یکی از بهترین روش های مهاجرتی به کشور کانادا را می توان در تحصیل در این کشور دانست چراکه دانشجویان با توجه به اینکه قصد تقویت دانش خود را دارند، مورد احترام کشور کانادا قرار خواهند گرفت. دانشجویان پس از دریافت مدرک تحصیلی خود از کشور کانادا این فرصت را خواهند داشت که به انتخاب خود یا در خاک این کشور اقامت داشته باشند یا اینکه به کشور خود بازگردند و با توجه به کیفیت بالای مدرک خود در کشور کانادا بتوانند بالاتر از بسیاری از متقاضیان کار قرار گرفته و به شغل مورد نظر خود دست پیدا کنند.

یکی از دانشگاه های بزرگ کشور کانادا که در شهر تاندربی و اوریلیا در استان انتاریو فعالیت می کند، دانشگاه لیکهد (Lakehead) است و تعداد دانشجویان نسبتا زیادی را در خود جای داده است. ساختمان اصلی این دانشگاه در شهری تاندربی واقع شده است و پردیس اوریلیا در فاصله 150 کیلومتری شهر تورنتو واقع شده است و تعداد کمی دانشجو را در خود جای داده است. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات جامعی در خصوص شرایط تحصیل در دانشگاه لیکهد در کانادا در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از این طریق با آگاهی بیشتری در رابطه با تحصیل در این دانشگاه تصمیم گیری کنید.

تاریخچه دانشگاه لیکهد

دانشگاه لیکهد با ترکیب موسسه فنی لیکهد و همچنین کالج علوم، هنر و فناوری لیکهد به وجود آمد. موسسه فنی لیکهد با این هدف به وجود آمد که بتواند به نیاز های آموزش عالی در منطقه شمال غربی استان انتاریو پاسخ دهد. در تاریخ 4 ژوئن 1946 با تصمیم نهادهای دولتی این موسسه فعالیت خود را آغاز کرد و در در ژانویه سال 1948 نیز کلاس های درس در مکان های موقتی که به صورت اجاره ای در اختیار موسسه قرارگرفته بودند در مرکز شهر پورت آرتور شروع شدند. در ماه سپتامبر همان سال بود که اولین دوره آموزش دانشگاهی در این دانشگاه آغاز شد.

کالج هنر، علوم و فناوری لیکهد با تصویب قانونی توسط قانونگذاران انتاریو در تاریخ 1 آگوست 1957 رسما تاسیس شد. سال ها بعد، قوانین مربوط به کالج هنر، علوم و فناوری لیکهد دچار تغییر شد و این موسسه اجازه پیدا کرد تا دانشکده های جدیدی را ایجاد کند و اجازه اعطای درجه علمی در رشته های هنر و علوم را به دست آورد. قانون دانشگاه نیز در تاریخ 22 جون سال 1965 در این موسسه امضا شد و از آن پس بود که دانشگاه لیکهد با رضایت سلطنتی فعالیت خود را آغاز کرد. این قانون در تاریخ 1 جولای سال 1965 رسما به مرحله اجرا رسید. از آن پس بود که کالج هنر، علوم و تکنولوژی لیکهد به دانشگاه لیکهد تغییر نام داد و تا کنون نیز به همین نام شناخته می شود. اولین مدرک تحصیلی در دانشگاه لیکهد نیز در تاریخ 5 می 1965 به سناتور نورمن مک لود پترسون اعطا شد.

تصویر دانشگاه لیکهد

در سال 2006، دانشگاهی لیکهد به مرکز استان انتاریو منتقل شد و پردیس اوریلیا نیز فعالیت خود را در این استان و تحت نظارت دانشگاه لیکهد آغاز کرد. این پردیس در اولین سال برای 104 دانشجو کلاس های درس را دایر کرد. در حال حاضر در حدود 1400 دانشجوی تمام وقت در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در سال 2018 نیز 437  دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند.. این پردیس دانشگاهی در یک منطقه به مساحت 85 هکتار در غرب اوریلیا واقع شده است. در سال 2012 نیز فعالیت این پردیس به صورت رسمی با کالج گورجین آغاز شد. مرکز تحقیقات مطالعات جوامع پایدار نیز توسط همین پردیس در سال 2014 به افتتاح رسید و در سال 2016 نیز جشن بزرگی به مناسبت 10 سالگی آن برگزار شد.

