حتما تا کنون با عبارت لاتاری آمریکا و لاتاری کانادا برخورد کرده اید. lottery که معادل فارسی آن قرعه ‎کشی است از زمانی وارد دایره لغات صنعت مهاجرت و گردشگری در ایران شد که افراد با مهاجرت به کانادا از طریق ثبت نام در لاتاری آمریکا آشنا شدند و بعد از آن بود که عبارت لاتاری کانادا نیز جای خود را در بین متقاضیان مهاجرت به کانادا باز کرد؛ هرچند، این دو عبارت از نظر موجودیت و قوانین مهاجرتی کاملاً متفاوت هستند.
[br]

لاتاری گرین کارت آمریکا یکی از روش‎های مهاجرتی بسیار مشهور و منحصر به فرد در سرتاسر دنیا است که از سال ۱۹۹۴  تا کنون همواره برگزارمی شود و نسبت به دیگر سایر روش‎های مهاجرتی به کشور آمریکا، بسیار سریع و ارزان‎ به نظر می رسد.

[br]

این روش به کلیه متقاضیان فارغ از نژاد، فرهنگ و توانایی مالی‎ ، فرصتی یکسان برای مهاجرت به آمریکا می دهد. ایالات متحده آمریکا به افراد ساسر دنیا  این شانس را می‎دهد تا اقامت دائم آمریکا را از طریق قرعه‎کشی به دست بیاورند.

[br]

بر خلاف آمریکا که لاتاری گرین کارت جزء یکی از روش‎های مهاجرتی خوب در این کشور است؛ لاتاری کانادا یک واژه‎ای ابداعی است و اصولا وجود ندارد و به تازگی وارد حوزه مهاجرت شده است. بنابراین می توان به قطعیت گفت لاتاری کانادا تحت هیچ عنوان و شرایطی وجود ندارد و تنها یک عبارت سودجویانه است.

[br]

در برنامه‎ های مهاجرتی کشور کانادا، هیچ روش مهاجرتی تحت عنوان برنامه لاتاری کانادا ارائه نشده است. طی سال‎های اخیر، موجی به راه افتاده  است که در آن برخی از وب ‎سایت‎ها و آژانس‎ ها برای جذب افراد و کلاهبرداری‎ با استفاده از عنوان دروغین لاتاری کانادا سودجویی می‎کنند.  در نظر داشته باشید که کانادا  کشوری مهاجرپذیر است و این کشور در حال حاضر بیشتر از ۶۰ برنامه مهاجرتی در اختیار متقاضیان مهاجرت به این کشور، گذاشته است .

[br]
[br]

شروع داستان لاتاری کانادا

[br]

لاتاری کانادا لفظی دروغین و شگردی سودجویانه از طرف برخی وب‎ سایت‎های کلاهبرداری بود و با شروع آن ، کاربران در فضای مجازی به طرز چشمگیری آن را دنبال کردند.

[br]

آغاز این ماجرا به کشور غنا باز می‎گردد در سال ۲۰۱۶ در فضای مجازی این کشور چطور در لاتاری کانادا ثبت‎نام کنیم؟

بحث داغ تالارهای گفتگو شده بود ولی در واقع مدیران این وبسایت ها به سرقت اطلاعات شخصی کسانی که فرم‌ها را با اطلاعات واقعی پر می‌کردند، می‌پرداختند.

[br]

در ابتدای سال ۲۰۱۷ بعضی وب ‎سایت‎های کشور غنا اعلام ‎کردند پارلمان کانادا با برگزاری برنامه ‎ای مانند لاتاری آمریکا موافقت کرده است. این شایعه به سرعت در کشورهای آفریقایی به ویژه نیجریه زیاد شد و افراد زیادی به وبسایت‎ هایی از این دست، هزینه پرداخت می‎کردند؛ تا جایی که دولت کانادا رسماً اعلام کرد که کانادا هیچ گونه برنامه لاتاری ندارد و متقاضیان مراقب باشند که در دام چنین تبلیغات دروغینی گرفتار نشوند.

[br]

لازم است باز هم تأکید کنیم که نه تنها کشور کانادا ، بلکه استان‌های این کشور نیز برنامه ‌ای تحت عنوان لاتاری کانادا ندارند و چنین فرم‌ هایی به هیچ وجه قانونی نیستند. بهتر است در مواجه با این گونه سایت‌ها از ارائه اطلاعات شخصی، پرهیز کنید.