وزیر مهاجرت کانادا آقای مارکو مندسینو جدیدترین خبرهای مربوط به کرونا در کانادا را به اشتراک گذاشته است. او تاثیر کرونا بر آینده برنامه های مهاجرتی کانادا را در جلسه ی یک  ساعته بیان کرده است. وزیر مهاجرت کانادا در رابطه با مسائلی چون سطح مهاجرت، کارگران خارجی موقت و دانشجویان خارجی صحبت کرده است.

آیا کانادا پس از کرونا همچنان مهاجرپذیر خواهد بود؟


مارکو مندسینو اعلام کرده است که مهاجرت همچنان عامل اصلی موفقیت و ترمیم اقتصاد کانادا خواهد بود و کانادا همچنان به مهاجران نیاز خواهد داشت. مهاجرت نیروی محرکه اقتصاد ماست و مسیر سیاست گذاری ما را تعیین خواهد کرد. او  در صحبت هایش اشاره می کند که کرونا در بلند مدت تغییر چندان زیادی در جمعیت کانادا نخواهد داشت و تعداد بازنشستگان همچنان نسبت به نیروی کار در حال افزایش است و این یعنی  کشورما به مهاجران  بیشتری نیاز خواهد داشت. وی در ادامه صحبت هایش بیان کرد که این نخستین بار نیست که که کانادا با یک بیماری همه گیر و مشکلات و  چالش های اقتصادی روبرو می شود و کانادا به خاطر استقبال از مهاجران قادر بوده است که از چنین چالش هایی همواره به سلامت خارج شود. وزیر مهاجرت کانادا اعلام کرده است که دولت فدرال قبل از اعلانیه برنامه سالانه سطوح مهاجرت که در پاییز برگزار خواهد شد، با ذینفعان در مورد سطح جذب مهاجر در آینده مشورت خواهد کرد.

عملیات اداره مهاجرت کانادا


کارمندان اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا  در این روزها مجبور شده اند در خانه دورکاری کنند و این روند بر رسیدگی به درخواست های مهاجرت تاثیر گذاشته است.
با این حال اداره مهاجرت، به کارکنان خود کمک کرده تا ابزارهای مورد نیاز برای آسان کردن هر چه بیشتر رسیدگی به درخواست های مهاجرتی،را در اختیار داشته باشند. با این تفاسیر این دوره زمانی به اداره مهاجرت یاری رسانده است تا از برخی جهات فرایند رسیدگی را بهبود بخشیده و علاوه بر آن نوآوری هایی در آن انجام دهد. برای مثال  اداره مهاجرت رسیدگی به درخواست مهاجرت کاری کارگران فصلی بخش کشاورزی از طریق مسیر مهاجرت کارگر خارجی موقت (TFWP)  را تسریع کرده است.

کارگران خارجی موقت


وزیر مهاجرت کانادا اعلام کرده است که به منظور پشتیبانی از تلاش های دولت فدرال در تقویت تامین غذای کانادا اداره مهاجرت با کارفرمایان بخش های کشاورزی و غذاهای دریایی در تماس است. او می پرسد آیا کار بیشتری باید انجام داد؟ و در پاسخ می گوید قطعا. ما همیشه به دنبال راهی برای انعطاف پذیر کردن ویزاهای کار هستیم و تلاش می کنیم هرگونه مانعی که در خارج وجود دارد را از میان بر داریم. آقای مندیسینو اضافه می کند که یکی از بزرگ ترین مسئله هایی که برای کارگران خارجی که به کانادا  مهاجرت می کنند، وجود دارد شرایطی است که  این کارگران در کشور خودشان دارند و این از کنترل اداره مهاجرت خارج است. وی می افزاید که مساله دیگری که از کنترل اداره مهاجرت کاناداخارج است تقاتضا در بازار کار است و انتظار می رود که در برخی از بخش ها تقاضا برای برخی محصولات کاهش یابد.

دانشجویان خارجی کانادا: انعطاف پذیری بیشتر


وزیر مهاجرت کاناداخاطر نشان کرده است که اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا از ذینفعان مختلف به خاطر ارائه نظراتشان نسبت به نحوه سیاست گذاری دولت فدرال در رابطه با دانشجویان خارجی در مواجهه با کرونا تشکر می کند. وی اشاره کرد که به تازگی اصلاحاتی در رابطه با ویزای کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP انجام شده است.  او همچنین در پایان گفته است که اداره مهاجرت کانادا در رابطه با نحوه کمک رسانی به دانشجویان خارجی که در ماه سپتامبر در مراکز آموزشی معین ثبت نام خواهند کرد، با ذینفعان بخش تحصیلات تکمیلی مشورت لازم را خواهد کرد و خبرهای جدید در این رابطه را به زودی اعلام خواهد کرد.