مشاهیر دانشگاه لیکهد کانادا

زمانی که می خواهید یک دانشگاه را برای تحصیل خود انتخاب کنید، بهتر است به لیست مشاهیر دانشگاه نیز توجه داشته باشید چرا که می توانید از این طریق درک کنید که چگونه در یک دانشگاه علم به عمل تبدیل می شود. دانشگاه لیکهد در سال های اخیر پیشرفت های بسیار زیادی داشته و به همین دلیل نیز تعداد بسیار زیادی از مشاهیر این دانشگاه در سال های اخیر توانسته اند مدرک تحصیلی خود را در این دانشگاه دریافت کنند.

یکی از مشاهیر برجسته دانشگاه لیکهد، دکتر فرشاد اویسی است که در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه تحصیل کرده است و امروز به عنوان یکی از اعضای تیم تحقیقات در دانشگاه سیدنی فعالیت می کند. دیانا شومپرلن (Diane Schoemperlen) نویسنده سرشناس کانادایی نیز در این دانشگاه تحصیلات خود را به پایان رسانده است. روی پیوسانا (Roy Piovesana) تاریخدان برجسته نیز در این دانشگاه تحصیل کرده است.

دانشگاه لیکهد جزو بیست و هفتمین دانشگاه برتر کانادا محسوب می شود

لین مکلئود (Lyn McLeod) یکی از شخصیت های برجسته سیاسی است که در این دانشگاه تحصل کرده است او عضویت در مجلس قانونگذار انتاریو، عضویت در هیئت وزیران و ریاست حزب لیبرال انتاریو را تجربه کرده است. رونالد دوئامل (Ronald J. Duhamel) عضو سابق پارلمان و سناتور کانادایی، بروس هایر (Bruce Tolhurst Hyer) رهبر حزب سبز کانادا، پاتریسیا هایدو (Patricia A. Hajdu) وزیر بهداشت کانادا، داستی میلر (Eleanor Joan ‘Dusty’ Miller) اولین شهردار زن تاندربی و ویچ دیلون (Vic Dhillon) از جمله شخصیت های سیاسی برجسته ای هستند که در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

استفان لو (Stephen Low) کارگردان سینما، میچ مائونو (Mitch Maunu) ورزشکار حرفه ای هاکی، روبرت لاورنس (Robert Lawrence MacDonald) ورزشکار سرشناس رزمی، جوئل شربان (Joel Scherban) ورزشکار حرفه ای هاکی، برندا چمپمن (Brenda Chapman) نویسنده سرشناس کانادایی، دومینکوئه بوچارد (Dominique Bouchard) قهرمان المپیک زنان در رشته شنا نیز همگی از جمله ورزشکاران و هنرمندان برجسته ای هستند که در این دانشگاه به تحصیل پرداخته اند.

بررسی جایگاه علمی دانشگاه لیکهد در جهان

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در رابطه با تحصیل در یکی دانشگاه خارجی باید به آن توجه بسیار ویژه ای داشته باشد، جایگاه علمی دانشگاهی است که انتخاب کرده اید. سازمان های ارزیاب هر ساله با توجه به ضوابطی که از پیش تعیین کرده اند به ارزیابی دانشگاه های موجود در جهان می پردازند. دانشگاه لیکهد نیز یکی از دانشگاه های فعال در جهان است که در سازمان های ارزیاب مختلفی مورد ارزشگذاری قرار گرفته است.

یکی از برجسته ترین منابع ارزشگذار در جهان، سازمان USN است. این سازمان دانشگاه لیکهد را در جایگاه 1254 جهان قرار داده است و آن را به عنوان سی و یکمین دانشگاه برتر در کشور کانادا معرفی کرده است.

