مدرک تحصیلی خود به خارج از کشور مهاجرت کنند، باید برنامه ریزی دقیقی برای دریافت مجوزهای لازم داشته باشند چراکه زمان معافیت تحصیلی آن ها پس از فراغت از تحصیل محدود است و این مسئله می تواند شرایط اعزام آن ها به خارج از کشور را دچار مشکل کند.

در صورتی که همچنان ابهاماتی در رابطه با شرایط دریافت مدرک و همچنین معافیت تحصیلی دارید، می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و از رهنمودهای ایشان در این زمینه نیز استفاده کنید. در برخی از موارد نیز مراجعه به سازمان نظام وظیفه یا تماس با آن ها می تواند به شما کمک کند تا به خواسته خود در این زمینه دست پیدا کنید.