در رده بندی شانگهای نیز این دانشگاه در بازه 901 تا 1000 قرار گرفته است و به عنوان بیست و هفتمین دانشگاه برتر کشور کانادا معرفی شده است.

در رده بندی CWUR نیز این دانشگاه جایگاهی بهتر از 1294 جهان را به دست نیاورده است و در رده بندی ملی کانادا نیز در جایگاه 33 قرار گرفته است.

وبومتریک نیز یکی دیگر از منابع ارزشگذار جهانی است که دانشگاه لیکهد را در جایگاه 944 جهان و 31 کانادا قرار داده است.

بررسی همه این موارد می تواند دید جامع تری از وضعیت علمی این دانشگاه در اختیار شما قرار دهد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که یکی از عمده ترین دلایل عدم قرارگیری این دانشگاه در میان دانشگاه های درجه 1 کانادا آن است که همچنان در بسیاری از رشته های تحصیلی، دانشگاه لیکهد هیچگونه فعالیت علمی را ارائه نمی کند. برای مثال در رده بندی شانگهای در رشته علوم زمین، دانشگاه لیکهد توانسته است در مکان 401 جهان قرار گیرد.

دانشجویان دانشگاه لیکهد کانادا

آنچه باید در رابطه با دانشگاه لیکهد بدانید

دانشگاه لیکهد یک مکان بی نظیر برای تحصیل و زندگی دانشجویان است و این باور را در دانشجویان خود ایجاد کرده است که آن ها رهبران فردا خواهند بود و شرایط تحصیل دانشجویان مهم ترین اولویت دانشاه است. این دانشگاه دارای دو پردیس تاندر بی و اوریلیا است که دانشجویان با توجه به شرایط خود می توانند در هر یک از آن ها تحصیل کنند. 9 کرسی تحقیقاتی کشور کانادا نیز در اختیار این دانشگاه قرار دارد. این دانشگاه، چنانچه پیشتر نیز اشاره کردیم در سال 1965 فعالیت خود را آغاز کرد. لین مک لئود که در بخش مشاهیر دانشگاه نیز از او یاد کردیم ریاست دانشگاه را به عهده دارد و دکتر میرا مک فرسن به عنوان نائب رئیس در این دانشگاه فعالیت می کند.

8680 دانشجو که 7042 نفر از آن ها به صورت تمام وقت در حالی تحصیل هستند، بزرگ ترین سرمایه این دانشگاه است و این افراد در دانشکده های زیر مشغول به تحصیل هستند:

  • مدیریت بازرگانی
  • علوم آموزشی
  • مهندسی
  • مدیریت منابع طبیعی
  • تحصیلات تکمیلی
  • علوم بهداشت و رفتارشناسی
  • مدرسه پزشکی (پردیس غربی)
  • حقوق
  • علوم و مطالعات محیط زیست
  • علوم اجتماعی و مردم شناسی

بیش از 60514 دانشجو تا کنون مدرک تحصیلی خود را از این دانشگاه دریافت کرده اند. در این دانشگاه خوابگاه های دانشجویی مناسبی نیز در اختیار دانشجویان قرار گرفته است که 1436 نفر می توانند در آن اقامت داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه لیکهد

یکی از موضوعاتی که به دقت باید مد نظر قرار دهید، هزینه هایی است که به صورت سالیانه به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت خواهید کرد. دانشگاه لیکهد به عنوان یکی از دانشگاه های دولتی کانادا شهریه بسیار معقولی را از دانشجویان بومی دریافت می کند اما شهریه دانشجویان بین المللی در این دانشگاه کاملا متفاوت است. آنچه در ادامه از آن صحبت می شود، مربوط به هزینه های سال تحصیلی 2021-2022 برای دانشجویان بین المللی است که قصد تحصل تمام وقت در این دانشگاه را دارند.

هزینه های تحصیل در پردیس تاندر بی

پردیس اصلی دانشگاه لیکهد، تاندر بی است و بیش تر رشته های تحصیلی نیز در این پردیس ارائه می شوند. یکی از رشته های کاربردی در دانشگاه لیکهد رشته بیولوژی است. هزینه تحصیل در سال اول این رشته 27759.79$ دلار کانادا است که دانشجویان می توانند آن را در دو قسط مجزا پرداخت کنند. هزینه تحصیل از سال دوم تا چهارم در این رشته نیز 26989.79$ دلار کانادا تعیین شده است. هزینه تحصیل در رشته های شیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، علوم محیط زیست، مطالعات زنان، هنر، جغرافیا، زمین شناسی، تاریخ، موسیقی، روانشناسی، مطالعات منابع آب و بسیاری از رشته های دیگر نیز همین مقدار است.

در رشته بیزینس نیز شهریه هر سال تحصیل 30439.79$ دلار کانادا تعیین شده است. در رشته پرستاری نیز دانشجویان در سال اول باید 27784.79$ دلار کانادا و در سال های دیگر تحصیل 27014.79$ دلار کانادا را به دانشگاه پرداخت کنند.

در علوم آموزشی نیز هزینه تحصیل در سال اول 27454.53$ و از سال دوم تا پنجم نیز 26684.53$ دلار کانادا تعیین شده است. شهریه تحصیل در رشته مهندسی نیز در سال اول 35359.79$ و در سال های دوم تا چهارم 34299.79$ دلار کانادا تعیین شده است.

یکی از بهترین رشته های آموزشی در دانشگاه لیکهد رشته مدیریت محیط زیست است و دانشجویان برای تحصیل در این رشته رقابت بسیار زیادی دارند. هزینه تحصیل در سال اول در این رشته 28109.79$، در سال دوم 27339.79$، در سال سوم 27789.79$ و در سال پایانی 27989.79$ دلار کانادا تعیین شده است.

هزینه های تحصیل در پردیس اوریلیا

شهریه تحصیل در پردیس اوریلیا کمی بیشتر از پردیس تاندر بی است به طور مثال دانشجویان برای تحصیل در رشته بیزینس این پردیس باید در سال اول 30954.53$ و در سال های بعد تحصیل خود 30134.53$ دلار کانادا را به عنوان شهریه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در رشته مهندسی این پردیس در سال اول 34913.03$ و در سال های بعدی تحصیل 33853.03$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

رشته های تحصیلی ارائه شده در این پردیس بسیار محدود هستند و به همین دلیل است که درصد قابل توجهی از افرادی که در این دانشگاه تحصیل می کنند از دانشجویان پردیس تاندر بی هستند.

دانشگاه لیکهد یکی از دانشگاه های شناخته شده در کانادا است که در استان انتاریو واقع گردیده است. بسیاری از دانشجویان به این دلیل این دانشگاه را برای تحصیل خود در کانادا انتخاب می کنند که می توانند از این طریق مسیر رسیدن خود به شغل مناسب در این استان را هموار تر سازند. البته اعتبار بالای مدرک تحصیلی این دانشگاه در بسیاری از رشته های تحصیلی به گونه ای است که شرایط کار در بسیاری از نقاط جهان را نیز برای دارندگان آن فراهم می کنند.

دانشگاه های بسیار زیادی در کشور کانادا وجود دارد که هر فرد با توجه به رزومه خود می تواند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کند. دانشجویان صرفا نباید به نام و رتبه دانشگاه توجه داشته باشند بلکه جایگاه علمی رشته های خاص در دانشگاه های مختلف است که از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. در صورتی که تمایل به تحصیل در کشور کانادا دارید و قصد دارید در اولین  فرصت ممکن خود را به کانادا برسانید، بهتر است تا پیش از هرگونه اقدام برای انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر خود، با مشاورین ما در ارتباط باشید تا شما را در مسیر مهاجرت به کشور کانادا راهنمایی کنند تا بتوانید با دید بازتری به انتخاب محل تحصیل خود بپردازید.